SAHA HABER

SAHA İstanbul’dan rekor

Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’ne en büyük desteği veren kurumlardan olan SAHA İstanbul, üye firmalarının ürün ve yeteneklerini yaklaşık 40 saatlik canlı sunum ile tanıttı.

Savunma, havacılık ve uzay sanayinde üretim yapan yerli firma sayısını arttırmak, kamu ile yerli üreticinin buluştuğu ekosisteme olabildiğince çok firmayı entegre etmek için çalışan SAHA İstanbul, üyeleri arasındaki network çalışmalarını dijital dünyaya taşıdı.

SAHA İstanbul üyelerinin ürün ve yeteneklerinin, mevcut üyelere tanıtımı amacıyla başlatılan webinarlarda, 7 haftada 174 firmanın katılımıyla, 39 saat 7 dakika süre ile canlı sunum yapıldı. 12 Mayıs 2020’de başlayan ve Youtube, Twitter, Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarlar yeni normale geçiş süreciyle birlikte 25 Haziran’da tamamlandı.

Komiteler kendilerini anlattı

Tüm sunumlar firmaları tanımak isteyen sanayicilerin faydalanması için komite bazında ayrılarak, her firma için ayrı video olacak şekilde SAHA İstanbul Youtube kanalına yüklendi.
Pandeminin yoğun şekilde yaşandığı 7 haftalık süre içerisinde, Malzeme ve Malzeme Şekillendirme Komitesi’nden 45 firma, Elektrik ve Elektronik Komitesi’nden 45 firma, Makine ve İmalat Ekipmanları Komitesi’nden 44 firma, Yazılım Komitesi’nden 24 firma, Test ve Sertifikasyon Komitesinden 16 firma sunum yaptı.

İzlenme rekorları kırdı

Youtube, Twitter ve Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarları
Twitter’da 22 bin 617 kişi izledi. Komite bazında toplu webinar sunumu Youtube’da 10 bin 408 kişi izlerken; webinarların firmalara bölünmüş halini izleyenlerin toplamı ise 13 bin 665 kişi oldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

The post SAHA İstanbul’dan rekor appeared first on Defence and Technology.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Rusya Repellent-Patrol İHASAVAR elektronik harp sistemini tanıttı

  Repellent-Patrol İHASAVAR elektronik harp sistemini IDEX 2021 fuarında tanıtıldı Rus Rosoboronexport şirketi, 20 km’ye kadar uzaklıktan İHA’ları karıştırma kabiliyetine sahip Repellent-Patrol elektronik harp sistemini IDEX 2021’de tanıttı. Sistem, küçük boyutlu İHA’ları etkisiz hale getirmek için tasarlandı. Hem mobil hem de sabit versiyonları mevcut olan sistemin özellikleri arasında; İHA’ların tespiti ve takibi, İHA sinyal parametrelerinin izlenmesi, The post Rusya Repellent-Patrol İHASAVAR elektronik harp sistemini tanıttı appeared first on DefenceTurk.

 • Suudi Arabistan 266 milyon dolarlık Eagle İHA tedarik edecek

  Science Technology, Suudi Arabistan’a Eagle İHA tedarik etmek için 266 milyon dolar değerinde bir anlaşma yaptığını duyurdu. Science Technology tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan ordusuna Eagle İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatı için yaklaşık 266 milyon dolar (1 milyar riyal) değerinde anlaşma sağlandığı bildirildi. Science Technology’e göre yeni geliştirilen Eagle İHA, kontrgerilla (COIN) saldırı görevlerini, The post Suudi Arabistan 266 milyon dolarlık Eagle İHA tedarik edecek appeared first on DefenceTurk.

 • Rusya’nın MENA bölgesine silah ihracatı yıllık 6 milyar doların altına düşmüyor

  TASS Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Rusya’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya (MENA) yaptığı askeri ihracatın yılda en az 6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi, 22 Şubat Pazar günü Uluslararası Savunma Fuarı (IDEX) 2021’de Tass Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Rus silahlarının Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ne ihracatının oldukça istikrarlı olduğunu belirtti. The post Rusya’nın MENA bölgesine silah ihracatı yıllık 6 milyar doların altına düşmüyor appeared first on DefenceTurk.

 • Ukrayna İHA’lar için jet motorlarına daha çok yatırım yapacak

  Ukrayna Hükümeti, küçük İHA’lar için turbojet motorlarının geliştirilmesine önümüzdeki 10 yılda 400 milyon UAH harcamak istiyor Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı, 2030’a kadar ülkenin havacılık endüstrisi için bir taslak geliştirme programı yayınladı. Programın 35.93 milyar UAH (1.3 milyar dolar) olan toplam bütçesinin 20 milyar UAH’sinin (800 milyon dolar) devlet hazinesinden finanse edileceğini ve kalan 15.9 milyar The post Ukrayna İHA’lar için jet motorlarına daha çok yatırım yapacak appeared first on DefenceTurk.

 • Efsanevi B-1B Lancer’lar emekli ediliyor

  Amerikan Hava Kuvvetleri B-1B Lancer’ları emekli etmeye başladı ABD Hava Kuvvetleri (USAF), Northrop Grumman B-21 Raider’ın hizmete girmesi için hazırlanırken, Rockwell B-1B Lancer stratejik bombardıman uçaklarını hizmetten çıkarmaya başladı. Emekli edilecek ilk 17 adet B-1B’den ilki, 17 Şubat’ta Güney Dakota’daki Ellsworth Hava Kuvvetleri Üssü’nden (AFB) ayrıldı. USAF şu anda 62 adet B-1B kullanıyor, bu durum The post Efsanevi B-1B Lancer’lar emekli ediliyor appeared first on DefenceTurk.

 • ULAQ SİDA ve Yunanistan’daki Sonuçları

  Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ, vaat ettiği yetenekler sayesinde Yunanistan’ı yeni arayışlara itti. Türk savunma sanayiinde yeni AR-GE faaliyetleri gerçekleştikçe, daha özgün ve güçlü ürünler çıkmaya devam ediyor. Kuşkusuz bunlardan bir tanesi de Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz … The post ULAQ SİDA ve Yunanistan’daki Sonuçları first appeared on SavunmaSanayiST.

 • ABD neden eski nesil uçaklara yatırım yapıyor?

  Gelecek vizyonunu 5’inci Nesil Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Lockheed Martin F-35 Lightning II üzerine bina eden ABD’nin, son zamanlarda F-15EX ve F-16V başta olmak üzere eski nesil platformlara yaptığı yatırımlar dikkat çekici olmaktadır. Bu platformların yanında gerek A-10 tipi uçaklara gerek B-52 tipi uçaklara gerekse kargo ve tanker platformlarında da görece eski nesil uçaklara yatırımlar … The post ABD neden eski nesil uçaklara yatırım yapıyor? first appeared on SavunmaSanayiST.

 • İlk Yunan F-16’sının modernizasyonu tamamlandı

  Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’ne ait F-16 savaş uçaklarının ilkinin Viper seviyesine modernizasyonu tamamlandı. Modernizasyonu tamamlanan F-16 ilk uçuşunu Texas’ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde gerçekleştirdi. Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine … The post İlk Yunan F-16’sının modernizasyonu tamamlandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • MBDA’dan Mısır’a VL MICA Satışı

  Mısır Deniz Kuvvetleri , Avrupa merkezli MBDA firması tarafından üretilen VL MICA Yeni Nesil Hava Savunma Füze Sistem’inin ilk uluslararası müşterisi oldu. Edinilen bilgiye göre; MBDA firması, Mısır korvetlerini donatmak için Mısır Donanması’ndan VL MICA NG (Yeni Nesil) hava savunma füze sistemi için bir sipariş aldı. Resmi olarak Ekim 2020’de test edilen VL MICA NG … The post MBDA’dan Mısır’a VL MICA Satışı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • TCG UFUK’un envantere giriş tarihi öğrenildi

  9 Şubat 2019’da suya indirilen ve Türkiye’nin ilk yerli üretim istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan TCG UFUK (A-591) Korveti’nin, yakında Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TCG UFUK İstihbarat Gemisi, Mart ayı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek ve Mavi Vatan’ın savunmasında önemli bir rol oynamaya başlayacak. Test ve … The post TCG UFUK’un envantere giriş tarihi öğrenildi first appeared on SavunmaSanayiST.