SAHA HABER

Türk savunma sanayisinden Londra’da tanıtım atağı

Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, aralarında ASELSANHAVELSAN, ROKETSAN gibi Türkiye’nin dev savunma sanayi firmalarının yer aldığı 21 üyesiyle birlikte “DSEI 2019, Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları Fuarı”na katılacak.

SAHA İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, 10-13 Eylül 2019’da Londra’da ExCeL London Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuarda, Savunma Sanayi Başkanlığı ile birlikte Türkiye’den 21’i SAHA İstanbul üyesi olan 47 katılımcı yer alacak.

Türkiye’nin en büyük, Avrupa Havacılık ve Uzay Kümeleri Birliği’ne üye 2’nci en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, iki yılda bir gerçekleştirilen DSEI (Defence and Security Equipment International / Uluslararası Savunma ve Güvenlik Ekipmanları) Fuarı’nda, Türk savunma sanayisinin potansiyelini uluslararası etkin bir platformda anlatacak, kümelenmenin ve firmaların tanıtımını yapacak.

“TÜRKİYE’NİN SAVUNMA POTANSİYELİNİ ANLATACAĞIZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, uluslararası networklerin kurulması için Türk firma yetkilileriyle yabancı savunma sanayi temsilcileri arasında B2B görüşmeleri organize edeceklerini belirtti.

SAHA İstanbul olarak bu yıl yurt dışı tanıtım çalışmalarına ağırlık verdiklerini ve DSEI 2019’un katılmayı planladıkları etkin platformlardan biri olduğunu ifade eden Keleş, şunları kaydetti:

“İngiltere, dünyada savunma sanayi ihracatçı ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. 21 üyemizle birlikte DSEI 2019’de olacağız ve Türkiye’nin savunma sanayi potansiyelini dünyanın farklı ülkelerinden gelen ziyaretçilere anlatacağız. Katılımcılar arasında Türkiye’nin gururu üyelerimiz ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi büyük firmaların yanı sıra farklı büyüklüklerde, savunma, havacılık ve güvenlik konusunda çeşitli alanda üretim yapan üyelerimiz de yer alacak. Hep birlikte Türk savunma sanayisini temsil edeceğiz.”

Bu yıl ana teması yeni teknolojiler, sektörler arası iş birliği ve uluslararası iş birlikleri olacak DSEI 2019’a Savunma Sanayi Başkanlığı da katılıyor. Ziyaretçilerin son dönemde tüm dünyanın gündeminde olan yapay zeka, otonom sistemler, robot bilimi ve büyük veri konularında en güncel bilgilere ulaşabileceği ve gelişmelere tanık olacağı fuar, farklı ülkelerin hükümet temsilcilerini, silahlı kuvvetlerini, uluslararası ana yüklenici ve tedarikçi firmaların temsilcilerini ve tüm dünyadan savunma, havacılık ve güvenlik sektörü profesyonellerini bir araya getirecek.

Dünyada bu alanda geliştirilmiş pek çok yeni ürün ve sistem de ilk kez DSEI 2019’da tanıtılacak.

Savunma ve havacılık sanayisine yönelik en son ekipman ve sistemlerin sergileneceği fuar, uluslararası iş birlikleri için de fırsatlar sunuyor.

DSEI 2019’a Türkiye’den; Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), SAHA İstanbul, Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) ve TÜBİTAK Bilgem’in yanı sıra Artron, ASELSAN, Aselsan Sivas, Asfat, Ata Silah San. A.Ş., Ayesaş, Desan Shipyard, Femsan Electric Motors, FNSS, Garanti Giyim, Ges Engineering, Gökser, HAVELSAN, Kolt, Menatek, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), MSI, Norm Technologies, Nurol Makina, Nurol Teknoloji, Ortem, Otokar, Oztek, Papilon, Profen, Repkon, ROKETSAN, Samsun Yurt Savunma, STM, Stoeger Silah Sanayi, Suprobox, TAIS Shipyards, Tekcan (Aksa Run Flat), Timsan, TISAŞ Trabzon Silah Sanayi A.Ş., Transvaro, TTAF Defence, Turac, Turmaks, Vestel Savunma, Volt Defence, Yakupoglu ve Zed firmaları katılacak.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591)

   T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşmeye binaen Test ve Eğitim Gemisi programında ilk çalışmalar, Mayıs 2017 tarihinde başlatılmıştır. İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), denize indirilmiştir. Geminin, The post Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Havacılıkta yapısal tamir metotları rekabeti artırıyor mu?

   Yapısal Tamir Tasarımı hava araçlarının kavramsal tasarım sürecinden başlayıp hava aracının kullanımdan çıktığı güne kadar ürün yaşam döngüsünü etkileyen, fiyat rekabeti imkânı sağlayan, güvenlik ve uçuşa elverişliliğini etkileyen bir süreç. Malzeme teknolojilerinin gelişmesi, kompozit malzemelerin havacılık sanayisinde daha fazla kullanılması ile tamir tasarım yöntemlerinde yaşanan değişimler şirketlerin rekabetinde önemli bir rol oynuyor. Havacılık günden güne The post Havacılıkta yapısal tamir metotları rekabeti artırıyor mu? first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Almanya ve Fransa’dan EuroMALE hamlesi

   Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE programını hızlandırılması için üye ülkeleri İHA’nın geliştirme aşamasını yıl sonundan önce başlatmaya çağırdı. Airbus, Dassault ve Leonardo şirketleri tarafından geliştirilen ve Nisan 2018’deki Berlin Havacılık Fuarı’nda mock-up’ı tanıtılan EuroMALE programı, sessizliğe büründü. EuroMALE programındaki bu bu sessizliği ise Alman ve Fransız bakanlar bozdu. Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE The post Almanya ve Fransa'dan EuroMALE hamlesi first appeared on SavunmaSanayiST.

  • TUSAŞ’ta kritik DIRCM toplantısı

   A400M Askeri Nakliye Uçağı için başlatılan Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler (Directional Infrared Counter Measure / DIRCM) Projesi’nde önemli bir aşama tamamlandı. Airbus ile Alman Hava Kuvvetleri arasında yapılan DIRCM projesinin Kritik Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Alman Hava Kuvvetleri uçaklarına DIRCM sisteminin entegre edilerek sertifikalandırılacağı program, A400M The post TUSAŞ'ta kritik DIRCM toplantısı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • MMU’nun Gizli Gücü: Düşük Görünürlük

   TUSAŞ, yerli ve millî ürünleri üretirken hep daha fazlasını hayal ediyor. Yeni teknolojiler ile üstün kabiliyetlerle donattığı ürünlerin tasarım ve üretim aşamaları ise sektörü yakından takip eden birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki siz, Milli Muharip Uçak’ın düşük görünürlük özelliği için gerçekleştirilen çalışmalar hakkında neler biliyorsunuz? Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan, F-16 uçaklarının The post MMU’nun Gizli Gücü: Düşük Görünürlük first appeared on SavunmaSanayiST.