ALTIGEN UZAY HAVACILIK GEMİ İNŞ. PAN. SAN. LTD. ŞTİ.

Ülkemizde uluslararası çapta projeler üreten, önemli başarılara imza atan, yurtiçinde ve yurtdışında ürün ve hizmet kaliteleriyle “özellikle” tercih edilen pek çok firma bulunmaktadır. 6Gen Panel, bu firmalardan biri olarak, tecrübesini ve bilgisini özgün projelere odaklamış olup teknik kadrosu ve sağlam kurumsal yapısı ile müşteri memnuniyetini en üst dezeye çıkarma konusunda ödün vermeyen bir anlayışla 1999 yılından bu yana hizmetlerini sürdürmektedir.
Kompozit panel başlıca avantajları; hafiflik, basma ve kesme dayanımı, aleve dayanıklılık, aşınmaya dayanıklılık, korozyona dayanıklılık ve kolay işlenebilirlik özellikleri nedeniyle, kara, deniz yapılarında ve araçlarda önemli avantajlar sağlar. Kompozit imalatında kullanılan petekli yapı, çok ince tabakaların şekillendirilmesi sonucu elde edilen hücrelerin birleştirilmesi ile oluşturulur. Bu tür yapılar bal arılarının doğal olarak yaptıkları bal petekleri ile birebir benzerlik göstermektedir. Petekli kompozit yapılar yaklaşık olarak 1940 yılından sonra havacılık sektöründe, uçakların gövde panellerinde kullanılmaya başlanmıştır.
Günümüzde kullanılan petekli yapıların büyük bir çoğunluğu bir yapıştırıcı sayesinde hücrelerin birbirleri ile yapıştırılması sonucu oluşturulurlar. Petekli yapılar genellikle sandviç yapılarda dolgu elemanı olarak kullanılırlar. Buradan hareketle sandviç panellerden söz etmek yerinde olacaktır. Bir sandviç panel, petekli yapının alt ve üst yüzeylerin yapıştırıcı kullanılarak yüzey örtüleri ile yapıştırılması sonucu elde edilir. Çelik, titanyum ve nikel alaşımlı metal hücre yapılı petekli yapılar yapıştırıcı yerine daha çok kaynak ve lehimleme ile birleştirilirler. Bu tür hücreler öncelikle yüksek sıcaklık uygulamalarında kullanılır. Yüksek rijitlik ve dayanım/ağırlık oranına sahip olan sandviç yapılar son derece hafif konstrüksiyonlardır. Petek yapılı kompozitler, diğer sandviç konstrüksiyon ara malzemelerine oranla daha pahalıdır ve sandviç yapı haline dönüştürülmesi daha özel işçilik gerektirmektedir. Bu nedenle, genellikle denizcilik, havacılık ve uzay sektöründe yüksek mekanik dayanım sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
Denizcilik sektöründe, tekne imalatı sırasında sandviç tekniği kullanılarak, teknenin mekanik dayanımı artırılmaktadır. Havacılık ve uzay sanayiine yönelik uygulamalarda ise, hafiflik ve rijitlik özellikleri önem taşımakta ve genellikle uçağın taban kaplamaları, kanat ve kuyruk parçaları, helikopter pervanesi gibi parçalar sandviç konstrüksiyon tekniği ile üretilmektedir. Son yıllarda birçok binek ve spor otomobillerin tavan, direk ve gövdesinin birçok kısımlarında, spor aletlerinde (yarış bisikleti kaburgası) ve rüzgâr türbini pervanesi gibi birçok alet ve makine imalatında petekli yapılar yaygın olarak kullanılmaktadır. Sandviç yapılardaki kullanıma ilave olarak, petekli yapılar enerji sönümleme, radyo dalgası kalkanı, uyduların güneş panelleri ve hava akımı doğrultucusu vb. olarak da yaygın bir kullanıma sahiptir. Petekli yapı endüstrisi, müşteri taleplerini de dikkate alarak petekli yapı hücrelerinin değişik yönlerini (şekil, boyut vb.) tanımlamak için kendi terminolojisini belirli standartlarda geliştirmiştir.

Doğal Taş Honeycomb Panel

Doğal Taş Honeycomb Panel

 Aluminyum Honeycomb Panel

Aluminyum Honeycomb Panel

Ahşap Honeycomb Panel

Ahşap Honeycomb Panel

Karbon Honeycomb Panel

Karbon Honeycomb Panel

Sadece Üye Firmalarımız Yararlanabilir.

Firmaya iletmek istediğiniz taleplerinizi bu formu doldurarak iletebilirsiniz.