SAHA Bülten | SAYI 8 | 11.9.2022

Avrupa'nın en büyük Savunma, Havacılık ve Uzay kümelenmesi SAHA İstanbul'un dijital bülteninde haftalık sektörel gelişmeleri sizin için derledik.

 

 

9 Eylül 1922…
Büyük Taarruz'un zaferle sonlandırıldığı, Türk milletinin tam bağımsızlığını kazandığı büyük zafer…
İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlu olsun.

 

 

 

SAHA SÖZLÜK: İnsansız Sualtı Aracı - Unmanned Underwater Vehicle [UUV]
Sivil ve askeri uygulamalarda; akademik ve endüstriyel araştırmaların büyük bir kısmına yardım eden insansız sualtı aracı (İSAA); gözlem&keşif özelliğine sahip, uzaktan kontrol edilebilen sualtı aracıdır.

 

104 ülkeden firma ‘SAHA’yı dolduracak: İstanbul Ticaret’in sorularını cevaplayan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, Türkiye’nin savunma sanayindeki üretim artışına en önemli katkının asimetrik etki oluşturacak teknolojilerin geliştirilmesi olduğunu söyledi.

 


Polonya'daki Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük askeri fuarı törenle açıldı: Türkiye'nin “lider ülke” olarak yer aldığı Orta ve Doğu Avrupa'nın en büyük askeri fuarı, “MSPO Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı” törenle açıldı.

 • Türkiye'nin Bakan Akar tarafından temsil edildiği tören, Polonya askeri bandosu tarafından İstiklal Marşı ve Polonya milli marşının çalınmasıyla başladı.
 • Törende konuşan Akar, Türkiye ve Polonya arasındaki ikili ilişkilerin, 1414'e kadar uzandığını belirterek “Polonya'nın 19'uncu yüzyılda zorluklar yaşadığı dönemde atalarımız, Polonya'nın bağımsızlığının, egemenliğinin ve bütünlüğünün güçlü destekçileri olmuştur.” dedi.
  MSPO Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı açılışında MSB Mehteran Birliği’nin konseri ilgiyle izlendi.

 

 

SAHA İstanbul, Türkiye’nin “Lider Ülke” olduğu ve 6-9 Eylül 2022 tarihinde Polonya’da gerçekleşen “The International Defence Industry Exhibition MSPO” savunma sanayii fuarında misafirlerini ağırladı.

 • SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, SAHA İstanbul Standında Varşova Büyükelçimiz Sn. Cengiz Kamil Fırat ve SSB Başkan Yardımcımız Sn. Mustafa Murat Şeker'i ağırladı. Polonya ve Türkiye savunma işbirliğinin nasıl arttırılacağı ve yaklaşan SAHA EXPO değerlendirilmesi yapıldı.

 

-

BMC tarafından geliştirilen Çok Amaçlı Zırhlı Araç: VURAN 4X4
Taşıma kapasitesi: 9 kişi
Uzaktan Komutalı Otomatik Silah İstasyonu
Patlar-Gider Lastik
Menzil: 600 km
VURAN 4X4 / 25-28 Ekim 2022'de #SAHAEXPO'da. İFM / İstanbul

 

 

 


Türk savunma sanayisi 41 firmasıyla ADEX 2022 Fuarı'na katıldı: Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği desteğiyle 41 Türk savunma sanayi firması, ADEX (Azerbaijan International Defence Exhbition) Fuarı'na iştirak etti. Fuar süresince Türk resmi heyeti, ev sahibi ülke yetkilileri ve fuara katılacak diğer ülke heyetleriyle görüşmeler yapıldı.

 • Türkiye Milli Pavilyonu'nda, fuar katılımcılarına Türk savunma sanayisi ve ileri teknolojik yeteneklerine ilişkin bilgiler sunuldu ve iş birliği fırsatları değerlendirildi.

 

 


SAHA İstanbul, Azerbaycan Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı “ADEX"te yerini aldı.
Uluslararası katılımcılar, takvimi yaklaşan SAHA EXPO'ya yoğun ilgi gösterdi. ADEX'te, Saha İstanbul misafirlerini ağırlayarak yaklaşan fuar hakkında bilgiler verdi.

 

 


SAHA İstanbul ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında anlaşma imzalandı: SAHA İstanbul ve Azerbaycan Teknik Üniversitesi arasında 5 yıl geçerliliği olan iş birliği protokolü imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde iş geliştirme, Ar-Ge, karşılıklı akademik ve fiziki altyapıların müşterek kullandırılması, iştirak edilen akademik etkinlikler, iş ve ilişki geliştirme hedefleniyor.

 

 


ASELSAN, Bakü'deki ADEX Fuarı'nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'i ağırladı: ASELSAN, ADEX'te 700 metrekareyi aşkın alanda, Azerbaycan ordusu tarafından halen etkin şekilde kullanılan güdüm kitleri, elektro-optik sistemler, dron karşı tedbir sistemleri, haberleşme sistemleri ve elektronik harp ürünlerinin de aralarında bulunduğu 62 ürününü sergiledi.

 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de şirketin standını ziyaret eden isimler arasında yer aldı. Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler'in de hazır bulunduğu ziyaret sırasında ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, Aliyev'e ürün ve sistemlere ilişkin detaylı bilgi verdi.

 

 


LEVENT Yakın Hava Savunma Sistemi hakkında: Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, LEVENT Yakın Hava Savunma Füze Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

 • Murat İkinci: Hedefimiz, çok kısa bir süre içerisinde ilk atışları yapabilecek düzeye gelmek ve önümüzdeki yıl içerisinde denemelere başlayabilmek. Çok kısa süre içerisinde bunları üreterek, özellikle bizim Silahlı Kuvvetleri’mizin hava savunma konusundaki kabiliyetini LEVENT platformu ile arttırmaya gayret gösteriyoruz.
 • Murat İkinci, “LEVENT, sadece bizim Silahlı Kuvvetleri’miz tarafından ihtiyaç duyulan bir platform değil. Aynı zamanda uluslararası müşteriler tarafından da yoğun ilgiyle bekleniyor. Bu konuda, iş birliktelikleriyle özellikle çok ciddi bir şekilde talep görüyoruz. ” dedi.

 

 

UV Füze İkaz sistemini yüzde 100 yerli hale getirildi: ASELSAN, TSK’nın helikopter platformlarını IR (kızılötesi) güdümlü füze tehditlerine karşı korumak için ikaz bilgisi üreten elektro-optik sistem olan ‘UV (ultraviyole) Füze İkaz Sistemi’ni (UV-FİS) yüzde 100 yerli hale getirdi.

 • Proje kapsamında 2007 yılından bu yana ayrıca mühendislik iyileştirme, üretim, test ve bakım onarım faaliyetleri yürütüldü.
  TSK bünyesinde geniş kullanım alanı bulan sistem, Şili ordusu helikopterleri için de tercih edildi.

 

 


DASAL tarafından geliştirilen Çok Maksatlı İHA: ALBATROS
Menzil: 22 km
Uçuş Süresi: 45 dk
Taşıma Yükü: 50/75 kg
Kalkış Ağırlığı: 360/400 kg
ALBATROS / 25-28 Ekim 2022'de #SAHAEXPO‘da. İFM / İstanbul

 

 


KGK-82 Güdüm Kiti’nin Aktif RF Arayıcı Başlıklı versiyonu ilk kez sergilendi: TÜBİTAK-SAGE, KGK-82 Güdüm Kiti’nin Aktif RF Arayıcı Başlıklı versiyonunu geliştirdi. Geliştirilen mühimmat, ilk kez TEKNOFEST'te sergilendi. TEKNOFEST'e 2022’de sergilenen KGK-SİHA-82 mock-up’ının, aktif radar arayıcı başlığa sahip olduğu dikkat çekti.

 

 


Dikey İnişli Roket Yarışması şampiyonu ekibin hedefi, Ay'a inmek: Atatürk Üniversitenin mühendislik bölümlerindeki öğrencileri, Ata Teknokent'te özgün tasarım ile dikey iniş yapabilen “Bileşen Ulaştırma Görevcisi (BUG-08)” adında araç üretti.

 • Ekip, TEKNOFEST öncesi 22-26 Ağustos'ta TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Yerleşkesi'nde yapılan yarışı başarıyla tamamlayıp finalist oldu.
 • Dünyada ilk kez düzenlenen “Dikey İnişli Roket Yarışması"nda şampiyon olmanın gururunu yaşayan ekip, hem Türkiye'nin uzay yolculuğuna katkı sağlamak hem de ürettikleri araçlarının dünya dışında bir gök cismine indiğini görmeyi hayal ediyor.

 

 

 

Roketsan’ın Topçu Mühimmatlarına Polonya'dan ilgi: MSPO Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda Roketsan ile Polonya Savunma Bakanlığı arasında teknik iş birliği anlaşması imzaladı.

 • Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, “Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde diplomatik seviyedeki ilişkilerin yükselişine bağlı olarak savunma sanayisi konusunda da çok ciddi iş birlikteliği potansiyeli var. Bu potansiyeli reel başarılara çevirmek için gayret gösteriyoruz" dedi.
 • SAHA SÖZLÜK: Aktif Koruma Sistemleri - Active Protection Systems [APS]
  Ana muharebe tankı, zırhlı muharebe aracı, ve zırhlı personel taşıyıcı gibi kara platformlarını imha etmek üzere geliştirilmiş anti-tank füze ve roketlerine karşı geliştirilmiş savunma sistemleridir.

 

 


Orta Vadeli Program onaylandı: Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nca hazırlanan “Orta Vadeli Program (2023-2025), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Program belirtildiği şekilde gerçekleştirilirse, Türkiye’nin savunma bütçesi 20 milyar doları geçebilecek.

 • Türkiye’nin savunma bütçesi, 2023 yılında 388 milyar TL ile tüm zamanların TL bazında rekorunu kırması bekleniyor.
 • TB2 SİHA ilk kez sergilendi: Polonya Ordusu için üretilen Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), MSPO 2022 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı esnasında ilk kez sergilendi.
 • BAYKAR, Polonya ile geçtiğimiz yıl Bayraktar TB2 SİHA ihracatına yönelik bir anlaşma imzalamıştı. 24 adet Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden Polonya, Türk SİHA’ları Avrupa ve NATO’daki ilk kullanıcısı olacak.

 

 


İzmir Airshow’da muhteşem gösteriler: İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yılı Kordon’da düzenlenen ve 100 binlerce kişinin izlediği İzmir Airshow ile muhteşem uçuşlarla kutlandı. SoloTürk ve Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16, F4-E ve T-38 uçaklarının sergilediği birbirinden etkileyici uçuş gösterileri Kordon’u dolduran izleyicilerin yoğun ilgisini çekti. Ayrıca çalan müzikle helikopterler karşılıklı zeybek oynadı.

 

 


ASELSAN tarafından geliştirilen Havan Silah Sistemi: ALKAR
Menzil: 6400 m
Namlı: 81 mm Yivsiz Havan
Namlı Uzunluğu: 1600 mm
Manuel ve otomatik modlarda ateşleme
ALKAR / 25-28 Ekim 2022'de #SAHAEXPO‘da. İFM / İstanbul

 

 

ASFAT ile Polski Holding Obronny “İş Birliği Mutabakat Protokolü” imzaladı: MSPO 2022’ye Millî Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan “Devletten – Devlete” anlaşma yapma yetkisine sahip ASFAT da katılımcılar arasında yer aldı.

 • Bu kapsamda MSPO 2022’in ilk günü Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak ASFAT standını ziyaret etti. MSPO devam ederken ASFAT ve Polonya merkezli Polski Holding Obronny arasında “İş Birliği Mutabakat Protokolü” imzalandı.

 

 

Milli denizaltı STM500 Avrupa'da sergilendi: STM tarafından tasarlanan ve üretim faaliyetlerine başlanan STM500 denizaltısının ölçekli maketi Polonya'daki MSPO Fuarı'nda tanıtıldı. Büyük boyutlu denizaltı kadar torpido atabilecek, “özel kuvvet harekatı” da gerçekleştirebilecek STM500, bu özellikleriyle birçok ülke tarafından ilgi görüyor.