SAHA İstanbul’dan Barış Pınarı Harekatına Tam Destek

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Milli Ordusu ile birlikte, güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı tüm varlığımızla destekliyoruz.

Bizi Yıldıramaz Aksine Güçlendirir.
Harekatın başlamasıyla NATO Anlaşması’nın 5. Md.si gereği fiilen destek vermesi gereken NATO Ülkeleri’nin bir kısmının Türkiye’ye silah satışını askıya alma kararlarına karşı devletimizin, ordumuzun yanında yer alıyoruz.

1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, NATO üyesi olan ülkemiz, o yıllarda diğer NATO üyesi ülkelerden silah yedek parçası tedarik edememiş ve zor durumda bırakılmıştır. İşte o yıllarda savunma endüstrisinin hızla kurulması kararı verilmiştir. Bugün dünyanın en büyük savunma firmaları arasında yer alan üyemiz Aselsan işte bu karar sonrasında 1975 yılında kurulmuştur.

Geliştirdiğimiz ürün ve teknolojilerle SAHA’dayız. 

SAHA İstanbul, bünyesindeki 11’i üniversite olmak üzere 413 üyesi ve 46,000 nitelikli çalışanı ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesidir. Aselsan, TAI, Roketsan, Baykar, BMC, Havelsan, MKEK, Kale, TEI ve STM gibi savunma sanayimizin büyük ölçekli firmalarının yanı sıra alt ana sistemler, malzeme ve bileşenler tasarlayıp üreten KOBİ niteliğindeki firmalar ve teknoloji girişimlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Türkiye, bölgede kendi teknolojisini üreten en büyük ve güçlü ülke konumundadır.

Son 15 yılda yapılan hamleler ile birlikte Türkiye artık İHA, SİHA, Milli Gemi, Taarruz Helikopteri, roket ve füze, piyade tüfeği, zırhlı araç, elektronik sistemler ve yazılımlarını geliştiren ve üreten bir ülke konumuna ulaşmıştır.

1500 Ar-Ge Merkezi, 150 binden fazla Ar-Ge personeli, 80’e yakın teknopark ve 5500 teknoloji firmasıyla Türkiye, bölgenin teknoloji geliştiren ve üreten en büyük ülkesidir.

SAHA İstanbul kümelenmesi olarak, Türkiye’nin sahip olduğu Ar-Ge, tasarım, üretim altyapısı ve nitelikli çalışanlarıyla ülkemizin ihtiyacı olan teknolojileri üretme yolunda kimseye muhtaç olmadığımızı ifade ediyoruz.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla ülkemizin tam bağımsızlığı adına, en önemli önceliğimiz devletimizin ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanmasıdır. Ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda büyük heyecan ve arzu ile yılmadan teknoloji geliştirmeye ve üretmeye devam edeceğiz. 

Barış Pınarı Harekatı’nda kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizin her anlamda yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor; şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

 Saygılarımla

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı

Haluk BAYRAKTAR