YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Baykar

2000 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği’nden lisans derecesini almış olup, 2002 yılında Columbia Üniversitesi’nde aynı alanda yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 2004 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde İşletme alanında doktora çalışmalarına başlamıştır. Aynı dönemde aile şirketi bünyesinde, Milli ve Özgün İnsansız Hava Aracı Sistemleri geliştirilmesine yönelik çalışmaların projelendirme aşamalarında mühendislik yöneticiliği görevini yürütmüştür. Bu süreç içerisinde kavramsal tasarımdan, prototip, test, üretim ve eğitim aşamaları vb. ürün yaşam döngüsü kapsamında devam eden iş süreçlerinde yer almıştır. Halen firma bünyesinde genel müdür olarak görev yapmaktadır.

YÖNETİM KURULU BŞK.YRD.

Akım Metal

Ali Fazıl Böyet 1978 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde lisans, 2002 ABD North Carolina State University’de yüksek lisans eğitimini tamamladı. ABD’deki Bosch Siemens Ev Aletleri fabrikasında imalat mühendisi olarak çalıştı. 2004 yılında yurda döndükten sonra Akım Metal’de çalışmaya başladı. Sırasıyla dış ticaret sorumlusu, proje yöneticisi, işletme yöneticisi görevlerini yürüttü. Halen Akım Metal’in İdari Genel Müdür Yardımcılığı, Yönetim Kurulu Üyeliği, Aile şirketinin ilk yurtdışı yatırımı olan Curent Metal Srl’nin Yöneticisi ve YMB Teknolojik Ürünler Pazarlama Kurucu Ortağı görevlerini sürdürmektedir. Bunun yanında İstanbul Anadolu Yakası OSB Yönetim Kurulu üyesidir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

YÖNETİM KURULU BŞK.YRD.

STM

Lisans derecesini 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden, Yüksek Lisans derecesini 1998 yılında aynı üniversitenin bölümünden almıştır. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Executive MBA derecesine sahiptir.
1996-1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapmıştır. 1997 yılında Yazılım Mühendisi olarak başladığı Havelsan’daki görevini 1998 yıl sonuna kadar sürdürmüştür.
2000 yılında STM’de Bilgisayar Mühendisi olarak başladığı görevine sırasıyla Yazılım Bölümü’nden sorumlu Müdür ve Savunma Projelerinden Sorumlu Direktör olarak devam etmiştir. Bu süre içerisinde NATO da dâhil olmak üzere birçok üst düzey savunma projesinin tamamlanmasında kritik görevlerde bulunmuştur.
2013 yılından itibaren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.’de Denizcilik Programları, Savunma Tedarik, Danışmanlık Hizmetleri ve Uçuşa Elverişlilik Sertifikasyon Hizmetleri’nden oluşan Mühendislik ve Danışmanlık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini devam ettirmiş olup, 17 Ağustos 2018 tarihi itibariyle Genel Müdürlük görevine getirilmiştir.
Halen Savunma Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Savunma ve Güvenlik Kurulu Üyeliğini ve TR TEST şirketi ile Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürmektedir.
Murat İKİNCİ, 1974 yılında Erzincan’da doğmuş olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Altınay Havacılık

1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden Türkiye’nin ilk dört Uzay Mühendisinden biri olarak mezun oldu.

1990 yılında, aynı üniversitede, Türkiye’nin ilk robotu olan ALTINAY 1’i geliştirdi.

1991 yılında, Türkiye’nin ilk Teknopark’ı olan İ.T.Ü.-TEKMER’de, Türkiye’nin ilk girişimci araştırma şirketi olan, Altınay Robotik ve Otomasyon Limited Şirketi’ni kurdu. 30 Ağustos 1993 tarihinde, endüstride kullanılacak 6 eksenli, robot projesini hayata geçirdi.

Geliştirdiği teknolojiyi sanayinin hizmetine sunmak ve kalıcı hale getirmek için 1994 yılında üniversitedeki görevinden ayrılarak Altınay Robotik A.Ş. yi kurdu. Robotik alanında öncü çalışmalar yapan Altınay Robotik firması, 1996 yılında dünya Robot Federasyonu (IFR) tarafından Avrupa’nın 28 robot üreticisinden biri olarak kabul edildi.

Altınay Robot Teknolojileri firması, gerçekleştirdiği çalışmalarla, en son 2012 Yılında KOSGEB tarafından verilen “KOBİ Büyük Ödülü” dahil olmak üzere, pek çok önemli ödül kazanmıştır.

Hakan Altınay, Türkiye’nin Bilim, Teknoloji ve Sanayi strateji çalışmalarında ve bu konularda hazırlanan kanun çalışmalarında aktif görev almıştır. Bu çalışmalarının yanı sıra, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Kurucu 2. Başkanlığı, Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı (İBTAV) Kurucu Mütevelli Heyeti Üyeliği, SAHA Derneği Y.K.Üyeliği, Teknopark Bilim Kurulu üyeliği, Makina İmalatçıları Birliği Y.K. Üyeliği gibi pek çok görev üstlenmiştir.

Evli ve iki kız çocuk babasıdır. Halen Altınay Robot Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Aselsan

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN 1973 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde, doktora eğitimini ise New York ABD’de Rensselaer Polytechnic Institute’da 2003 yılında tamamlamıştır. Doktora mezuniyetinin ardından University of Connecticut’ta 2004-2005 yılları arasında doktora sonrası bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. 2005-2008 yılları arasında yardımcı doçent olarak görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, 2008 yılında doçent, 2013 yılında profesör olmuştur.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği kurucu bölüm başkanı olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, 2009-2013 yılları arasında Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği bölüm başkanlığı görevini sürdürmüştür. Bölüm Başkanlığı süresince birçok lisansüstü programının kuruculuğunu yapmıştır.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN 2007-2010 yılları arasında Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Enerji Alanı Türkiye Delegeliği görevinde bulunmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, BAP Koordinatörlüğü, Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyeliklerinde bulunan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN 2010-2013 yılları arasında YTÜ Sigma Mühendislik ve Fen Bilimleri Dergisi Editörlüğü görevini yürütmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcılığı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve Rektör Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, 2013 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Asoşiye üyesi olarak seçilmiştir. Kasım 2014 – Nisan 2018 tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün çok sayıda ulusal ve uluslararası makale/bildirisi, yayın editörlüğü ve projeleri bulunmaktadır. Rektörlüğü sırasında üniversite-sanayi iş birliğinde yaptığı öncü katkıları sebebiyle farklı kuruluşlarca düzenlenen organizasyonlarda 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Yılın Rektörü seçilmiştir.

Yine 2014 yılından bu yana Bilişim Vadisi Yönetim Kurulu üyesi olmasının yanı sıra TÜBİTAK ve YÖK’te birçok komisyon ve kurulda görev almaktadır. Kurulmasında önemli katkıları olduğu Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, ODTÜ Mikroelektromekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEMS) Yönetim Kurulu Üyeliği, Ostim Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği gibi birçok kurumda mütevelli heyeti üyeliğini de sürdürmektedir.

Son dönemde aldığı ödüller arasında;

2018 CEO Club Awards Sanayi Teknoloji Liderleri Yılın En Başarılı 2. CEO’su,

2018 Boğaziçi İş Dünyası Ödülleri Hayat Boyu Başarı Ödülü,

2018 8’inci Uluslararası Buhara Medya Ödülleri Yılın Rektörü,

2018 İnternet Medyası Yılın En iyileri Ödül Töreni Yılın Rektörü,

2018 Hoşgörü, Barış, Kültür ve Sanat Derneği Yılın Rektörü,

2018 Batı Yakası Prestij Ödülü (Bölgeye Katkılarından Dolayı),

2017 Magazinci.com Yılın Rektörü,

2017 Batı Yakası Enleri Onur Ödülü (Gebze’nin kalkınmasına tanıtımına katkılarından dolayı) yer almaktadır.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, ilk kez 15 Mart 2017’de Genel Kurul kararı ile ASELSAN Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. 02 Nisan 2018 tarihinde yapılan ASELSAN Olağan Genel Kurul Toplantısında Yönetim Kurulu Üyesi olarak tekrar seçilmiş, aynı gün yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştır.

17 Nisan 2018 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN’ün, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanında 27 Nisan 2018 tarihinden itibaren ASELSAN Genel Müdürü olarak göreve başlamasına karar verilmiştir.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, evli ve 2 çocuk babasıdır.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

SUNUM

Prof. Dr. Fazilet VARDAR SUKAN, doktora derecesini Biyokimya Mühendisliği alanında İngiltere’de bulunan University College London’dan almıştır. Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü kurucu başkanı olan Prof. Dr. Vardar Sukan, aynı bölümde 2000-2017 yılları arasında bölüm başkanlığı yapmıştır. Kendisi, Türkiye’de biyomühendislik alanında öncü isimlerden olup; 1989 yılında “Biyomühendislik Alanında” TÜBİTAK Teşvik Ödülüne layık görülmüştür. Bilimsel çalışmaların yanı sıra Ege Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü ve Enterprise Europe Network-İzmir Koordinatörü olarak görev yapmıştır. Teknoloji Transfer Uzmanı olarak sahip olduğu yeteneklerden dolayı, Registered Technology Transfer Professional (RTTP) ve European Knowledge Transfer Granfather (EuKTS) sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. ÜSİMP’i(Türkiye Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu Platformu) farklı ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarda üniversite-sanayi ilişkileri, teknoloji transferi, fikri ve sınai mülkiyet hakları, ulusal ve uluslararası destekli projeler ve inovasyon politikaları bağlamında temsil etmektedir.  Avrupa Patent Ofisi EPO Academy Danışma Kurulu, AUTM International Committee, EuKTS Yönetim Kurulu ve ASTP-PROTON NAAC üyesidir. 15’i Ar-Ge ve İnovasyon Politikaları üzerine olmak üzere 200 kadar bilimsel yayını, 6 kitabı ve 13’ü Ar-Ge ve İnovasyon Politikaları üzerine olmak üzere 23 kitap bölümü, 15 sempozyum proceedings editörlüğü, çok sayıda bilimsel bildirisi ve 3 patent başvurusu mevcuttur. Çok sayıda bilimsel dergide hakemlik yapmaktadır. 29’u Biyomühendislik alanında olmak üzere toplam 67 adet ulusal ve uluslararası proje deneyimi bulunmaktadır. Bunlardan 21’i başta AB Çerçeve Programları olmak üzere farklı uluslararası kaynaklardan desteklenmiştir. 54 adedi ders kitaplarında olmak üzere 1600’ün üstünde atıfı bulunmaktadır.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Gökser Havacılık

1993 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun oldu. 1996 yılında ODTÜ’de Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Şubat 1993’te ODTÜ Şeref Listesi, Haziran 1993’te ve Şubat 1996’da ODTÜ Yüksek Şeref Listesinde yer aldı.
Ocak 2006- Ocak 2007 tarihleri arasında Avrupa Delegasyonunda Danışmanlık görevini yaptı. Ekim 2000 tarihinden bu yana GÖKSER Makina Sanayi ve Ticaret LTD.ŞTİ’de Projelerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmakta ve Savunma ve Havacılık projelerini yürütmektedir. Birçok TÜBİTAK, KOSGEB ve AVRUPA BİRLİĞİ projeleri yazıp yürüttü. Ekim 2009’da ve Temmuz 2014’te 2 kez TÜBİTAK tarafından AB Projelerinde Koordinatör Özel Ödülünü aldı.
2015 yılında, Avrupa Birliği Kümelenme Mükemmelliyet Sertifikası Aldı (EU Cluster Excellence) 2011-2017 yılları arasında Ankara’da Savunma ve Havacılık kümelenmesi OSSA’da Küme Kurulumu/Yönetimi, KOBİ’lerin gelişimi ve ihracatı için çalıştı.
2007-2019 Yılları arasında yurtiçi ve yurtdışında Boeing, Airbus, Bombardier gibi kuruluşların desteklediği/organize ettiği birçok konferans ve panele konuşmacı olarak davet edildi. 2013, 2014, 2016 yıllarında Sivil Havacılık Tedarik Zinciri konusunda Türkiye’de ilk defa yapılan ve Savunma Sanayi Başkanlığınca iki kez özel ödül alan, B2B görüşmeleri ve konferansları kapsayan uluslararası etkinliği tasarlayarak hayata geçirdi.
2012 yılından bu yana Türk Savunma ve Havacılık sektörlerinde KOBİ’lerin sanayileşmesine ve ihracatlarına öncülük etmiş, çeşitli kuruluşlarda dört adet URGE projesi yazarak, yapılan faaliyetler Ticaret Bakanlığı tarafından dan iyi uygulama örnekleri seçilmiştir.
Temmuz 2015 tarihinden bu yana TÜBİTAK AR-GE projelerinde görev almaktadır. 2018 Yılında SEDEC Savunma ve Güvenlik Konusunda fuar, ikili iş görüşmesi ve konferansdan oluşan uluslararası etkinliği başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir.
2018 yılında Türk Proje Yönetim Meslek Enstitüsü tarafından verilen “Çetin Ceviz” “En İyi Proje Yöneticisi” Finalisti oldu. 2019 Yılında Türk Proje Yönetim Meslek Enstitüsü tarafından verilen “Çetin Ceviz” Proje Yöneticisi Onur Ödülü aldı.
Türkçe, İngilizce, İspanyolca (başlangıç), Almanca (başlangıç) dillerini biliyor, evli ve bir çocuk annesidir.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

TRTEST

1973 Ankara doğumlu Bilal AKTAŞ, 1994 yılında Selçuk Üniversitesi Makina Mühendisliği

Bölümü’nden lisans, 1997 yılında Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina

Mühendisliği Bölümü’nden yüksek lisans derecesi aldı. 1994-1998 yılları arasında Zonguldak

Karaelmas Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 1998 yılında göreve başladığı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda 1998-2007 yılları arasında Sanayileşme Daire

Başkanlığı’nın Offset ve Yerli Katkı Şubesi’nde birçok projenin sanayi katılımı ve offset

faaliyetlerinin değerlendirmelerinde ve yürütülmesinde görev aldı. 2007-2012 yılları arasında

Silah Sistemleri Daire Başkanlığı’nda füze sistemleri projelerinde uzman ve Proje Müdürü

olarak çalıştı. Ocak 2012 ayında Sanayileşme Daire Başkanı olarak atanan Bilal AKTAŞ, evli

ve 2 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

YÖNETİM KURULU ÜYESİ

OBSS

Zafer Şen, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrenci iken LKD, INETD gibi sivil toplum kuruluşlarında birçok görevde bulundu.
2015 yılında Stanford Üniversitesi’nde Innovation and Growth eğitimi alan Zafer Şen, 2017 yılında Harvard Üniversitesinde hızlı büyüyen şirket girişimcileri için tasarlanan Endeavor Scaling Ventures programına katıldı.
İ.T.Ü Bilişim Enstitüsü – Anka Bilişim Teknolojileri’nde 3,5 yıl yapmış olduğu ar&ge çalışmalarının ardından, 2005 yılında OBSS Teknoloji’yi kurdu. Halen, OBSS Teknoloji Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.
Zafer Şen, etkin girişimcileri desteklemek amaçlı uluslararası bir ağ olan ve merkezi New York’da bulunan Endeavor tarafından 2015 yılında Endeavor Girişimcisi seçilmiştir.

GENEL SEKRETER

1962 yılında Çorum/Alaca’da doğdu. İlk ve Orta eğitimini Alaca’da, Lise eğitimini Işıklar Askeri Lisesi Bursa’da tamamladı. 1982 yılında Kara Harp Okulu’ndan 1983 yılında Topçu ve Füze Okulundan Topçu Teğmen olarak mezun oldu. Çeşitli birliklerde komutanlık yaptıktan sonra Hava Savunma Sınıfına geçip, 1997 yılında Hava Savunma Okulu’nun kurucuları arasında yer aldı. 2000 yılında Gazi Üniversitesi’nde Yüksek Lisans eğitimi, 2003 yılında Harp Akademileri’nde Komutanlık ve Karargâh subaylığı eğitimi, 2005 yılında Beykent Üniversitesinde Eğitim Yönetim ve Denetimi Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. ASELSAN liderliğinde, STM, HAVELSAN, TÜBİTAK ve AYESAŞ’tan oluşturulan konsorsiyum tarafından üretilen Hava Savunma Erken ikaz Komuta Kontrol Sistemi HERİKKS’in, Hava Savunma Radarı KALKAN’ın ve NATO Alçak İrtifa Hava Resmi Arayüzü – LLAPI projesinin proje yöneticiği görevlerini yürüttü. 2010 yılında kurduğu ve Komutanlığını üstlendiği Hadımköy Kışla Komutanlığı’ndan 2013 yılında emekliye ayrıldı. 2014 yılında GOLD Elektrik Şti.ni kurdu. Mart 2015’de kurulan SAHA İstanbul Savunma Havacılığı ve Uzay Kümelenme Derneği’nin ilk Genel Kurul’da Kurucu Genel Sekreterliği görevini üslenen ve halen bu görev yürüten İlhami KELEŞ aynı zamanda, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği-SaSaD’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, TOBB Türkiye Savunma Sanayi Meclisi üyesi, Savunma Sanayi Başkanlığı Yürütme Kurulu ve SSB Üst kurul üyesi, TÜBİTAK SAGE Yönetim Kurulu Üyesidir.