SAHA HABER

Türk ve İngiliz savunma sanayisi şirketlerinden iş birliği anlaşması

Anova, UNIDEF Birleşik Savunma Sanayi ve İngiliz AEI Systems, top sistemlerinin alt sistemlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi için iş birliği anlaşmasına imza attı.

SAHA İstanbul üyesi Anova, UNIDEF Birleşik Savunma Sanayi ve AEI Systems, top sistemlerinin alt sistemlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi için iş birliği anlaşması imzaladı.

Anova Yönetim Kurulu Üyesi Dursun Öner, UNIDEF Yönetim Kurulu Cem Kurter ve AEI Systems Genel Müdürü Simon Angel, Londra’da bugün başlayan DSEI 2019 Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı’nda, AEI’nin üretmekte ve geliştirmekte olduğu tüm top sistemlerinin alt sistemlerinin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda iş birliği anlaşmasına imza attı.

SAHA İstanbul standında gerçekleştirilen imza törenine, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de katıldı.

Şirketler, halihazırda 30×113 milimetre top sistemine özel esnek mermi yolu üretimi için iş birliği yapıyordu.

Anova, dünyada en çok kullanılan kalibreler için esnek mermi yolu tedarikçisi konumunda bulunuyor.

UNIDEF de silah sistemleri entegrasyonu alanında çalışıyor. İngiliz menşeli AEI Systems ise hava, kara ve deniz silahlarının tasarımı, geliştirilmesi, üretilmesi ve tedarikine yönelik faaliyet yürütüyor.

Esnek mermi yolu

Esnek mermi yolu, mermiyi kutusundan alıp, silahın ağzına kadar taşıyor. Kullanılan silahın konfigürasyonuna göre, farklı kalibrelerdeki mermiler için esnek mermi yoluna ihtiyaç duyuluyor. Üründeki sürtünme ve takılma gibi bir durum, doğrudan silahın performansına yansıyor. Bu nedenle esnek mermi yolu oldukça hassas ve kritik bir unsur olarak öne çıkıyor.

Esnek mermi yolu, özellikle uzaktan komutalı silah sistemlerinde mermi beslerken kullanılıyor. Mermi kutusu ve silah sistemi arasındaki farklı geometrilere uyum sağlayabilen ve esnek yapıda geliştirilen ürün, bu sayede her silah pozisyonunda çalıştırılabiliyor.

Ürünün değişik silah sistemleri üzerine entegrasyonu yapılabiliyor. Entegrasyonu oluşturan parçalar, ürünün uzun ömür döngüsü için yüksek kalitede tasarlanıp üretiliyor.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • Türk savunma sanayiinin Güney Asya seferi

   Capital Exhibition tarafından düzenlenen Defence Port Turkey-Güney Asya Fuarı, Türk firmalarını 26-28 Ekim’de Pakistan, Bangladeş ve Afganistan askeri heyetleriyle bir araya getirecek. Türk savunma sanayiinin dünya pazarlarında daha etkin yer alması ve yeni fırsatlara ulaşması için düzenlenen Defence Port Turkey Fuarı, bu yıl 6’ncı kez kapılarını “Defence Port Turkey – Güney Asya” olarak açacak. Capital The post Türk savunma sanayiinin Güney Asya seferi first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Romanya’ya Patriot teslimatı

   Romanya’ya yönelik ilk Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) teslimatı, ABD’li savunma devleri Raytheon ve Lockheed Martin tarafından gerçekleştirildi. Edinilen bilgiye göre Romanya; 2018 yılında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki konusunda anlaşmaya vardı. Bu kapsamda ABD’li Raytheon ve Lockheed Martin firmaları, geçtiğimiz gün Romanya’ya ilk Patriot Hava Savunma The post Romanya'ya Patriot teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Boeing Land 4503’ü gözüne kestirdi

   ABD’li savunma devi Boeing, Avustralya’nın taarruz helikopteri ihalesi olan Land 4503’ü gözüne kestirdi. Boeing, ihaleye AH-64E Apache Taarruz Helikopteri ile katılacak. Boeing’in dikey kalkış yeteneğine sahip hava araçlarının uluslararası satış faaliyetinden sorumlu direktörü TJ Jamison, bir basın toplantısı esnasında AH-64E’nin kabiliyetleriyle ilgili bilgilendirmede bulundu. Edinilen bilgiye göre Boeing; , Avustralya tarafından Avustralya Silahlı Kuvvetleri envanterinde The post Boeing Land 4503’ü gözüne kestirdi first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Fransız Hava Kuvvetleri’nde isim değişikliği

   Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Temmuz 2019’da Uzay Komutanlığı kurulmasıyla başlattığı süreç, 11 Eylül 2020 tarihinde yapılan isim ve logo değişikleriyle tamamlandı. Fransız Hava Kuvvetleri ismi resmiyetten kaldırılırken, yeni isim Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri olarak açıklandı. 11 Eylül Cuma günü açıklanan yeni logoya, “espace” kelimesi eklendi. Buna ek olarak logoda bulunan ve Hava Kuvvetlerini temsil The post Fransız Hava Kuvvetleri’nde isim değişikliği first appeared on SavunmaSanayiST.

  • AKSUNGUR 12 adet MAM-L ile uçtu

   Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA), 12 adet MAM-L mühimmatı yüklü şekilde 28 saat uçtu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı, test faaliyetleri kapsamında 12 adet MAM-L mühimmatı yüklü şekilde 28 saat uçtu. Konuyla ilgili olarak Türk Havacılık ve Uzay The post AKSUNGUR 12 adet MAM-L ile uçtu first appeared on SavunmaSanayiST.