Uzay

Savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerinin uluslararası düzeyde işbirliği ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla kurulmuştur.


Türkiye sanayi üretiminin yüzde 54'ünü kapsayan Kuzey Marmara Bölgesi'nden yola çıkan SAHA İstanbul, 6. yılında 19 üniversite ve 51 sektörde üretim yapan 650 üyesiyle savunma sanayinde sistem, teknoloji geliştirmek ve dışa bağımlılığı azaltmak için çalışıyor. Üniversite, kamu ve sektör işbirliklerine imza atan ve sektörün küresel organlarında yer alan yeni nesil küme, savunma sanayinde Türkiye'yi hak ettiği noktaya getirmeyi hedefliyor.

Platform ve taşeron firmaları bir araya getirerek iş geliştirmelerine zemin oluşturan SAHA İstanbul, Avrupa Kümelenmeler Birliği'ne katılarak Avrupa'nın en büyük savunma sanayii kümelenmesi yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kamu, sanayi ve üniversite ekosistemini başarıyla hayata geçirerek savunma sanayiinin millileştirilmesinde aktif rol oynayan SAHA İstanbul, Avrupa Havacılık ve Uzay Kümeleri Birliği'nin (EACP) ikinci büyük kümesi haline geldi. Küme, 2021 yılında Avrupa Kümeleme Analizi Sekreterliği'ne (ESCA) yaptığı başvuru sonucunda ilk adım olarak Bronz etiket ile ödüllendirildi.


Kümelenmemizin ilk yılından itibaren savunma sanayi, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde üyelerimizi milli üretime teşvik ediyoruz. Ana müteahhitler ve üniversitelerle birlikte çalışarak destek mekanizmalarından yararlanmalarını sağlıyoruz. Böylece uluslararası rekabette avantaj elde etmelerine destek oluyoruz.