SAHA HABER

SAHA İstanbul’dan rekor

Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’ne en büyük desteği veren kurumlardan olan SAHA İstanbul, üye firmalarının ürün ve yeteneklerini yaklaşık 40 saatlik canlı sunum ile tanıttı.

Savunma, havacılık ve uzay sanayinde üretim yapan yerli firma sayısını arttırmak, kamu ile yerli üreticinin buluştuğu ekosisteme olabildiğince çok firmayı entegre etmek için çalışan SAHA İstanbul, üyeleri arasındaki network çalışmalarını dijital dünyaya taşıdı.

SAHA İstanbul üyelerinin ürün ve yeteneklerinin, mevcut üyelere tanıtımı amacıyla başlatılan webinarlarda, 7 haftada 174 firmanın katılımıyla, 39 saat 7 dakika süre ile canlı sunum yapıldı. 12 Mayıs 2020’de başlayan ve Youtube, Twitter, Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarlar yeni normale geçiş süreciyle birlikte 25 Haziran’da tamamlandı.

Komiteler kendilerini anlattı

Tüm sunumlar firmaları tanımak isteyen sanayicilerin faydalanması için komite bazında ayrılarak, her firma için ayrı video olacak şekilde SAHA İstanbul Youtube kanalına yüklendi.
Pandeminin yoğun şekilde yaşandığı 7 haftalık süre içerisinde, Malzeme ve Malzeme Şekillendirme Komitesi’nden 45 firma, Elektrik ve Elektronik Komitesi’nden 45 firma, Makine ve İmalat Ekipmanları Komitesi’nden 44 firma, Yazılım Komitesi’nden 24 firma, Test ve Sertifikasyon Komitesinden 16 firma sunum yaptı.

İzlenme rekorları kırdı

Youtube, Twitter ve Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarları
Twitter’da 22 bin 617 kişi izledi. Komite bazında toplu webinar sunumu Youtube’da 10 bin 408 kişi izlerken; webinarların firmalara bölünmüş halini izleyenlerin toplamı ise 13 bin 665 kişi oldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

The post SAHA İstanbul’dan rekor appeared first on Defence and Technology.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti

  Türkiye ve Gürcistan Hükümetleri arasında imzalanan Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında Türkiye tarafından Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe edildi. Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında 35 adet BMC Neocity 8,5 M Dizel Otobüs ile birlikte 12 adet özel amaçlı araç hibe edildi. Türkiye tarafından Gürcistan Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında hibe dilen araçlarla ilgili The post Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti appeared first on DefenceTurk.

 • USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme

  BAE Systems, USS Wasp (LHD 1) çok maksatlı amfibi hücum gemisinde kuru havuz, bakım ve modernizasyon çalışmaları yapmak için 197,4 milyon dolarlık bir sözleşme aldı. BAE Systems, 4 yıl içinde ikinci defa USS Wasp üzerinde muharebe kapasitesini artırmaya yönelik çalışma gerçekleştirecek. Çalışma, 2021 yılının Şubat ayında başlayacak. Sözleşme dahilindeki seçeneklerin kullanılmasına bağlı olarak toplam tutar The post USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme appeared first on DefenceTurk.

 • İsrailli Elbit Systems’ten İspanyol Ordusuna E-LynX yazılım tabanlı telsiz

  İsrail merkezli savunma firması Elbit Systems, 26 Kasım 2020’de, İspanyol Ordusu’nun taburu seviyesinde muhabere ihtiyacına yönelik olarak E-LynX yazılım tabanlı telsiz(SDR) çözümünü tedarik etmek için bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Army Recognition tarafından da aktarıldığı üzere Bahse konu sözleşme kapsamında tedarik edilecek yazılım tabanlı telsizler ile sağlanacak tabur seviyesinde yeni telsiz ağı, İspanyol Ordusunun muharebe telsiz The post İsrailli Elbit Systems’ten İspanyol Ordusuna E-LynX yazılım tabanlı telsiz appeared first on DefenceTurk.

 • Rheinmetall ve CSG askeri kara araçlar alanında ortak üretim yapacak

  Rheinmetall ve Czechoslovak(Çekoslovak) Group(CSG), taktik askeri araçlar alanında “Mutabakat Muhtırası” imzaladı. Army Recognition tarafından da aktarıldığı üzere imza töreni Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Miloš Zeman’ın katıldığı etkinlikte gerçekleşti. Bu yeni stratejik ortaklık kapsamında Almanya ile Çek Cumhuriyeti arasında savunma teknolojisi transferini mümkün hale gelecek. Rheinmetall’in önemli bir Çek sanayi ve iş ortağı olan CSG, tedarik zincirindeki The post Rheinmetall ve CSG askeri kara araçlar alanında ortak üretim yapacak appeared first on DefenceTurk.

 • TSK, Libya Ordusuna T-122 Sakarya ile ÇNRA eğitimi verdi

  Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) tarafından Libya Silahlı Kuvvetleri’nin uluslararası standartlara ulaşması için verilen eğitimler aralıksız devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri,  Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye’nin imzaladığı Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında UMH güçlerinin eğitimlerini Türkiye’nin Libya’da kurduğu Savunma Güvenlik İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığında sürdürüyor. The post TSK, Libya Ordusuna T-122 Sakarya ile ÇNRA eğitimi verdi appeared first on DefenceTurk.

 • AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Bütçesi için yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY; geçtiğimiz saatlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi sunuş konuşmasını gerçekleştirdi. Sunuş konuşması esnasında savunma sanayiine ayrı … The post AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi

  Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hint-Pasifik bölgesinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra etmek üzere RQ-21 BlackJack İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. Edinilen bilgiye göre; Tayland Donanması’na yönelik ilk RQ-21 BlackJack İHA teslimatının, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. RQ-21 BlackJack operatörü olacak Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, 5 aylık eğitim faaliyeti için ABD’ye gidecek. … The post Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi

  Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bir heyet; 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, İHA ve tesislerinin incelenmesi kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını … The post Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

  Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı. Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. … The post Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı

  STM ThinkTech, alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin katılımıyla düzenlediği odak grup toplantılarında ortaya çıkan görüşleri, “Türkiye’nin Bütünsel Güvenlik Yaklaşımı” adıyla yayınladığı ilk kitabında bir araya getirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, enerjiden sağlığa, göçten iç ve dış güvenliğe ulusal savunmayı çok boyutlu olarak ele alan söz konusu kitabı, bu alanda hafıza oluşturması ve hazırlanacak yol … The post STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı first appeared on SavunmaSanayiST.