SAHA Bülten | SAYI 4 | 14.8.2022

Değerli SAHA Bülten üyeleri,
Avrupa'nın en büyük Savunma, Havacılık ve Uzay kümelenmesi SAHA İstanbul'un dijital bülteninde haftalık sektörel gelişmeleri sizin için derledik.
SAHA İstanbul sosyal medya hesaplarında her iki günde bir Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi'ye özgü kelimelerin anlamlarının paylaşılacağı SAHA Sözlük konsepti yayına başladı.


SAHA SÖZLÜK: Yapay Zeka - Artifical Intelligence [AI]: Bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrollü robotun, genellikle akıllı varlıklarla ilişkili görevleri yerine getirme yeteneği.


Savunmanın ilk Metaverse Fuarı SAHA İstanbul Tarafından düzenlenecek: SAHA İstanbul bir ilke imza atarak dünyanın İlk Savunma Sanayi Metaverse Fuarını yapacak. Fuar, hem fiziki hem de sanal olarak düzenlenecek. 140 ülkeden katılım beklenen ve yerli Savunma sanayini dünya ile buluşturan SAHA EXPO, bu sene 25-28 Ekim tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy'de gerçekleşecek.


3 Türk savunma sanayii firması listede: Defense News tarafından her yıl hazırlanan “Defense News Top 100” listesinde Roketsan, ASELSAN ve TUSAŞ yer aldı.
Türkiye’nin savunma ve havacılık satışları son yirmi yılda on kat arttı ve sanayi sektörünün ihracatı yaklaşık %1.200 oranında büyüdü.


Savunma Sanayii Başkanlığı yeni konsepte geçiyor: Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 13. Büyükelçiler Konferansında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin savunma sanayii alanındaki yeni adımlarını anlattı.
Savunma Sanayii Yurt Dışı Teşkilatı kurulacak.
Savunma müşavirleri Türk savunma ürünlerini pazarlayacak.
Müşavirler, ilk etapta 9 ülkede görev yapacak.
Türkiye, 170'i aşkın ülkeye 230'u aşkın savunma ürünü satıyor.
Haluk Bayraktar “Hayalimiz Ukrayna’daki fabrikada KIZILELMA’yı üretmek”: BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Ukraynalı Come Back Alive Vakfı ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.
Haluk Bayraktar: “İlk ihracatımız mini İHA ile başlayıp Bayraktar TB2 ölçeğine geçti. Daha sonra üst düzey stratejiye geçtik ve şimdi bu insansız savaş uçağını yapıyoruz. İdeal ve dileklerimizden biri bir gün Ukrayna’daki fabrikada Bayraktar TB2, Bayraktar AKINCI ve ayrı insansız savaş uçağımız olan yeni Bayraktar KIZILELMA’yı inşa edebilmek. ” dedi.

 

ABD Ordusunun 50 gündür uçan İHA’sı “Zephyr S”: ABD Ordusunun deneysel olarak test ettiği Zephyr S ultra uzun havada kalma süresine sahip insansız hava aracı (İHA), kendi rekorunu kırmak üzere uçmaya devam ediyor.
Stratosferde uçan Zephyr, 15 Haziran günü Yuma Test Sahası’ndan 30 günlük uçuş planıyla havalanmıştı. Zephyr 50 gündür havada ve kendisine verilen görevleri beklentilerden çok daha üst seviyelerde karşılıyor.
Airbus tarafından üretilen Zephyr S, 25 metrelik kanatlarının yüzeyine koyulan güneş panelleriyle çalışıyor.

 

 

STM Tedarik Ekosistemi Platformu devreye aldı: Türk savunma sanayiinin önde gelen kuruluşlarından STM, Tedarik Ekosistemi Platformu “STM STEP”i hayata geçirdi.
Askeri deniz platformlarından taktik mini İHA sistemlerine, siber güvenlikten komuta kontrol projelerine kadar pek çok alanda yenilikçi ve milli çözümler geliştiren STM, faaliyet gösterdiği tüm bu alanlarda tedarikçileri ile STM STEP’te buluşmayı amaçlıyor.

 


Semaların keskin gözü #TOGAN göreve başladı: T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM tarafından milli imkânlarla geliştirilen, otonom döner kanatlı gözcü İHA sistemi TOGAN’ın kabul testlerinin tamamlandığını açıkladı.

 

ERİN MOTOR ve KOÇAK PETROL-SPEEDOL arasında işbirliği antlaşması imzalanacak:
ERİN MOTOR'un özgün ürünü BAYKUŞ H6/H12, İnsansız hava araçları ve DİHA’larda kullanılan iki zamanlı İHA motor yağı projesi Koçak Petrol ArGe Departmanı tarafından Speedol Aero 2_Stroke HP612 ** ürünü satışa hazır hale getirildi.
İki değerli yerli ve milli firmanın katkılarıyla ülkemize savunma ve havacılık alanında ikame edecek ürün portföyünün genişletilmesi hedeflemektedir.

 


BİTES, Bilişim 500’de İlk 3'te yer aldı: Bilişim 500 Türkiye 2021 araştırması sonuçlarına göre ‘Savunma Sanayii Sektörü- Yazılım’ kategorisinde BİTES ilk 3’te yer aldı.
BİTES- Saha Expo'da Sergilenecek Ürünler:
ATOK (Askeri Taktik Operasyon Kiti)
Karma (Eğitim Simülasyonu)
Zırh Ötesi Görüş (AR Destekli Proje)
Piyadenin Durumsal Farkındalığı (AR Destekli Proje)
XperRemote (uzaktan Bakım ve İş Birliği Platformu)
ASELSAN 2022 yılı ilk yarı finansal büyümesini yüzde 55 ile tamamladı:

ASELSAN’ın 2022 yılı ilk yarı finansal sonuçları açıklandı. ASELSAN’ın 6 aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre %55 artarak 10,8 milyar TL’ye ulaştı.


SAHA İstanbul merkez ofisine, SaSaD Genel Sekreteri Sn. Ruşen Kömürcü’ ziyaret gerçekleştirdi. Kurumlar arasında işbirliği konuları ele alındı.


SAHA İstanbul Firma üyesi HKTM, rekor katılımla başarılı Borsa İstanbul AŞ gerçekleştirdi.
SAHA İstanbul: Bu açılım için tebrik ediyor ve HKTM’nin gelişmiş yeni sermaye yapısının firmamıza, savunma sanayi dahil robotik otomasyon sektörlerine ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.