SAHA HABER

SAHA İstanbul’a 42 yeni üye katıldı

Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul’a 42 yeni üye daha katıldı.

SAHA İstanbul’dan yapılan açıklamaya göre, en son yapılan yönetim kurulu toplantısında üyelik için başvuru yapan 48 firmadan 42’sinin katılım başvurularının onaylanmasıyla birlikte SAHA İstanbul’a üye firma sayısı 472’ye yükseldi.

Kamu-sanayi-üniversite ekosistemini hayat geçiren SAHA İstanbul, savunma sanayinin millileşmesinde etkin rol üstleniyor.

ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN, Baykar, BMC, TÜMOSAN, MKEK, THY Teknik, STM ve ASFAT gibi sektörün öne çıkan firmalarını bünyesinde barındıran SAHA İstanbul, Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde yürüttüğü Milli Teknoloji Hamlesi’ne katkı sağlıyor.

SAHA İstanbul, kuruluşunun üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen Türkiye’nin en büyük, Avrupa Havacılık ve Uzay Kümeleri Birliği’nin (EACP) ikinci en büyük kümesi haline geldi.

SAHA İstanbul, bu doğrultuda, ana yükleniciler ve üniversitelerle çalışmalar yürütülmesi, devlet desteklerine erişilmesi, ülkede olmayan üretim yeteneklerinin ülkeye kazandırılması ve yurt dışı pazar arayışına kolektif destek verilmesi gibi çeşitli çalışmalar yürütüyor.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • İsrailli Elbit Systems’ten İspanyol Ordusuna E-LynX yazılım tabanlı telsiz

  İsrail merkezli savunma firması Elbit Systems, 26 Kasım 2020’de, İspanyol Ordusu’nun taburu seviyesinde muhabere ihtiyacına yönelik olarak E-LynX yazılım tabanlı telsiz(SDR) çözümünü tedarik etmek için bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Army Recognition tarafından da aktarıldığı üzere Bahse konu sözleşme kapsamında tedarik edilecek yazılım tabanlı telsizler ile sağlanacak tabur seviyesinde yeni telsiz ağı, İspanyol Ordusunun muharebe telsiz The post İsrailli Elbit Systems’ten İspanyol Ordusuna E-LynX yazılım tabanlı telsiz appeared first on DefenceTurk.

 • Rheinmetall ve CSG askeri kara araçlar alanında ortak üretim yapacak

  Rheinmetall ve Czechoslovak(Çekoslovak) Group(CSG), taktik askeri araçlar alanında “Mutabakat Muhtırası” imzaladı. Army Recognition tarafından da aktarıldığı üzere imza töreni Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Miloš Zeman’ın katıldığı etkinlikte gerçekleşti. Bu yeni stratejik ortaklık kapsamında Almanya ile Çek Cumhuriyeti arasında savunma teknolojisi transferini mümkün hale gelecek. Rheinmetall’in önemli bir Çek sanayi ve iş ortağı olan CSG, tedarik zincirindeki The post Rheinmetall ve CSG askeri kara araçlar alanında ortak üretim yapacak appeared first on DefenceTurk.

 • TSK, Libya Ordusuna T-122 Sakarya ile ÇNRA eğitimi verdi

  Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) tarafından Libya Silahlı Kuvvetleri’nin uluslararası standartlara ulaşması için verilen eğitimler aralıksız devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri,  Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye’nin imzaladığı Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası kapsamında UMH güçlerinin eğitimlerini Türkiye’nin Libya’da kurduğu Savunma Güvenlik İşbirliği ve Eğitim Yardım Danışma Komutanlığında sürdürüyor. The post TSK, Libya Ordusuna T-122 Sakarya ile ÇNRA eğitimi verdi appeared first on DefenceTurk.

 • TCG Anadolu envantere giriyor, Gökbey ve AKINCI TİHA testlerde sona geldi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, L400 TCG ANADOLU’nun envantere gireceğini, GÖKBEY helikopteri ve AKINCI TİHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelindiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 27 Kasım 2020’de, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi” sunuş konuşmasında Türk Savunma Sanayii’nin önde The post TCG Anadolu envantere giriyor, Gökbey ve AKINCI TİHA testlerde sona geldi appeared first on DefenceTurk.

 • Hint Donanması’nın MiG-29KUB savaş uçağı düştü: Mig-29 motor sorunu

  Hindistan’a ait hava araçlarındaki kaza sayıları gün geçtikçe artıyor Hindistan Deniz Kuvvetleri tarafından 27 Kasım 2020 Cuma günü yapılan açıklamada MiG-29KUB savaş uçağının 26 Kasım 2020 Perşembe günü saat 17:00’de düştüğü doğrulandı. Hindustan Times tarafından aktarıldığı üzere Hintli yetkililer, Hindistan Donanması’nın MiG-29K eğitim uçağının 26 Kasımda denize düştüğünü aktardı. Kazanın ardından bir pilotun kaybolduğunu ve The post Hint Donanması’nın MiG-29KUB savaş uçağı düştü: Mig-29 motor sorunu appeared first on DefenceTurk.

 • AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Bütçesi için yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY; geçtiğimiz saatlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi sunuş konuşmasını gerçekleştirdi. Sunuş konuşması esnasında savunma sanayiine ayrı … The post AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi

  Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hint-Pasifik bölgesinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra etmek üzere RQ-21 BlackJack İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. Edinilen bilgiye göre; Tayland Donanması’na yönelik ilk RQ-21 BlackJack İHA teslimatının, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. RQ-21 BlackJack operatörü olacak Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, 5 aylık eğitim faaliyeti için ABD’ye gidecek. … The post Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi

  Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bir heyet; 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, İHA ve tesislerinin incelenmesi kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını … The post Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

  Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı. Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. … The post Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı

  STM ThinkTech, alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin katılımıyla düzenlediği odak grup toplantılarında ortaya çıkan görüşleri, “Türkiye’nin Bütünsel Güvenlik Yaklaşımı” adıyla yayınladığı ilk kitabında bir araya getirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, enerjiden sağlığa, göçten iç ve dış güvenliğe ulusal savunmayı çok boyutlu olarak ele alan söz konusu kitabı, bu alanda hafıza oluşturması ve hazırlanacak yol … The post STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı first appeared on SavunmaSanayiST.