SAHA HABER

SAHA İstanbul’dan rekor

Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’ne en büyük desteği veren kurumlardan olan SAHA İstanbul, üye firmalarının ürün ve yeteneklerini yaklaşık 40 saatlik canlı sunum ile tanıttı.

Savunma, havacılık ve uzay sanayinde üretim yapan yerli firma sayısını arttırmak, kamu ile yerli üreticinin buluştuğu ekosisteme olabildiğince çok firmayı entegre etmek için çalışan SAHA İstanbul, üyeleri arasındaki network çalışmalarını dijital dünyaya taşıdı.

SAHA İstanbul üyelerinin ürün ve yeteneklerinin, mevcut üyelere tanıtımı amacıyla başlatılan webinarlarda, 7 haftada 174 firmanın katılımıyla, 39 saat 7 dakika süre ile canlı sunum yapıldı. 12 Mayıs 2020’de başlayan ve Youtube, Twitter, Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarlar yeni normale geçiş süreciyle birlikte 25 Haziran’da tamamlandı.

Komiteler kendilerini anlattı

Tüm sunumlar firmaları tanımak isteyen sanayicilerin faydalanması için komite bazında ayrılarak, her firma için ayrı video olacak şekilde SAHA İstanbul Youtube kanalına yüklendi.
Pandeminin yoğun şekilde yaşandığı 7 haftalık süre içerisinde, Malzeme ve Malzeme Şekillendirme Komitesi’nden 45 firma, Elektrik ve Elektronik Komitesi’nden 45 firma, Makine ve İmalat Ekipmanları Komitesi’nden 44 firma, Yazılım Komitesi’nden 24 firma, Test ve Sertifikasyon Komitesinden 16 firma sunum yaptı.

İzlenme rekorları kırdı

Youtube, Twitter ve Facebook kanallarından canlı olarak gerçekleştirilen webinarları
Twitter’da 22 bin 617 kişi izledi. Komite bazında toplu webinar sunumu Youtube’da 10 bin 408 kişi izlerken; webinarların firmalara bölünmüş halini izleyenlerin toplamı ise 13 bin 665 kişi oldu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

The post SAHA İstanbul’dan rekor appeared first on Defence and Technology.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • Katar’a ihraç edilen ilk MRTP24/U SOC denize indirildi

   Türk savunma sanayiinin önde gelen gemi inşa firmalarından olan Yonca-Onuk Tersanesi tarafından Katar’a ihraç edilen MRTP24/U Özel Operasyon Bot’larının ilki, denize indirildi. Hatırlanacağı üzere Yonca-Onuk Tersanesi; Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2018 Savunma Sanayi Fuarı esnasında, Katar Özel Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımı için iki farklı konfigürasyonda toplam 8 adet MRTP24/U Özel Operasyon Botu’nun ihracatı ile ilgili

  • Tayvan Çin Donanması’na ait Deniz Karakol Uçağı’nı önledi

   Tayvan, Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne ait uçakların Tayvan Boğazı’nda umursamaz ve kışkırtıcı uçuşlar yaptığını basın açıklamasıyla duyurdu. Edinilen bilgiye göre; Çin Halk Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne bağlı KQ-200 deniz karakol uçağı, Tayvan hava sahasına girdi. Tayvan Hava Kuvvetleri, uçağın fotoğrafını çekerek uçağı Tayvan hava sahasının dışına çıkardı. Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin uçaklarının bilerek

  • KARGU Döner Kanatlı Vurucu İHA

   KARGU; asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, döner kanatlı milli vurucu İHA çözümüdür. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen KARGU, platform üzerinde gömülü ve gerçek zamanlı özgün görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmalarıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı etkin olarak kullanılabilmektedir. Sistem;

  • HAVELSAN’da yeni genel müdür yardımcıları göreve başladı

   Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığına Muhittin Solmaz, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcılığına Ömer Özkan atandı.  HAVELSAN’da Yönetim Kurulu kararıyla Dr. Mehmet Akif Nacar’ın Genel Müdürlüğe atanmasının ardından, Nacar’dan boşalan Eğitim ve Simülasyon Teknolojileri (EST) Genel Müdür Yardımcılığına EST AR-GE ve Mühendislik Direktörü Muhittin Solmaz atandı. Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden derece

  • Japonya’nın yeni nesil fırkateynleri görüntülendi

   Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için tasarlanan yeni nesil çok fonksiyonlu fırkateyn 30FFM, gövde olarak şekillenmeye başladı. “FFM” veya “30DX” olarak da bilinen bu fırkateynlerden, Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için toplam 22 adet tedarik edilmesi planlanıyor. 30FFM sınıfı fırkateynlerin ilk ikisini inşa etmekten sorumlu iki tersane olan Nagasaki’deki Mitsubishi Heavy Industries (MHI)