SAHA HABER

TÜBİTAK MAM ve SAHA İstanbul yüksek teknolojide işbirliği yapıyor

SAHA İstanbul ve TÜBİTAK MAM Türkiye’nin teknolojik gelişimine katkı sağlayacak, stratejik öneme sahip bir çalıştay gerçekleştirdi…

TÜBİTAK MAM tarafından geliştirilen proje ve ürünlerde iş birliği geliştirmek üzere düzenlenen çalıştayda dikkat çekici ürün ve sistemlerin detayları bu projelerin ticarileştirilmesine talip olan SAHA İstanbul üyesi sanayicilerle paylaşıldı. Yüksek teknoloji kullanılarak TÜBİTAK MAM Kimyasal Teknoloji, Malzeme ve Enerji Enstitüleri tarafından geliştirilen ürünler sanayicilerin oldukça ilgisini çekti.

Kapılarımız sanayicilerimize açık, lütfen kullanın!

 Çalıştayın açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Türkiye’nin en büyük AR-GE merkezi  olan TÜBİTAK’ın Türk sanayisinin çözüm ortağı olduğunu vurguladı.

Dünyada ve Türkiye’de AR-GE merkezi sayısı artarken niteliğin artmadığına dikkat çeken Dr. İbrahim Kılıçaslan “AR-GE merkezleriyle birlikte patent sayıları da artarken, ihracat rakamları artmıyor. Düşük ve orta teknolojiye AR-GE yapıyoruz ya da yapıyor gibi görünüyoruz. Ancak yüksek teknoloji seviyesinde artış yaşanmıyor” dedi.

Yüksek teknolojik gelişimin ancak AR-GE çalışmaları ile gerçekleştirilebileceğini belirten Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan “Türkiye’nin en büyük AR-GE merkezi olan TÜBİTAK MAM’daki 7 enstitümüzdeki tüm olanaklarımızı sanayicilerimize açıyoruz ve ‘lütfen kullanın’ diyoruz.  Kapılarımız açık. Gelin, burada kurulu ileri seviyedeki alt yapılardan ve insan alt yapısından da yararlanın. Burada 1000 çalışanımız var. Bizden zorlu şeyler isteyin. Yapmaya çalışalım, zorlanalım ki; ilerleyebilelim” şeklinde konuştu.

Sıra üretimde, markalaşmada…

 TÜBİTAK MAM ile gerçekleştirilen teknoloji iş birliği çalıştayının her iki kurum için de oldukça faydalı olduğunu belirten SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş  “TÜBİTAK MAM geliştirmiş olduğu bilimsel ve teknolojik ürün, çözüm ve servisleri faydaya dönüştürme stratejisi çerçevesinde, kümelenmemiz üyeleri ile iş birliği yapmak istedi. Biz de SAHA İstanbul üyeleri arasında bir anket düzenledik ve merkezin iş birliğine açık hazır ürün, çözüm ve servislerinden hangileri ile ilgilendiklerini sorduk. İlgilenen firmalarımızın temsilcileri ile birlikte TÜBİTAK MAM ziyareti gerçekleştirdik. Bu ziyaret ile hem üyelerimizin TÜBİTAK MAM’ı daha yakından tanımasını, hem de ilgilendikleri ürünler özelinde TÜBİTAK’ın uzman araştırmacılarının katılımıyla B2B görüşmeleri yapmalarını sağladık” şeklinde konuştu.

Çalıştayda teknoloji transferine hazır birçok ürünün konu edildiğini söyleyen İlhami Keleş, şöyle devam etti: “Sanayicilerimiz B2B görüşmelerinde talip oldukları ürünlerle ilgili uzmanlarla görüştüler ve detaylı bilgi aldılar. Bundan sonra işbirliği konusunda anlaşmaya varılan ürünlerin, ticarileştirilmesi, markalaştırılması ve satışa sunulması için adım atacaklar. Bu sayede TÜBİTAK MAM’ın yüksek teknoloji geliştirme potansiyeli sanayicilerin üretim gücüyle buluşmuş olacak.”

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

Loading...
Loading...