SAHA HABER

SAHA İstanbul’un tek rakibi Airbus

Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Genel Sekreteri İlhami Keleş, Avrupa’nın ikinci büyük kümelenmesi olduklarını söyleyerek, meşhur espriye atıfta bulunuyor ve “Kümelenmedeki büyüklüğümüzde tek rakibimiz Airbus” diyor.

Handan Sema CEYLAN

İçinde espri de olsa bu sözde gerçeklik payı var. 1970’de kurulan Fransız-Alman ortaklığındaki Airbus, şimdi İngiltere, İspanya ve Hollanda’nın da içinde yer aldığı bir kümelenme. SAHA İstanbul da Türkiye’nin 21 şehrinden 413 üye firması ile savunma sanayinde önemli adımlar atıyor.

Yarın ‘merhaba’ diyeceğimiz 2020 yılı öncesinde değerlendirmelerde bulunan SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “2015’te 27 firma ile kurulduk. Ama 2019’da 413 firmayı kapsayan bir noktaya geldik. Çok hızlı büyüyoruz. Sadece Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi değiliz. Avrupa Kümeler Birliği’nin de üyesiyiz. Avrupa’nın ikinci büyük kümesiyiz. Bizim bir üzerimizde Airbus var. Eskiden bir espri vardı, ‘Tek rakibim Türk Hava Yolları’ diye şimdi bizim de tek rakibimiz Airbus. SAHA İstanbul’da ASELSAN, Roketsan, Makine Kimya, THY Teknik, TAI, Baykar, Kardemir gibi pek çok büyük firmanın olduğu kümelenme. Türkiye’nin savunma sanayi cirosu 7 milyarlar dolayında 6 milyarları SAHA İstanbul’da zaten. 2.18 milyar dolarlık ihracatımız var, bu ihracatın 2 milyar dolara yakını SAHA’da zaten. Firma sayısı itibariyle Airbus’un kantitatif büyüklüğünden aslında daha fazlasını ifade ediyoruz” diyor.

Sistem üretip dışa bağımlılıktan kurtuluyoruz

Keleş, yüksek teknolojinin ancak talep yaratılarak geliştirilebileceğine de dikkat çekiyor. “6 komitemiz var. 2’si yatay, diğer 4’ü dikey komite. Yatay komitelerden biri alt sistemler komitesi. Bizim firmalarımız sayı itibariyle fazla ama firmalarımız parçacı firmalar. Biz o firmaları alt sistem ve sistem üreten firmalara dönüştürmeye çalışıyoruz. Elektronik, döküm veya kompozit… O alanda neye ihtiyaç varsa bu firmaları bir araya getirip alt sistem oluşturmaya çalışıyoruz. O zaman sistemin tamamına hakim oluyorsunuz” şeklinde konuşuyor ve şunları ekliyor: “Dışa bağımlılığı ortadan kaldırıyorsunuz. Mesela Hürkuş dediğimizde önemli alt sistemlerin bir araya gelmesinden bahsetmiş oluruz. Yüksek teknoloji böyle gelir. Bir talep yaratırsınız, onun çevresinde yer alan somut projeler bu yüksek teknolojiyi sağlar. Türkiye’nin çıtasını böyle yükseltmiş olacağız.”

007 Bond’lar değil ama sanayi casusları kaynıyor

Bulunduğumuz coğrafyanın hareketli gündemine de dikkat çekiyor Keleş, “Bu coğrafyada oyun peşinde olanların yegane saldırdığı konu da savunma sanayimiz” diyor. “Onun için Ankara ajan kaynıyor. Ama bu ajanlar 007 Bond değil, bu ajanlar x firmasının temsilcisi gibi sanayi casusları” vurgusunu yapan Keleş, “Bunlar üzerinden karar vericileri ikna ederek, içeride bir şeyin geliştirilmesinin önüne geçip, ithalatla bir şeylerin temin edilmesini sağlayamaya çalışıyorlar. Biz de SAHA İstanbul olarak tamamen yerli ve milli üretici ile Türkiye’nin yanındayız. Bunu yaparken de hiçbir ticari faaliyetin içinde değiliz. Kılıcımız her yeri kesiyor. Çünkü hiçbir konuda menfaatimiz yok” şeklinde konuşuyor.

Gücün görünür kılındığı yer: SAHA EXPO

SAHA Genel Sekreteri İlhami Keleş, 2020 Mart’ta düzenleyecekleri SAHA EXPO hakkında da bilgi veriyor. Keleş, “Burası gücümüzün görünür kılındığı yer. Toplar tanklar yok. Ama savunma sanayinin çalışma platformu olan iş geliştirilen itici gücün oluştuğu yer. İrade, para ve zaman ile her şeyi başarmamız mümkün. İşte hep bir arada bunu da geliştirmiş olacağız” diyor. Keleş’in savunma sanayine dahil olmak isteyen gençlere de bir tavsiyesi var. Keleş’e göre aşk, emek, zeka, liderlik ve iman beşlisinin bir araya geldiği yerde başarının kaçınılmaz.

Türkiye oyun bozabilen bir ülke

İlhami Keleş, Türkiye’nin oyun bozabilen bir ülke olduğunu söylüyor ve “Bunun en önemli aracı da savunma sanayi. Elbette Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ta Metehan’dan gelen bir kültürü var. Sadece askeriyle değil siviliyle de savunmada kabiliyeti var” diyor. Keleş’e göre, Türkiye’nin savunma sanayinde paradigma değişimi yakalamasının temel sebebi insansız hava araçları (İHA). Keleş, şunları söylüyor: “Paradigma değişimini yakalayabiliyorsanız, bir sekmeyi atlıyorsunuz demektir. Biz insansız araçlara zamanında geçerek bu sekmeyi aştık İHA üretebilen 4-5 ülkeden biri olduk. 100 yıldır uçak üreten Ukrayna’ya İHA ihraç ediyoruz. Barış Pınarı Harekatı’nın başarısının üzerinde de İHA’ların önemi var. Aynı şekilde ASELSAN’ın geliştirdiği elektronik harp sistemleri, Roketsan’ın geliştirmiş olduğu hassas güdümlü füzelerle mesafeler kaydettik. Nüfuz eden bombalar, mühimmatlar gerçekleştirdik. Bunları üst üste koyduğunuzda yüz yüze çatışmanın daha fevkinde sonuçları ortaya koymuş oluyorsunuz.”

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi’ne MEDEVAC A330 MRTT teslimatı

  Çok Uluslu Çok Rollü Tanker ve Nakliye Birimi için ilk MEDEVAC A330 MRTT teslim edildi. Havadan tıbbi tahliye (MEDEVAC) rolü için yapılandırılan Airbus A330 çok rollü tanker uçaklarının (Multi-Role Tanker Transport/MRTT) ilki, Hollanda’daki Eindhoven Hava Üssü’ndeki Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi (Multinational Multirole Tanker Transport Unit/MMU) tarafından teslim alındı. Çok uluslu MRTT filosunun The post Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi’ne MEDEVAC A330 MRTT teslimatı appeared first on DefenceTurk.

 • Rus Donanması Tsirkon hipersonik gemisavar seyir füzesini başarıyla test etti

  Rus haber ajansı TASS tarafından 27 Kasım 2020’de yayınlanan ve Savunma Bakanlığına dayandırılan bilgiye göre, Rus Donanması’nın Proje 22350 fırkateyni Amiral Gorshkov, Barents Denizi’ndeki bir hedefe Beyaz Deniz’den Tsirkon hipersonik seyir füzesini başarıyla test etti. Gerçekleştirilen test atışının yeni silah sistemlerinin denemelerinin bir parçası olarak gerçekleştirildiği ifade edildi. Bakanlıktan tarafından aktarıldığı üzere Tsirkon hipersonik gemisavar The post Rus Donanması Tsirkon hipersonik gemisavar seyir füzesini başarıyla test etti appeared first on DefenceTurk.

 • Hindistan Ordusu, ABD ve İsrail yapımı insansız hava araçları satın alıyor

  Hindistan Ordusu, Çin ile yaşadığı gerilimden dolayı ABD ve İsrail’den insansız hava araçları almayı planlıyor. Hindistan ve Çin arasında süren gerilim Nisan 2020’den bu yana devam ediyor. Her iki ülke de birbirini, aralarındaki kavramsal sınır çizgisini ifade eden, Fiili Kontrol Hattı (Line of Actual Control)’nı izinsiz geçmekle suçluyor. Haziran 2020’de, Galvan Vadisi’nde yaşanan şiddetli çatışmanın The post Hindistan Ordusu, ABD ve İsrail yapımı insansız hava araçları satın alıyor appeared first on DefenceTurk.

 • Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti

  Türkiye ve Gürcistan Hükümetleri arasında imzalanan Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında Türkiye tarafından Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe edildi. Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında 35 adet BMC Neocity 8,5 M Dizel Otobüs ile birlikte 12 adet özel amaçlı araç hibe edildi. Türkiye tarafından Gürcistan Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında hibe dilen araçlarla ilgili The post Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti appeared first on DefenceTurk.

 • USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme

  BAE Systems, USS Wasp (LHD 1) çok maksatlı amfibi hücum gemisinde kuru havuz, bakım ve modernizasyon çalışmaları yapmak için 197,4 milyon dolarlık bir sözleşme aldı. BAE Systems, 4 yıl içinde ikinci defa USS Wasp üzerinde muharebe kapasitesini artırmaya yönelik çalışma gerçekleştirecek. Çalışma, 2021 yılının Şubat ayında başlayacak. Sözleşme dahilindeki seçeneklerin kullanılmasına bağlı olarak toplam tutar The post USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme appeared first on DefenceTurk.

 • AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Bütçesi için yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY; geçtiğimiz saatlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi sunuş konuşmasını gerçekleştirdi. Sunuş konuşması esnasında savunma sanayiine ayrı … The post AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi

  Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hint-Pasifik bölgesinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra etmek üzere RQ-21 BlackJack İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. Edinilen bilgiye göre; Tayland Donanması’na yönelik ilk RQ-21 BlackJack İHA teslimatının, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. RQ-21 BlackJack operatörü olacak Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, 5 aylık eğitim faaliyeti için ABD’ye gidecek. … The post Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi

  Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bir heyet; 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, İHA ve tesislerinin incelenmesi kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını … The post Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

  Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı. Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. … The post Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı

  STM ThinkTech, alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin katılımıyla düzenlediği odak grup toplantılarında ortaya çıkan görüşleri, “Türkiye’nin Bütünsel Güvenlik Yaklaşımı” adıyla yayınladığı ilk kitabında bir araya getirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, enerjiden sağlığa, göçten iç ve dış güvenliğe ulusal savunmayı çok boyutlu olarak ele alan söz konusu kitabı, bu alanda hafıza oluşturması ve hazırlanacak yol … The post STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı first appeared on SavunmaSanayiST.