SAHA HABER

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

Türkiye, havacılık sanayisinden önde gelen firmaların katılımıyla oluşturulan Milli Havacılık Endüstrisi Komitesi (MİHENK) ile Avrupa Havacılık Kalite Grubu (EAQG) entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde Türkiye’nin yürüttüğü Milli Teknoloji Hamlesi’nin en önemli destekçilerinden SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, ülke adına uluslararası bir başarıya daha imza attı.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul önderliğinde, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), TUSAŞ Motor Sanayi, ROKETSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, Baykar, THY Teknik, ASELSAN, Kale Havacılık, HAVELSAN ve Altınay Havacılık’ın katılımıyla oluşturulan MİHENK’in EAQG’ye entegrasyonu tamamlandı. Böylece Türkiye, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarını belirlemede otorite kurumlar arasında yer alan EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, AA muhabirine, Türkiye’de son yıllarda savunma ve havacılık alanında yapılan çalışmalarla bu sektörlerin hızlı büyüme trendine girdiğini ve gelecek dönemde de bunun süreceğini söyledi.

Sektörün bu gelişmelere ayak uydurabilmesi için uluslararası havacılık kalite süreçleri içinde yer alması ve firmaların teknik ve kalifikasyon altyapılarının geliştirilmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını belirten Keleş, şöyle konuştu:

“Uluslararası Havacılık Kalite Grubu (IAQG) ve EAQG, dünya havacılık sektöründe kalite standartlarının belirlenmesinde otorite kurumlar arasında yer alıyor. Bu kurumların altında Sertifikasyon Kuruluşu Yönetim Komiteleri (CBMC) ve Sertifikasyon Grupları (CG) ülkeler nezdinde yerel organları oluşturuyor. Mevcut durumda EAQG bünyesinde sisteme entegre olmuş 12 ülke yer alıyordu. MİHENK, Türkiye’nin de dünya havacılık kalite süreçlerinin bir parçası olabilmesi için SAHA İstanbul tarafından EAQG ile koordineli olarak, ülkenin havacılık endüstrisini oluşturan büyük firmaların temsilcilerinin katılımıyla oluşturuldu. Diğer ülkelerde olduğu gibi CBMC’lerin EAQG yapısal ve elektronik sistemine entegrasyonu tamamlandı. Böylece Türkiye, EAQG entegrasyonunu tamamlayan 13’üncü ülke oldu.”

Havacılıkta kalite belgelemede milli çözümler

Mevcut durumda Türk savunma ve havacılık sektörü, AS/EN 9100 havacılık, uzay ve savunma endüstrisi için Uluslararası Kalite Yönetim Sistemi Standardı’na göre belgeleme ihtiyacını yabancı firmalar aracılığıyla gideriyor.

Savunma ve havacılık sektörünün bu ihtiyacını yerli firmalarla karşılayabilmesi ve yurt dışına kaynak çıkışının önlenmesi amacıyla Türk Akreditasyon Kurumunun (TÜRKAK) IAQG’den yerli firmaları akredite edebilme yetkisini alması gerektiğine dikkati çeken İlhami Keleş, “Bir yandan, TÜRKAK’ın bu yetkiyi alabilmesi için gerekli şekil şartının oluşturulması, diğer yandan yurt dışındaki havacılık endüstrisini yöneten ve kalite süreçlerini denetleyen yapıların bir parçası olunması amacıyla kurulan bu komite sektöre büyük katkı sağlayacaktır. İlerleyen süreçte ihtiyaca göre MİHENK genişleme kabiliyeti gösterecektir.” dedi.

Komitede oy kullanmaya yetkili firma ve kurumların dışında Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Türk Standardları Enstitüsü ve TÜRKAK oy kullanma hakkı olmadan temsil edilecek.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • TSK, Libya Ordusuna Fırtına Obüsü ve Sakarya ÇNRA ile eğitim verdi

  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Libya Silahlı Kuvvetleri’nin uluslararası standartlara ulaşması için verilen eğitimler aralıksız devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri,  Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye’nin imzaladığı Askeri Eğitim, İşbirliği ve Danışmanlık Anlaşması kapsamında UMH güçlerinin eğitimlerini Türkiye’nin Libya’da kurduğu Savunma Güvenlik İş Birliği ve Eğitim Yardım Danışma The post TSK, Libya Ordusuna Fırtına Obüsü ve Sakarya ÇNRA ile eğitim verdi appeared first on DefenceTurk.

 • Rus Hava Kuvvetleri, Su-34 savaş uçaklarının son partisini teslim aldı

  Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı için üretilen 100 adet Su-34 savaş uçağının son partisinin üretimi tamamlandı. Rus devlet kontrolündeki United Aircraft Corporation (UAC)’ın bünyesinde yer alan Sukhoi Company, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı ile imzalanan uzun vadeli sözleşme kapsamındaki Su-34 savaş uçaklarının son partisinin üretimini tamamladı. UAC tarafından yapılan açıklamada,  “Sukhoi Company, uzun vadeli sözleşme kapsamında bir The post Rus Hava Kuvvetleri, Su-34 savaş uçaklarının son partisini teslim aldı appeared first on DefenceTurk.

 • Almanya, TWISTER hipersonik füze savunma projesine katıldı

  Almanya, Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği (PESCO) kapsamında TWISTER füze savunma projesine katıldı. Alman Savunma Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, Fransa tarafından davet edilen Berlin’in TWISTER olarak adlandırılan teşebbüse katıldığını doğruladı. Almanya daha öncesinde bu projede gözlemci konumundaydı. TWISTER, Uzay Tabanlı Taktiksel Gözetleme ile Zamanında Uyarı ve Önleme’nin kısaltmasıdır. AB yetkilileri, projeyi, Kalıcı Yapılandırılmış İşbirliği (PESCO) programı kapsamındaki The post Almanya, TWISTER hipersonik füze savunma projesine katıldı appeared first on DefenceTurk.

 • Pakistan Donanmasının PNS TABUK korveti Aksaz Deniz Üssünü ziyaret etti

  Pakistan Deniz Kuvvetlerinin ikinci OPV-1900 savaş gemisi, PNS TABUK korveti Aksaz Deniz Üs Komutanlığını ziyaret etti Pakistan Donanması 12 Kasım 2020’de Damen tarafından inşa edilen PNS TABUK (272) adlı yeni korvetini teslim almıştı. Savaş gemisi, Pakistan Savunma Bakanlığı tarafından 2017 yılında Damen ile imzalanan iki gemi siparişinin bir parçası olarak inşa edilmişti. Her iki gemi The post Pakistan Donanmasının PNS TABUK korveti Aksaz Deniz Üssünü ziyaret etti appeared first on DefenceTurk.

 • TEI, yerli motor TS1400’ün ilk prototipini TUSAŞ’a teslim ediyor

  TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. tarafından düzenlen “TEI’DE KARİYER VE PROJELERİMİZ” etkinliğinde önemli gelişmeler açıklandı Etkinlikte soruları yanıtlayan TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Faruk AKŞİT, devam eden Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile ilgili son durumu aktardı. TEI tarafından yürütülen Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) kapsamında geliştirilerek yerli GÖKBEY genel maksat The post TEI, yerli motor TS1400’ün ilk prototipini TUSAŞ’a teslim ediyor appeared first on DefenceTurk.

 • Okhotnik İHA Havadan Havaya Füzelerle Test Edildi

  Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Stealth İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi S-70B Okhotnik, ilk defa havadan havaya füzelerle test uçuşu gerçekleştirdi. Havadaki unsurlara karşı tehdit oluşturacak füzeler, işlevsel simülatörler eşliğinde test uçuşunda kullanıldılar. 2 Aralık 2020 Çarşamba günü Rus haber ajansları; savunma kaynaklardan aldıkları edindikleri bilgilere göre, S-70B Okhotnik’in Ashaluk eğitim sahasında hava hava füzeleriyle bir … The post Okhotnik İHA Havadan Havaya Füzelerle Test Edildi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Military Technology’den Bayraktar TB2 dezenformasyonu

  Savunma ve havacılık sanayii özelinde faaliyet gösteren Almanya menşeli dünyaca ünlü Military Technology Dergisi, Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA ile ilgili çeşitli iddialarda bulundu. Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı (İHA), 2014 yılından beri aktif olarak kullanılıyor. Şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri, … The post Military Technology’den Bayraktar TB2 dezenformasyonu first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Mali’den C-295 siparişi

  Mali Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, nakliye konfigürasyonunda ek bir adet Airbus C295 Nakliye Uçağı için kesin bir sipariş verdi. Edinilen bilgiye göre 2021’de teslim edilecek olan bu ikinci uçak; halihazırda 1.770 uçuş saatini geride bırakan, dört yıldan kısa bir sürede 38.000’den fazla yolcu ile 900 ton kargo taşımış olan ve Aralık 2016’dan beri aktif görevde olan … The post Mali'den C-295 siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • MİT’te Bayraktar TB2 ve TCG UFUK detayı

  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın internet sitesinde, Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı ve TCG UFUK İstihbarat Gemisi’ne ilişkin fotoğraflar dikkat çekti. T.C. Cumhurbaşkanlığı Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nın internet sitesinde, MİT’e bağlı tesislere ve kullanımındaki sistemlere ilişkin bir slayt barı açıldı. Açılan slayt barında ise geçtiğimiz sene Milli İstihbarat Teşkilatı envanterine giren Bayraktar TB2 İnsansız … The post MİT’te Bayraktar TB2 ve TCG UFUK detayı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • SSİK Toplantısına ilişkin açıklama paylaşıldı

  Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantı, 2.5 saat sürdü. Toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve … The post SSİK Toplantısına ilişkin açıklama paylaşıldı first appeared on SavunmaSanayiST.