SAHA HABER

SAHA İstanbul’dan rekor

Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’ne en büyük desteği veren kurumlardan olan SAHA İstanbul, üye firmalarının ürün ve yeteneklerini yaklaşık 40 saatlik canlı sunum ile tanıttı.

Savunma, havacılık ve uzay sanayinde üretim yapan yerli firma sayısını arttırmak, kamu ile yerli üreticinin buluştuğu ekosisteme olabildiğince çok firmayı entegre etmek için çalışan SAHA İstanbul, üyeleri arasındaki network çalışmalarını dijital dünyaya taşıdı.

SAHA İstanbul üyelerinin ürün ve yeteneklerinin, mevcut üyelere tanıtımı amacıyla başlatılan webinarlarda, 7 haftada 174 firmanın katılımıyla, 39 saat 7 dakika süre ile canlı sunum yapıldı. 12 Mayıs 2020’de başlayan ve Youtube, Twitter, Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarlar yeni normale geçiş süreciyle birlikte 25 Haziran’da tamamlandı.

Komiteler kendilerini anlattı

Tüm sunumlar firmaları tanımak isteyen sanayicilerin faydalanması için komite bazında ayrılarak, her firma için ayrı video olacak şekilde SAHA İstanbul Youtube kanalına yüklendi.
Pandeminin yoğun şekilde yaşandığı 7 haftalık süre içerisinde, Malzeme ve Malzeme Şekillendirme Komitesi’nden 45 firma, Elektrik ve Elektronik Komitesi’nden 45 firma, Makine ve İmalat Ekipmanları Komitesi’nden 44 firma, Yazılım Komitesi’nden 24 firma, Test ve Sertifikasyon Komitesinden 16 firma sunum yaptı.

İzlenme rekorları kırdı

Youtube, Twitter ve Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarları
Twitter’da 22 bin 617 kişi izledi. Komite bazında toplu webinar sunumu Youtube’da 10 bin 408 kişi izlerken; webinarların firmalara bölünmüş halini izleyenlerin toplamı ise 13 bin 665 kişi oldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

The post SAHA İstanbul’dan rekor appeared first on Defence and Technology.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait Taktik İHA düşürdü

  Azerbaycan Ordusu tarafından Ermenistan Ordusuna ait İHA platformları düşürülmeye devam ediyor Azerbaycan Ordusu tarafından 6 Ağustos 2020’de Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait “X-55” taktik insansız hava aracı (İHA) düşürüldü. Ermenistan Ordusu tarafından kullanılan bahse konu İHA platformu, Tovuz  bölgesi Ağdam köyü yönünde Azerbaycan Ordusu birimlerinin konumları üzerinde keşif uçuşu yapıyordu. Ermenistan Ordusuna ait İHA platformu Azerbaycan … The post Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait Taktik İHA düşürdü appeared first on DefenceTurk.

 • Demir Kubbe hava savunma sistemleri ABD’de üretilecek

  Rafael ve Raytheon, ABD’de Demir Kubbe sistemlerinin imali için ortak bir girişim başlattı. Şirketlerin yaptığı ortak açıklamaya göre Amerikan şirketi Raytheon Missiles & Defence ve İsrail merkezli Rafael Advanced Defense Systems, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Demir Kubbe (Iron Dome) hava savunma sisteminin imali için Rafael’in izniyle ortak bir girişim başlattı. Raytheon Rafael Bölge Koruma Sistemleri … The post Demir Kubbe hava savunma sistemleri ABD’de üretilecek appeared first on DefenceTurk.

 • SERÇE çok rotorlu İHA orman yangınlarına karşı

  Tarihi Gelibolu Yarımadası Eceabat ilçesi yakınlarında çıkan orman yangınını söndürme faaliyetleri kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığınca bölgede yangına yönelik havadan keşif yapılması maksadı ile SERÇE Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı Sistemi talep edildi. Bu doğrultuda, ASELSAN tarafından geliştirilen yeni tip SERÇE Sistemleri bölgeye ivedilikle sevk edildi. SERÇE Sistemi, özellikle gece karanlık ortamda termal kameralarla toprak … The post SERÇE çok rotorlu İHA orman yangınlarına karşı appeared first on DefenceTurk.

 • KMW, Boxer tabanlı köprücü araç yapıyor

  Alman zırhlı araç üreticisi Krauss-Maffei Wegman (KMW), köprü kurma kabiliyeti olan bir araç geliştiriyor.  Şirket “Boxer” adlı araçlarına bu özelliği kazandırarak aracı geniş tabana yayılmış müşteri kitlesine satmayı arzuluyor. “Muadillerinden Daha Hafif” Şirket yöneticileri, halihazırda bulunan modülü, gelecek aylarda daha fazla test yapması planlanan dahili bir prototip olarak görüyorlar. Günümüzde kullanılan ağır ve paletli araçlardan daha … The post KMW, Boxer tabanlı köprücü araç yapıyor appeared first on DefenceTurk.

 • Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ‘VURAN’ teslimatı son sürat devam ediyor

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı paylaşımla TSK’nın 2019 yılında envanterine  girmeye başlayan BMC üretimi VURAN çok amaçlı 4×4 Taktiki Tekerlekli Zırhlı Aracın (TTZA) güvenlik güçlerine teslimatına devam edildiğini açıkladı. Kasım 2019 tarihi itibarıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 230 adet VURAN TTZA teslim edilmişti. Bahar Kalkanı Harekatı ve Barış Pınarı Harekatı’nda aktif olarak olarak güvenlik birimlerimizce kullanılan Vuran … The post Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ‘VURAN’ teslimatı son sürat devam ediyor appeared first on DefenceTurk.

 • İsrail’de Hermes 900 düştü

  İsviçre Silahlı Kuvvetleri’ne ait Hermes 900 tipi insansız hava aracı (İHA), 5 Ağustos Çarşamba günü henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü İsrail’de düştü. Edinilen bilgiye göre; İsviçre Silahlı Kuvvetleri’ne ait Hermes 900 tipi insansız hava aracı, test uçuşu sırasında İsrail sınırları içerisinde bulunan bir çöle düştü. İsrail merkezli Elbit Systems şirketinin sorumluluğundaki Hermes 900 HFE tipi

 • ArMerKom bünyesinde MÜREN Laboratuvarı açıldı

  TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ArMerKom) bünyesinde “Müren Laboratuvarı” açıldı. Açılış törenine TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof.Dr.Hacı Ali Mantar ve Dz.K.K.lığı Deniz Teknik Komutanı Tuğamiral Ramis Akın ile beraber Araştırma Merkezi Komutanı Müh.Albay Nilüfen Çotuk, Dz.K.K.lığı ve BİLGEM personeli katıldı. Programda proje paydaşları

 • ATAK helikopterlerinden Azerbaycan’da tam isabet

  TurAz Kartalı 2020 Tatbikatı kapsamında Azerbaycan’da bulunan TUSAŞ T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, belirlenen hedefleri tam isabetle vurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen TurAz Kartalı 2020 Tatbikatı, başarıyla devam ediyor. Tatbikat kapsamında Azerbaycan’a intikal eden Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterleri, belirlenen hedefleri

 • Alman Patriot sistemleri için modernizasyon kararı

  Alman Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Patriot Hava Savunma Füze Sistemleri (HSFS), NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) tarafından yürütülen proje ile modernize edilecek. Edinilen bilgiye göre; NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA), 30 Temmuz 2020 tarihinde Alman parlamentosunun onayını takiben Alman COMLOG firması ile milyonlarca avro değerinde bir sözleşme imzaladı. İmzalanan sözleşme kapsamında Alman Patriot

 • F-4E Phantom II ve TERMİNATÖR 2020 Modernizasyonu

  F-4E Terminatör savaş uçakları, halihazırda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan iki çeşit muharip uçaktan biridir. Bu yazımızda, F-4E Phantom II’ye ve TERMİNATÖR 2020 modernizasyonuna değineceğiz. F-4E Phantom ve RF-4E F-4 Phantom II; 1958 yılında ilk uçuşunu yapmış, 1960 yılında ise aktif hizmete alınmış, tandem çift koltuklu, çift motorlu, yapısal olarak oldukça güçlü 3. nesil