SAHA İstanbul Haber Arşiv

Geçmiş ve güncel yazılı medyada çıkmış SAHA İstanbul ile ilgili haberler arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

HABER ARŞİV

SAHA ve TÜBİTAK'tan Yöneticiye Özel Program.

SAHA ve TÜBİTAK'tan Yöneticiye Özel Program.

Ekonomiye Adanmış Küme.

Ekonomiye Adanmış Küme.

Savunma Sanayi si Ekonomide Lokomotif Etkisi Yaratıyor

Savunma Sanayisi Ekonomide Lokomotif Etkisi Yaratıyor.

Yüksek teknolojide Milli Teknoloji Hamlesi geleceğimizin garantisi

"Yüksek teknolojide Milli Teknoloji Hamlesi geleceğimizin  garantisi"

Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi Savunma,  Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Yönetim Kurulu Başkanı  Haluk Bayraktar, "Milli teknoloji hamlesi olarak adlandırdığımız yüksek teknoloji  ve savunma sanayi yatırımları geleceğimiz adına en önemli garantimizdir."  ifadelerini kullandı.

 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Haluk Bayraktar, Türkiye’nin en  büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un, 353 üyesiyle kendini Türkiye’nin  Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlamaya adadığını bildirdi.

Bundan 20 yıl önce savunma sanayisinin kendi içine kapalı, özel sektör  firmalarının girmesinin zor olduğu bir alan olduğuna dikkati çeken Bayraktar,  şunları kaydetti:

“SAHA İstanbul ile hedefimiz dinamik olan özel sektör firmalarımızı  savunma sanayine entegre etmek. Üyelerimizin hali hazırda yürüyen yerlileşme ve  millileşme programlarına destek vermelerini sağlıyoruz. Üyelerimizin elektronik,  yazılım, kompozit malzemelerden talaşlı imalata kadar farklı konularda çok özel  kabiliyetleri var. Savunma sanayi tüm bu sektörleri kapsıyor. Hedefimiz tüm bu  firmaları savunma sanayinin içine katmaktır. SAHA İstanbul üyeleri arasında  farklı bir sinerji var. Herkes birbirinin problemiyle, derdiyle dertlenince çok  güzel bir sinerji ortaya çıkıyor. Bir araya gelip konsorsiyum kurarak yaptığımız  çok güzel projeler var. SAHA İstanbul, savunma sanayisindeki başarımızı arttırmak  için çok güzel bir oluşum.”

Türkiye son 15 yılda büyük bir atılım yaptı

SAHA İstanbul üyeleri arasında yerli ve milli savunma sanayi hamlesi  adına çok güzel başarı örnekleri olduğunu anlatan Bayraktar, “Savunma sanayisinde  ihracatın ciddi bir yükseliş grafiğinde olduğunu ve ciroların da ciddi anlamda  arttığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, Türkiye’nin son 15 yılda savunma sanayisinde ciddi bir  atılım içinde olduğunu belirterek, “Bundan 15 yıl önce yerlilik oranları yüzde  20’lerdeydi, şimdi yüzde 60’ı geçtik. Proje sayısı da ciddi anlamda arttı. Bundan  10 yıl önce savunma sanayisinde 300 proje yürütülürken, şu anda 600’ün üzerinde  proje yürüyor. Son dönemde ana platform projelerinde, insansız hava araçlarında,  milli gemide, eğitim uçaklarında, radar ve elektronik projelerinde başarı  örneklerinin ortaya çıkması sektörün derinleşmesine katkı sağladı. Ana  platformlardaki başarıların alt katmanlara yayılması, özel sektörün buraya  entegre olması, buraya hizmet ve iş üretir hale gelmesi kritik önem arz ediyor.  Hem maliyet etkin hem de rekabete açık alanlar olması nedeniyle çok büyük önem  taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

"Milli üretim diğer sektörlere de yayılmalı"

Bayraktar, savunma sanayisinin son 15 yıldaki başarısının örnek teşkil  ettiğini vurgulayarak, bu başarıyla birlikte milli ve özgün üretim modelinin  diğer sektörlerde de yayılması gerektiğini kaydetti.

Türk savunma sanayisinin ihracattaki artışına da dikkati çeken Haluk  Bayraktar, şunları aktardı:

"Savunma sanayisinde başarı örnekleri ortaya çıktıkça, geliştirilen  yeni teknolojiler TSK, emniyet teşkilatımız ve jandarma bünyesinde kullanıldıkça  ihracat potansiyelimiz de artıyor. 2018 yılında savunma sanayisinde 2,1 milyar  dolar gibi yüksek bir ihracat rakamı yakalandı. Bundan 10 yıl önce bunun yarısı  bile değildi. Her yıl ortalama yüzde 10 artış ile Türkiye’nin savunma sanayi  ihracatında bir ivme var. Ayrıca cirolar her yıl yaklaşık yüzde 9 oranında  büyüdü. Bu ivmenin daha da artacağına inanıyorum. Türkiye olarak geleceğin  teknolojilerine, kritik teknolojilere, katma değeri yüksek ürünlere,  bağımsızlığımız açısından stratejik önem taşıyan alanlara yatırım yapmamız ve  bunu sistemli ve programlı bir  şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Milli  teknoloji hamlesi olarak adlandırdığımız yüksek teknoloji ve savunma sanayi  yatırımları geleceğimiz adına en önemli garantimizdir. Bunun sonuçlarını da bir  anlamda ihracat rakamlarıyla görüyoruz.”

"GSMH’deki savunma sanayisine ayrılan pay düştü"

Bayraktar, Türkiye’nin kalkınmasında ve gelişme hamlesinde şu an en  kritik konunun yüksek teknoloji alanında atılan adımlar olduğuna işaret ederek,  son yıllarda sanılanın aksine Türkiye ekonomisinde savunma sanayine ayrılan payın  azaldığını bildirdi. Bayraktar şöyle devam etti:

"GSMH içinde son 15 yılda savunma sanayisine ayrılan pay düşme  eğiliminde. 2002 yılında savunma sanayine ayrılan pay yüzde 4 iken, şu an yüzde  2,2’lerde. Şu anda aslında bütçemizin daha azını savunmaya ayırıyoruz.  Savunmadaki başarı örnekleri ve gündemdeki yerini artırıyor. Bunun nedeni aslında  şu, yerli katkı artıyor. Yerli katkı arttıkça daha maliyet etkin ve daha düşük  maliyetli işler yapılmış oluyor. Savunma öyle bir alan ki yerlileştikçe hem  ülkenin ekonomisine yerli katkı ve cari açığı düşürme yönüyle hem de daha az  maliyetle daha çok sistem tedarik edilmiş oluyor. Bizim yerlileşme ve Milli  Teknoloji Hamlesi adına yaptığımız her şey çarpan etkisiyle ülke ekonomisine  katkı sağlıyor.”

Yüksek teknolojide Milli Teknoloji Hamlesi geleceğimizin garantisi

Yüksek teknolojide Milli Teknoloji Hamlesi geleceğimizin garantisi

Milli Teknoloji Geleceğin Garantisi

Dev İşbirliği

Yerli ve Milli Pil Geliyor

Dev İşbirliği

Dev İşbirliği

Milli Seferberlik Ruhu İle Ülkemizi Büyültmeyi Sürdüreceğiz

SAHA İstanbul Gücünü Yurt Dışına Taşıyacak

ABD'den Türk Savunmasına Büyük İlgi

ABD'den Türk Savunmasına Büyük İlgi

Milli Seferberlik Ruhu İle Ülkemizi Büyültmeyi Sürdüreceğiz

Milli Seferberlik Ruhu İle Ülkemizi Büyültmeyi Sürdüreceğiz

Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi İle Bütünleşmesi Çalıştayı

Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi İle Bütünleşmesi Çalıştayı

ASELSAN Güç Birliği Zirvesi

ASELSAN Güç Birliği Zirvesi