SAHA HABER

SAHA MBA’ dünyanın en iyi MBA programları arasına girmeye hazırlanıyor

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “5 Eylül’de başlayacak SAHA MBA Programı’nın gerek içeriği gerekse dersleri verecek profesyonellerle dünyanın iddialı MBA programlarından biri olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Yurt içi ve yurt dışından alanlarında uzman eğitimcilerin yer alacağı “SAHA MBA Programı” 5 Eylül’de eğitimlere başlıyor.

SAHA İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul tarafından TÜBİTAK TÜSSİDE iş birliği ile hayat geçirilen “SAHA MBA Programı” seçkin eğitimci kadrosuyla dünyanın en iddialı MBA programları arasında yerini almaya hazırlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, SAHA İstanbul ve T3 Vakfı Başkanı, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, Wharton Business School’dan Prof. Dr. Michael Useem, Chicago Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ufuk Akçiğit ve THY Dijital İnovasyon Direktörü Serdar Gürbüz’ün eğitmenler arasında yer aldığı SAHA MBA, 5 Eylül’de başlıyor. Programda ayrıca alanında uzman 24 eğitmen daha yer alıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, 2. kez düzenlenecek SAHA MBA Programı’na yöneticilerin ve yönetici adaylarının yoğun ilgi gösterdiğine dikkati çekti. Keleş şunları aktardı:

“5 Eylül’de başlayacak SAHA MBA Programı’nın gerek içeriği gerekse dersleri verecek profesyonellerle dünyanın iddialı MBA programlarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu yıl programı tamamlayan katılımcılarımız yepyeni bir vizyon ve donanımla kariyerlerine devam edecekler. Savunma, havacılık ve uzay sektörüne özel hazırladığımız program katılımcıların bireysel kariyer yolculuklarına değer katmanın yanı sıra sektördeki insan kaynağının eğitim kalitesini yükseltiyor, Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlayacak yöneticilerin yetiştirilmesini sağlıyor.”

Yöneticilerin bilmesi gereken her şey SAHA MBA’de

Açıklamaya göre, katılımcılara uluslararası bir bakış açısı ile rekabet edebilme kabiliyeti kazandıracak bir içeriğe sahip SAHA MBA Programı, İstanbul’da Bilim Üsküdar’da, Ankara’da Teknopark Ankara’da ve Gaziantep Sanayi Odası olmak üzere 3 merkezde gerçekleştirilecek.  

Harvard, Oxford, Stanford, London Business School gibi dünyanın önde gelen okullarının aralarında bulunduğu 15 üniversitenin MBA programları incelenerek hazırlanan SAHA MBA, gelecek dönemde yönetici olmayı hedefleyen yönetici adaylarını ve kariyerinde ilerlemek isteyen yöneticileri, değişen dünyanın tüm koşullarına en güncel bilgi ve uygulamalarla hazırlamayı hedefliyor. Ekonomik gelişimden dijital dönüşüme, yöneticilik becerilerinden, hukuki süreçlere kadar bir yöneticinin ihtiyaç duyacağı bilgilerin tüm detaylarıyla yer aldığı programın Türkiye’de bir benzeri bulunmuyor. 5 tema ve 23 eğitim başlığından oluşan 242 saatlik SAHA MBA Programı 11 Nisan 2021 tarihinde tamamlanacak.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Suudi Arabistan 266 milyon dolarlık Eagle İHA tedarik edecek

  Science Technology, Suudi Arabistan’a Eagle İHA tedarik etmek için 266 milyon dolar değerinde bir anlaşma yaptığını duyurdu. Science Technology tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan ordusuna Eagle İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatı için yaklaşık 266 milyon dolar (1 milyar riyal) değerinde anlaşma sağlandığı bildirildi. Science Technology’e göre yeni geliştirilen Eagle İHA, kontrgerilla (COIN) saldırı görevlerini, The post Suudi Arabistan 266 milyon dolarlık Eagle İHA tedarik edecek appeared first on DefenceTurk.

 • Rusya’nın MENA bölgesine silah ihracatı yıllık 6 milyar doların altına düşmüyor

  TASS Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Rusya’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya (MENA) yaptığı askeri ihracatın yılda en az 6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi, 22 Şubat Pazar günü Uluslararası Savunma Fuarı (IDEX) 2021’de Tass Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Rus silahlarının Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ne ihracatının oldukça istikrarlı olduğunu belirtti. The post Rusya’nın MENA bölgesine silah ihracatı yıllık 6 milyar doların altına düşmüyor appeared first on DefenceTurk.

 • Ukrayna İHA’lar için jet motorlarına daha çok yatırım yapacak

  Ukrayna Hükümeti, küçük İHA’lar için turbojet motorlarının geliştirilmesine önümüzdeki 10 yılda 400 milyon UAH harcamak istiyor Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı, 2030’a kadar ülkenin havacılık endüstrisi için bir taslak geliştirme programı yayınladı. Programın 35.93 milyar UAH (1.3 milyar dolar) olan toplam bütçesinin 20 milyar UAH’sinin (800 milyon dolar) devlet hazinesinden finanse edileceğini ve kalan 15.9 milyar The post Ukrayna İHA’lar için jet motorlarına daha çok yatırım yapacak appeared first on DefenceTurk.

 • Efsanevi B-1B Lancer’lar emekli ediliyor

  Amerikan Hava Kuvvetleri B-1B Lancer’ları emekli etmeye başladı ABD Hava Kuvvetleri (USAF), Northrop Grumman B-21 Raider’ın hizmete girmesi için hazırlanırken, Rockwell B-1B Lancer stratejik bombardıman uçaklarını hizmetten çıkarmaya başladı. Emekli edilecek ilk 17 adet B-1B’den ilki, 17 Şubat’ta Güney Dakota’daki Ellsworth Hava Kuvvetleri Üssü’nden (AFB) ayrıldı. USAF şu anda 62 adet B-1B kullanıyor, bu durum The post Efsanevi B-1B Lancer’lar emekli ediliyor appeared first on DefenceTurk.

 • Gürcistan yerli casus ve muharip insansız hava aracı geliştiriyor

  Tiflis merkezli havacılık kuruluşu TbilAvia Msheni (TAM), Gürcistan’ın T-31 adlı ilk casus ve muharip insansız hava aracı geliştiriyor. TAM Yönetim Kurulu Başkanı Vazha Tordia tarafından Georgia InterPressNews (IPN)’e, 2015 yılında kurulan TAM Management şirketinin Gürcistan’ın ilk İHA’sını geliştirdiğini açıklamasından üç hafta sonra İHA’nın dijital dönüşüm taslakları sergilendi. IPN’nin Tordia ile yaptığı röportajda, üç kanatçıklı burun The post Gürcistan yerli casus ve muharip insansız hava aracı geliştiriyor appeared first on DefenceTurk.

 • ULAQ SİDA ve Yunanistan’daki Sonuçları

  Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ, vaat ettiği yetenekler sayesinde Yunanistan’ı yeni arayışlara itti. Türk savunma sanayiinde yeni AR-GE faaliyetleri gerçekleştikçe, daha özgün ve güçlü ürünler çıkmaya devam ediyor. Kuşkusuz bunlardan bir tanesi de Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz … The post ULAQ SİDA ve Yunanistan’daki Sonuçları first appeared on SavunmaSanayiST.

 • ABD neden eski nesil uçaklara yatırım yapıyor?

  Gelecek vizyonunu 5’inci Nesil Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Lockheed Martin F-35 Lightning II üzerine bina eden ABD’nin, son zamanlarda F-15EX ve F-16V başta olmak üzere eski nesil platformlara yaptığı yatırımlar dikkat çekici olmaktadır. Bu platformların yanında gerek A-10 tipi uçaklara gerek B-52 tipi uçaklara gerekse kargo ve tanker platformlarında da görece eski nesil uçaklara yatırımlar … The post ABD neden eski nesil uçaklara yatırım yapıyor? first appeared on SavunmaSanayiST.

 • İlk Yunan F-16’sının modernizasyonu tamamlandı

  Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’ne ait F-16 savaş uçaklarının ilkinin Viper seviyesine modernizasyonu tamamlandı. Modernizasyonu tamamlanan F-16 ilk uçuşunu Texas’ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde gerçekleştirdi. Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine … The post İlk Yunan F-16’sının modernizasyonu tamamlandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • MBDA’dan Mısır’a VL MICA Satışı

  Mısır Deniz Kuvvetleri , Avrupa merkezli MBDA firması tarafından üretilen VL MICA Yeni Nesil Hava Savunma Füze Sistem’inin ilk uluslararası müşterisi oldu. Edinilen bilgiye göre; MBDA firması, Mısır korvetlerini donatmak için Mısır Donanması’ndan VL MICA NG (Yeni Nesil) hava savunma füze sistemi için bir sipariş aldı. Resmi olarak Ekim 2020’de test edilen VL MICA NG … The post MBDA’dan Mısır’a VL MICA Satışı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • TCG UFUK’un envantere giriş tarihi öğrenildi

  9 Şubat 2019’da suya indirilen ve Türkiye’nin ilk yerli üretim istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan TCG UFUK (A-591) Korveti’nin, yakında Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TCG UFUK İstihbarat Gemisi, Mart ayı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek ve Mavi Vatan’ın savunmasında önemli bir rol oynamaya başlayacak. Test ve … The post TCG UFUK’un envantere giriş tarihi öğrenildi first appeared on SavunmaSanayiST.