SAHA HABER

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’ın SAHA EXPO 2020 Mesajı

SAHA EXPO Sanal Fuarı, İleri Teknoloji Üretim Yeteneklerimizi, Tüm Dünya ile Buluşturacak Türkiye’de, savunma sanayisinin %100 yerli ve milli olması vizyonuyla kurulan ve sadece 5 yılda Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci en büyük kümelenmesi haline gelen SAHA İstanbul olarak, ülkemiz adına vizyoner adımlar atmaya devam ediyoruz. Türkiye’nin üretim potansiyelini harekete geçirerek; deniz…

Kaynak

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi’ne MEDEVAC A330 MRTT teslimatı

  Çok Uluslu Çok Rollü Tanker ve Nakliye Birimi için ilk MEDEVAC A330 MRTT teslim edildi. Havadan tıbbi tahliye (MEDEVAC) rolü için yapılandırılan Airbus A330 çok rollü tanker uçaklarının (Multi-Role Tanker Transport/MRTT) ilki, Hollanda’daki Eindhoven Hava Üssü’ndeki Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi (Multinational Multirole Tanker Transport Unit/MMU) tarafından teslim alındı. Çok uluslu MRTT filosunun The post Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi’ne MEDEVAC A330 MRTT teslimatı appeared first on DefenceTurk.

 • Rus Donanması Tsirkon hipersonik gemisavar seyir füzesini başarıyla test etti

  Rus haber ajansı TASS tarafından 27 Kasım 2020’de yayınlanan ve Savunma Bakanlığına dayandırılan bilgiye göre, Rus Donanması’nın Proje 22350 fırkateyni Amiral Gorshkov, Barents Denizi’ndeki bir hedefe Beyaz Deniz’den Tsirkon hipersonik seyir füzesini başarıyla test etti. Gerçekleştirilen test atışının yeni silah sistemlerinin denemelerinin bir parçası olarak gerçekleştirildiği ifade edildi. Bakanlıktan tarafından aktarıldığı üzere Tsirkon hipersonik gemisavar The post Rus Donanması Tsirkon hipersonik gemisavar seyir füzesini başarıyla test etti appeared first on DefenceTurk.

 • Hindistan Ordusu, ABD ve İsrail yapımı insansız hava araçları satın alıyor

  Hindistan Ordusu, Çin ile yaşadığı gerilimden dolayı ABD ve İsrail’den insansız hava araçları almayı planlıyor. Hindistan ve Çin arasında süren gerilim Nisan 2020’den bu yana devam ediyor. Her iki ülke de birbirini, aralarındaki kavramsal sınır çizgisini ifade eden, Fiili Kontrol Hattı (Line of Actual Control)’nı izinsiz geçmekle suçluyor. Haziran 2020’de, Galvan Vadisi’nde yaşanan şiddetli çatışmanın The post Hindistan Ordusu, ABD ve İsrail yapımı insansız hava araçları satın alıyor appeared first on DefenceTurk.

 • Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti

  Türkiye ve Gürcistan Hükümetleri arasında imzalanan Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında Türkiye tarafından Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe edildi. Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında 35 adet BMC Neocity 8,5 M Dizel Otobüs ile birlikte 12 adet özel amaçlı araç hibe edildi. Türkiye tarafından Gürcistan Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında hibe dilen araçlarla ilgili The post Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti appeared first on DefenceTurk.

 • USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme

  BAE Systems, USS Wasp (LHD 1) çok maksatlı amfibi hücum gemisinde kuru havuz, bakım ve modernizasyon çalışmaları yapmak için 197,4 milyon dolarlık bir sözleşme aldı. BAE Systems, 4 yıl içinde ikinci defa USS Wasp üzerinde muharebe kapasitesini artırmaya yönelik çalışma gerçekleştirecek. Çalışma, 2021 yılının Şubat ayında başlayacak. Sözleşme dahilindeki seçeneklerin kullanılmasına bağlı olarak toplam tutar The post USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme appeared first on DefenceTurk.

 • AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Bütçesi için yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY; geçtiğimiz saatlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi sunuş konuşmasını gerçekleştirdi. Sunuş konuşması esnasında savunma sanayiine ayrı … The post AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi

  Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hint-Pasifik bölgesinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra etmek üzere RQ-21 BlackJack İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. Edinilen bilgiye göre; Tayland Donanması’na yönelik ilk RQ-21 BlackJack İHA teslimatının, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. RQ-21 BlackJack operatörü olacak Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, 5 aylık eğitim faaliyeti için ABD’ye gidecek. … The post Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi

  Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bir heyet; 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, İHA ve tesislerinin incelenmesi kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını … The post Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

  Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı. Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. … The post Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı

  STM ThinkTech, alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin katılımıyla düzenlediği odak grup toplantılarında ortaya çıkan görüşleri, “Türkiye’nin Bütünsel Güvenlik Yaklaşımı” adıyla yayınladığı ilk kitabında bir araya getirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, enerjiden sağlığa, göçten iç ve dış güvenliğe ulusal savunmayı çok boyutlu olarak ele alan söz konusu kitabı, bu alanda hafıza oluşturması ve hazırlanacak yol … The post STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı first appeared on SavunmaSanayiST.