SAHA HABER

SAHA İstanbul’dan Barış Pınarı Harekatına Tam Destek

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Milli Ordusu ile birlikte, güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek amacıyla PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nı tüm varlığımızla destekliyoruz.

Bizi Yıldıramaz Aksine Güçlendirir.
Harekatın başlamasıyla NATO Anlaşması’nın 5. Md.si gereği fiilen destek vermesi gereken NATO Ülkeleri’nin bir kısmının Türkiye’ye silah satışını askıya alma kararlarına karşı devletimizin, ordumuzun yanında yer alıyoruz.

1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında, NATO üyesi olan ülkemiz, o yıllarda diğer NATO üyesi ülkelerden silah yedek parçası tedarik edememiş ve zor durumda bırakılmıştır. İşte o yıllarda savunma endüstrisinin hızla kurulması kararı verilmiştir. Bugün dünyanın en büyük savunma firmaları arasında yer alan üyemiz Aselsan işte bu karar sonrasında 1975 yılında kurulmuştur.

Geliştirdiğimiz ürün ve teknolojilerle SAHA’dayız. 

SAHA İstanbul, bünyesindeki 11’i üniversite olmak üzere 413 üyesi ve 46,000 nitelikli çalışanı ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesidir. Aselsan, TAI, Roketsan, Baykar, BMC, Havelsan, MKEK, Kale, TEI ve STM gibi savunma sanayimizin büyük ölçekli firmalarının yanı sıra alt ana sistemler, malzeme ve bileşenler tasarlayıp üreten KOBİ niteliğindeki firmalar ve teknoloji girişimlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Türkiye, bölgede kendi teknolojisini üreten en büyük ve güçlü ülke konumundadır.

Son 15 yılda yapılan hamleler ile birlikte Türkiye artık İHA, SİHA, Milli Gemi, Taarruz Helikopteri, roket ve füze, piyade tüfeği, zırhlı araç, elektronik sistemler ve yazılımlarını geliştiren ve üreten bir ülke konumuna ulaşmıştır.

1500 Ar-Ge Merkezi, 150 binden fazla Ar-Ge personeli, 80’e yakın teknopark ve 5500 teknoloji firmasıyla Türkiye, bölgenin teknoloji geliştiren ve üreten en büyük ülkesidir.

SAHA İstanbul kümelenmesi olarak, Türkiye’nin sahip olduğu Ar-Ge, tasarım, üretim altyapısı ve nitelikli çalışanlarıyla ülkemizin ihtiyacı olan teknolojileri üretme yolunda kimseye muhtaç olmadığımızı ifade ediyoruz.

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla ülkemizin tam bağımsızlığı adına, en önemli önceliğimiz devletimizin ihtiyaçlarının milli imkanlarla karşılanmasıdır. Ülkemizin milli menfaatleri doğrultusunda büyük heyecan ve arzu ile yılmadan teknoloji geliştirmeye ve üretmeye devam edeceğiz. 

Barış Pınarı Harekatı’nda kahramanca mücadele eden güvenlik güçlerimizin her anlamda yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor; şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

 Saygılarımla

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı

Haluk BAYRAKTAR

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591)

   T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ile STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. arasında 30 Aralık 2016 tarihinde imzalanan sözleşmeye binaen Test ve Eğitim Gemisi programında ilk çalışmalar, Mayıs 2017 tarihinde başlatılmıştır. İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde inşa işlemlerin tamamlanmasının ardından 9 Şubat 2019’da düzenlenen törenle Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591), denize indirilmiştir. Geminin, The post Test ve Eğitim Gemisi TCG UFUK (A-591) first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Havacılıkta yapısal tamir metotları rekabeti artırıyor mu?

   Yapısal Tamir Tasarımı hava araçlarının kavramsal tasarım sürecinden başlayıp hava aracının kullanımdan çıktığı güne kadar ürün yaşam döngüsünü etkileyen, fiyat rekabeti imkânı sağlayan, güvenlik ve uçuşa elverişliliğini etkileyen bir süreç. Malzeme teknolojilerinin gelişmesi, kompozit malzemelerin havacılık sanayisinde daha fazla kullanılması ile tamir tasarım yöntemlerinde yaşanan değişimler şirketlerin rekabetinde önemli bir rol oynuyor. Havacılık günden güne The post Havacılıkta yapısal tamir metotları rekabeti artırıyor mu? first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Almanya ve Fransa’dan EuroMALE hamlesi

   Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE programını hızlandırılması için üye ülkeleri İHA’nın geliştirme aşamasını yıl sonundan önce başlatmaya çağırdı. Airbus, Dassault ve Leonardo şirketleri tarafından geliştirilen ve Nisan 2018’deki Berlin Havacılık Fuarı’nda mock-up’ı tanıtılan EuroMALE programı, sessizliğe büründü. EuroMALE programındaki bu bu sessizliği ise Alman ve Fransız bakanlar bozdu. Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE The post Almanya ve Fransa'dan EuroMALE hamlesi first appeared on SavunmaSanayiST.

  • TUSAŞ’ta kritik DIRCM toplantısı

   A400M Askeri Nakliye Uçağı için başlatılan Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler (Directional Infrared Counter Measure / DIRCM) Projesi’nde önemli bir aşama tamamlandı. Airbus ile Alman Hava Kuvvetleri arasında yapılan DIRCM projesinin Kritik Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Alman Hava Kuvvetleri uçaklarına DIRCM sisteminin entegre edilerek sertifikalandırılacağı program, A400M The post TUSAŞ'ta kritik DIRCM toplantısı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • MMU’nun Gizli Gücü: Düşük Görünürlük

   TUSAŞ, yerli ve millî ürünleri üretirken hep daha fazlasını hayal ediyor. Yeni teknolojiler ile üstün kabiliyetlerle donattığı ürünlerin tasarım ve üretim aşamaları ise sektörü yakından takip eden birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki siz, Milli Muharip Uçak’ın düşük görünürlük özelliği için gerçekleştirilen çalışmalar hakkında neler biliyorsunuz? Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan, F-16 uçaklarının The post MMU’nun Gizli Gücü: Düşük Görünürlük first appeared on SavunmaSanayiST.