SAHA HABER

SAHA İstanbul internet üzerinden faaliyetlerini sürdürüyor

Sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, iş dünyasında dijitalleşmeye hız katan Kovid-19 salgını sürecinde firma tanıtımlarını ve network çalışmalarını online mecralara taşıdı.

Sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, iş dünyasında dijitalleşmeye hız katan Kovid-19 salgını sürecinde firma tanıtımlarını ve network çalışmalarını online mecralara taşıdı.

SAHA İstanbul açıklamasına göre, Milli Teknoloji Hamlesi’nin destekçisi, yüksek teknoloji üretim kabiliyetine sahip yüzlerce firmayı aynı çatı altında buluşturan SAHA İstanbul, savunma, havacılık ve uzay endüstrisine yönelik üretim yapan yerli firmaları online mecralarda buluşturuyor.

Kovid-19 döneminde sürece hızla uyum sağlayan SAHA İstanbul, “Yeteneklerimizi Tanıyalım” başlıklı webinarlarla firmalarının üretim yeteneklerini ve ürünlerini tanıtmaya, sektörde verimli ağlar kurmaya devam ediyor.

Canlı yayınlanan webinarlar SAHA İstanbul’un; Youtube, Facebook ve Twitter hesaplarından izlenebiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, tüm sektörlerde olduğu gibi iş dünyasındaki yüze yüze iletişimin de dijital ortama taşındığı salgın günlerinde SAHA İstanbul’un çalışmalarına dijital olarak devam ettiğini ifade etti.

Düzenli olarak gerçekleştirilen webinarlarla üyelerin firmalarını tanıttığını ve üretim yeteneklerini anlatan sunumlar yaptığını aktaran Keleş, şunları kaydetti:

“İlgiyle takip edilen bu tanıtım webinarları sayesinde firmalarımız üretimleri sırasında ihtiyaç duydukları malzemelerin yerli üreticilerinden haberdar oluyor. Türkiye’nin yüksek teknoloji üretim yetenekleri anlatılıyor. SAHA İstanbul komite yöneticilerinin de katıldığı webinarlar yerli üretimin artırılmasına yönelik önemli iş birliği fırsatları da sunuyor.

SAHA İstanbul üyelerinin büyük bölümü; savunma, havacılık ve uzay sanayinde ihtiyaç duyulan yüksek teknoloji gerektiren üretimler gerçekleştiren özellikli firmalar. Salgın sürecinde de Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi’ne destek vermeye, yerli firmalar arasında iş birliği fırsatları yaratmaya kesintisiz devam ettik.”

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • ASELSAN devler arasında yükseliyor

  ASELSAN, Fortune Türkiye 500 listesinde yer alan savunma şirketleri arasında birinci sırada… Fortune Türkiye’nin 2008 yılından bu yana gerçekleştirdiği ve Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin listelendiği Fortune 500 Türkiye Araştırmasının 2019 sonuçları açıklandı. Listede yedi sıra yükselen ASELSAN, genel sıralamada 25’inci sırada yer aldı. ASELSAN, listede yer alan savunma şirketleri arasında birinciliğini devam ettirdi. Liste

 • Orta Sınıf İKA Projesi’nde seri üretim sözleşmesi imzalandı

  TSK’nın ihtiyaçlarına binaen ASELSAN ile KATMERCİLER şirketleri arasında, Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) Projesi kapsamında seri üretim sözleşmesi imzalandı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen ASELSAN ile KATMERCİLER şirketleri arasında, toplam değeri 620.790 ABD Doları ve 2.764.021,68 Türk Lirası tutarında Orta Sınıf 2. Seviye İnsansız Kara Aracı (O-İKA 2) seri üretim sözleşmesi

 • Fransa, Türkiye’ye yönelik NATO restinde mağlup taraf oldu

  Türkiye ile Akdeniz bölgesinde 10 Haziran 2020 tarihinde yaşamış olduğu gerilimi NATO’ya taşıyan Fransa, NATO restinde kaybeden taraf oldu. Fransız Deniz Kuvvetleri’ne ait Le Courbet (F-712) isimli fırkateyn; 10 Haziran 2020 tarihinde, Türk savaş gemilerinin koruması altında Akdeniz bölgesinde seyir icra eden bir kargo gemisi durdurmak istemiş ve bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti ile Fransa arasında

 • Raytheon’a AIM-120 AMRAAM siparişi

  Raytheon Missiles Systems, Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM) teslimatıyla ilgili olarak 495 milyon 58 bin ABD Doları değerinde bir sipariş aldı. Edinilen bilgiye göre söz konusu sipariş, ABD Hava Kuvvetleri’ne belirsiz miktarda Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füze (AMRAAM) teslimatını içeriyor. Toplam değeri 495.058.000 ABD Doları olan sipariş kapsamında çalışmaların ise 30 Haziran

 • TCG ANADOLU’nun Liman Kabul Testleri başladı

  Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen SEDEF Tersanesi tarafından üretilen TCG ANADOLU LHD, Liman Kabul Testleri’ne başladı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi kapsamında, SEDEF Tersanesi tarafından üretilen TCG ANADOLU LHD’nin Liman Kabul Testleri’ne başlanıldı. Liman Kabul Testleri’nin tamamlanmasının ardından