SAHA HABER

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

Türkiye, havacılık sanayisinden önde gelen firmaların katılımıyla oluşturulan Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi (MİHENK) ile Avrupa Havacılık Kalite Grubu (EAQG) entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde Türkiye’nin yürüttüğü Milli Teknoloji Hamlesi’nin en önemli destekçilerinden SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, ülke adına uluslararası bir başarıya daha imza attı.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul önderliğinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), TUSAŞ Motor Sanayi, ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Baykar, THY Teknik, ASELSAN, Kale Havacılık, HAVELSAN ve Altınay Havacılık’ın katılımıyla oluşturulan MİHENK’in EAQG’ye entegrasyonu tamamlandı. Böylece Türkiye, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarını belirlemede otorite kurumlar arasında yer alan EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, AA muhabirine, Türkiye’de son yıllarda savunma ve havacılık alanında yapılan çalışmalarla bu sektörlerin hızlı büyüme trendine girdiğini ve gelecek dönemde de bunun süreceğini söyledi.

Sektörün bu gelişmelere ayak uydurabilmesi için uluslararası havacılık kalite süreçleri içinde yer alması ve firmaların teknik ve kalifikasyon altyapılarının geliştirilmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını belirten Keleş, şöyle konuştu:

“Uluslararası Havacılık Kalite Grubu (IAQG) ve EAQG, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarının belirlenmesinde otorite kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumların altında Sertifikasyon Kuruluşu Yönetim Komiteleri (CBMC) ve Sertifikasyon Grupları (CG) ülkeler nezdinde yerel organları oluşturuyor. Mevcut durumda EAQG bünyesinde sisteme entegre olmuş 12 ülke yer alıyordu. MİHENK, Türkiye’nin de dünya havacılık kalite süreçlerinin bir parçası olabilmesi için SAHA İstanbul tarafından EAQG ile koordineli olarak, ülkenin havacılık endüstrisini oluşturan büyük firmaların temsilcilerinin katılımıyla oluşturuldu. Diğer ülkelerde olduğu gibi CBMC’lerin EAQG yapısal ve elektronik sistemine entegrasyonu tamamlandı. Böylece Türkiye, EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.”

Havacılıkta kalite belgelemede milli çözümler

Mevcut durumda Türk savunma ve havacılık sektörü, AS/EN 9100 havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için Uluslararası Kalite Yönetim Sistemi Standardı’na göre belgeleme ihtiyacını yabancı firmalar aracılığıyla gideriyor.

Savunma ve havacılık sektörünün bu ihtiyacını yerli firmalarla karşılayabilmesi ve yurt dışına kaynak çıkışının önlenmesi amacıyla Türk Akreditasyon Kurumunun (TÜRKAK) IAQG’den yerli firmaları akredite edebilme yetkisini alması gerektiğine dikkati çeken İlhami Keleş, “Bir yandan, TÜRKAK’ın bu yetkiyi alabilmesi için gerekli şekil şartının oluşturulması, diğer yandan yurt dışındaki havacılık endüstrisini yöneten ve kalite süreçlerini denetleyen yapıların bir parçası olunması amacıyla kurulan bu komite sektöre büyük katkı sağlayacaktır. İlerleyen süreçte ihtiyaca göre MİHENK genişleme kabiliyeti gösterecektir.” dedi.

Komitede oy kullanmaya yetkili firma ve kurumların dışında Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk Standardları Enstitüsü ve TÜRKAK oy kullanma hakkı olmadan temsil edilecek.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Kara Kuvvetleri Komutanlığına 2’inci ATAK Faz-2 helikopteri teslim edildi

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 2’inci T129 Atak Faz-2 helikopteri teslimatı gerçekleştirildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış ikinci T129 ATAK Faz-2 helikopteri teslimatı yapıldı. Gelişme T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Faz-2 konfigürasyona sahip ikinci T-129 ATAK helikopteri Kara The post Kara Kuvvetleri Komutanlığına 2’inci ATAK Faz-2 helikopteri teslim edildi appeared first on DefenceTurk.

 • Rusya Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 savaş uçağı teklifini yineliyor

  Rusya, Türkiye’ye Rus yapımı Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının tedariki konusunda görüşmelere devam etmeye hazır olduklarını açıkladı. Sputnik News‘te yer alan habere göre, FSVTS (Rusya Federal Askeri-Teknik İş Birliği Servisi) yetkilileri Rus basınına demeç verirken Türkiye’ye savaş uçağı tedariki konusunda soru yöneltildi. FSVTS yetkilileri ilgili soru karşısında, “Defalarca söylediğimiz gibi, yeni uçaklarımız da dahil olmak The post Rusya Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 savaş uçağı teklifini yineliyor appeared first on DefenceTurk.

 • Suudi Arabistan’a Kalaşnikof fabrikası kurulacak

  Rusya ve Suudi Arabistan, Kalaşnikof saldırı tüfeğinin müşterek üretiminin ilk aşamasını uygulamak için sözleşme imzaladı. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Kommersant gazetesine verdiği röportajda, “Kalaşnikof saldırı tüfeği müşterek üretiminin ilk aşamasının uygulanmasına ilişkin sözleşme taraflarca imzalanmış ve ülkeler arası onay prosedürlerinde geçtikten sonra yürürlüğe girecektir.” açıklamasında bulunarak sözleşmenin imzalandığını duyurdu. IDEX fuarında Rostec The post Suudi Arabistan’a Kalaşnikof fabrikası kurulacak appeared first on DefenceTurk.

 • Airbus C295W uçağı ROKETSAN’ın L-UMTAS ve Cirit füzeleri ile uçtu

  Airbus silahlı C295W versiyonu testlerine ROKETSAN’ın TEBER-82 güdümlü mühimmatından sonra L-UMTAS ve Cirit füzeleri ile devam ediyor Airbus C295W uçağı taktik askeri nakliye için oldukça sıra dışı bir yük olarak 8 adet L-UMTAS tanksavar füzesi ile 8 adet CİRİT 2.75″ Lazer Güdümlü Füze ile uçuş gerçekleştirdi. Avrupalı ​​şirket Airbus, silahlı istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) The post Airbus C295W uçağı ROKETSAN’ın L-UMTAS ve Cirit füzeleri ile uçtu appeared first on DefenceTurk.

 • ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve kârlılığına ulaştı

  ASELSAN 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Tahsilatlarını ihracat kaynaklı gelirlerle yüksek oranda artıran ASELSAN yılı kuvvetli nakit pozisyonu ile tamamladı. 3 kıtada 12 ülkeye yayılan satış ve üretim ağıyla dünyanın en büyük 48. savunma sanayi şirketi olan ASELSAN, 2020 yılını da rekor sonuçlarla tamamladı. Şirketin konsolide net satışları geçen yıla göre %24 oranında artarak 16 The post ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve kârlılığına ulaştı appeared first on DefenceTurk.

 • Pentagon’dan ‘enteresan’ S-400 açıklaması

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Sözcüsü John Kirby, geçtiğimiz saatlerde Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedariki ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kirby tarafından basın brifinginde yapılan açıklamada, “Türkiye’yi S-400 sisteminin teslimat sürecini devam ettirmemeye ve bu sistemi elinde tutmamaya çağırıyoruz. Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı … The post Pentagon’dan ‘enteresan’ S-400 açıklaması first appeared on SavunmaSanayiST.

 • CİRİT ve L/UMTAS yüklü C295 görüntülendi

  Avrupalı Airbus şirketine ait C295 Silahlı İstihbarat Gözetleme ve Keşif Uçağı, Roketsan tarafından üretilen CİRİT ve L/UMTAS Füzeleri yüklü şekilde görüntülendi. Airbus şirketi tarafından geliştirilen C295 Nakliye Uçağı’na, Roketsan tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen mühimmat sistemlerinin entegrasyonu gerçekleştiriyor. Havacılık fotoğrafçısı Santi Blánquez, geçtiğimiz günlerde Avrupalı Airbus şirketine ait olan bir C295 Nakliye Uçağı’nı görüntüledi. İspanya’nın … The post CİRİT ve L/UMTAS yüklü C295 görüntülendi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • TUSAŞ’tan T129 ATAK FAZ-II teslimatı

  Kısa süre önce iki adet T129 ATAK FAZ-II Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştiren TUSAŞ, yeni bir T129 ATAK teslimatı daha gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Faz-2 konfigürasyona sahip ikinci T-129 ATAK helikopteri Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine alındı. Böylece 53’üncü ATAK helikopterimiz envantere girmiş oldu.” ifadelerine yer verildi. Türk … The post TUSAŞ’tan T129 ATAK FAZ-II teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • ASELSAN 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı

  ASELSAN 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin cirosu 2020 yılında bir önceki yıla göre %24 büyüyerek 16 Milyar TL’yi aştı. Şirketin net kârı da geçen yıla göre %33 artışla 4,5 Milyar TL seviyesine ulaştı. Tahsilatlarını ihracat kaynaklı gelirlerle yüksek oranda artıran ASELSAN yılı kuvvetli nakit pozisyonu ile tamamladı. 3 kıtada 12 ülkeye yayılan satış ve … The post ASELSAN 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Bakan Akar’dan TCG Çeşme açıklaması

  Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege’de bilimsel ve teknik araştırmalar yapan ve Yunan jetlerinin tacizine uğrayan TCG ÇEŞME gemisi hakkında açıklama yaptı. Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Yunan jetlerinin kuzey Ege’nin uluslararası sularında hidrografik alandaki bilimsel ve teknik araştırmalar yapan TCG ÇEŞME’ye yönelik tacizi sorulan Bakan Akar, şunları söyledi: … The post Bakan Akar’dan TCG Çeşme açıklaması first appeared on SavunmaSanayiST.