SAHA HABER

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

Türkiye, havacılık sanayisinden önde gelen firmaların katılımıyla oluşturulan Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi (MİHENK) ile Avrupa Havacılık Kalite Grubu (EAQG) entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde Türkiye’nin yürüttüğü Milli Teknoloji Hamlesi’nin en önemli destekçilerinden SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, ülke adına uluslararası bir başarıya daha imza attı.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul önderliğinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), TUSAŞ Motor Sanayi, ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Baykar, THY Teknik, ASELSAN, Kale Havacılık, HAVELSAN ve Altınay Havacılık’ın katılımıyla oluşturulan MİHENK’in EAQG’ye entegrasyonu tamamlandı. Böylece Türkiye, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarını belirlemede otorite kurumlar arasında yer alan EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, AA muhabirine, Türkiye’de son yıllarda savunma ve havacılık alanında yapılan çalışmalarla bu sektörlerin hızlı büyüme trendine girdiğini ve gelecek dönemde de bunun süreceğini söyledi.

Sektörün bu gelişmelere ayak uydurabilmesi için uluslararası havacılık kalite süreçleri içinde yer alması ve firmaların teknik ve kalifikasyon altyapılarının geliştirilmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını belirten Keleş, şöyle konuştu:

“Uluslararası Havacılık Kalite Grubu (IAQG) ve EAQG, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarının belirlenmesinde otorite kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumların altında Sertifikasyon Kuruluşu Yönetim Komiteleri (CBMC) ve Sertifikasyon Grupları (CG) ülkeler nezdinde yerel organları oluşturuyor. Mevcut durumda EAQG bünyesinde sisteme entegre olmuş 12 ülke yer alıyordu. MİHENK, Türkiye’nin de dünya havacılık kalite süreçlerinin bir parçası olabilmesi için SAHA İstanbul tarafından EAQG ile koordineli olarak, ülkenin havacılık endüstrisini oluşturan büyük firmaların temsilcilerinin katılımıyla oluşturuldu. Diğer ülkelerde olduğu gibi CBMC’lerin EAQG yapısal ve elektronik sistemine entegrasyonu tamamlandı. Böylece Türkiye, EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.”

Havacılıkta kalite belgelemede milli çözümler

Mevcut durumda Türk savunma ve havacılık sektörü, AS/EN 9100 havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için Uluslararası Kalite Yönetim Sistemi Standardı’na göre belgeleme ihtiyacını yabancı firmalar aracılığıyla gideriyor.

Savunma ve havacılık sektörünün bu ihtiyacını yerli firmalarla karşılayabilmesi ve yurt dışına kaynak çıkışının önlenmesi amacıyla Türk Akreditasyon Kurumunun (TÜRKAK) IAQG’den yerli firmaları akredite edebilme yetkisini alması gerektiğine dikkati çeken İlhami Keleş, “Bir yandan, TÜRKAK’ın bu yetkiyi alabilmesi için gerekli şekil şartının oluşturulması, diğer yandan yurt dışındaki havacılık endüstrisini yöneten ve kalite süreçlerini denetleyen yapıların bir parçası olunması amacıyla kurulan bu komite sektöre büyük katkı sağlayacaktır. İlerleyen süreçte ihtiyaca göre MİHENK genişleme kabiliyeti gösterecektir.” dedi.

Komitede oy kullanmaya yetkili firma ve kurumların dışında Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk Standardları Enstitüsü ve TÜRKAK oy kullanma hakkı olmadan temsil edilecek.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • Rusya yanlışlıkla kendi T-90 tankını imha etti

   Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri; icra edilen tatbikatlar esnasında, Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile yanlışlıkla kendi T-90 Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı imha etti. Edinilen bilgiye göre; Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, 9M113 Konkurs Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi’nin de kullanıldığı bir atışlı tatbikat icra etti. Tatbikat esnasında Konkurs ATGM, T-90 tipi ana muharebe tankına isabet etti. 9M113 The post Rusya yanlışlıkla kendi T-90 tankını imha etti first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Türk savunma sanayiinin Güney Asya seferi

   Capital Exhibition tarafından düzenlenen Defence Port Turkey-Güney Asya Fuarı, Türk firmalarını 26-28 Ekim’de Pakistan, Bangladeş ve Afganistan askeri heyetleriyle bir araya getirecek. Türk savunma sanayiinin dünya pazarlarında daha etkin yer alması ve yeni fırsatlara ulaşması için düzenlenen Defence Port Turkey Fuarı, bu yıl 6’ncı kez kapılarını “Defence Port Turkey – Güney Asya” olarak açacak. Capital The post Türk savunma sanayiinin Güney Asya seferi first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Romanya’ya Patriot teslimatı

   Romanya’ya yönelik ilk Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) teslimatı, ABD’li savunma devleri Raytheon ve Lockheed Martin tarafından gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre Romanya; 2018 yılında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki konusunda anlaşmaya vardı. Bu kapsamda ABD’li Raytheon ve Lockheed Martin firmaları, geçtiğimiz gün Romanya’ya ilk Patriot Hava Savunma The post Romanya'ya Patriot teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Boeing Land 4503’ü gözüne kestirdi

   ABD’li savunma devi Boeing, Avustralya’nın taarruz helikopteri ihalesi olan Land 4503’ü gözüne kestirdi. Boeing, ihaleye AH-64E Apache Taarruz Helikopteri ile katılacak. Boeing’in dikey kalkış yeteneğine sahip hava araçlarının uluslararası satış faaliyetinden sorumlu direktörü TJ Jamison, bir basın toplantısı esnasında AH-64E’nin kabiliyetleriyle ilgili bilgilendirmede bulundu. Edinilen bilgiye göre Boeing; , Avustralya tarafından Avustralya Silahlı Kuvvetleri envanterinde The post Boeing Land 4503’ü gözüne kestirdi first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Fransız Hava Kuvvetleri’nde isim değişikliği

   Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Temmuz 2019’da Uzay Komutanlığı kurulmasıyla başlattığı süreç, 11 Eylül 2020 tarihinde yapılan isim ve logo değişikleriyle tamamlandı. Fransız Hava Kuvvetleri ismi resmiyetten kaldırılırken, yeni isim Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri olarak açıklandı. 11 Eylül Cuma günü açıklanan yeni logoya, “espace” kelimesi eklendi. Buna ek olarak logoda bulunan ve Hava Kuvvetlerini temsil The post Fransız Hava Kuvvetleri’nde isim değişikliği first appeared on SavunmaSanayiST.