SAHA HABER

SAHA İstanbul ile Ukrayna Havacılık Kümelenmesi UKRAVİAPROM’dan İş Birliği

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urisky ve Ukrayna Havacılık Kümelenmesi UKRAVİAPROM üyesi iş adamlarından oluşan heyet SAHA İstanbul’u ziyaret etti.

Milli Teknoloji Hamlesi’ne en güçlü desteği veren SAHA İstanbul ve UKRAVİAPROM arasında karşılıklı işbirliği anlaşması imzaladı. İki kümelenme üyelerinin ortak projeler geliştirmelerine imkan veren anlaşma, savunma ve havacılık alanında iki ülke ticaretine önemli katkı sağlayacak.

Savunma ve havacılık sektörlerinde, Türkiye ve Ukrayna arasında son dönemde artan işbirliğine katkı sağlayacak önemli bir adım da SAHA İstanbul’dan geldi… Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul ve Ukrayna Havacılık Kümelenmesi “UKRAVİAPROM” arasında karşılıklı işbirliği anlaşması imzalandı.

Teknopark İstanbul’da yapılan imza törenine katılan Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urisky, UKRAVİAPROM” Başkanı Viktor POPOV ve beraberindeki heyeti, SAHA İstanbul  Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve SAHA İstanbul ekibi karşıladı.

İmza töreni öncesinde Bayraktar, Ukrayna Başkan Yardımcısı ve beraberindeki heyete SAHA İstanbul’u tanıtan bir sunum yaptı. Sunumların ardından SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urisky’e minyatür bir “Şahi Topu” hediye etti ve sonrasında imza törenine geçildi.

Türkiye ve Ukrayna’daki KOBİ’ler ortak projeler yapacak

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve UKRAVİAPROM Başkanı Viktor POPOV tarafından imzalanan anlaşma; iki kümelenme üyelerinin birlikte projeler geliştirmesinin ve hayata geçirmesinin yolunu açıyor. İki büyük kümelenmede yer alan Türk ve Ukraynalı şirketler ortak çalışma grupları oluşturabilecek, endüstriyel  ve teknolojik sorunlara çözüm geliştirmek için ortaklaşa işbirliği yapacaklar.

Özellikle KOBİ’lerin gelişimine ve ihracat yapmasına önemli katkılar sağlayacak anlaşma, KOBİ’lerin ve personelin eğitimi ve niteliklerinin uluslararası standartlara taşınmasını da kapsıyor.

Türkiye’de son yıllarda havacılık alanında önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken UKRAVİAPROM Başkanı Viktor POPOV, SAHA İstanbul ile yapılan anlaşmanın iki ülke ticaretine ve özellikle KOBİ’lerin gelişimine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

Ukraynalı heyet, SAHA İstanbul firmalarını ziyaret etti

 SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ve UKRAVİAPROM Başkanı Viktor POPOV’un işbirliği anlaşmasının imzalamasının ardından Ukraynalı heyet KordSA Kompozit Malzemeler Mükemmeliyet Merkezi’ni, Delta V Uzay Teknolojileri, Sedef ve Yonca Onuk Tersanecilik’i  ve son olarak BAYKAR’ı ziyaret etti.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • TUSAŞ ile Stirling Dynamics arasında HÜRJET sözleşmesi 

   Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), HÜRJET Jet Eğitim Projesi kapsamında İngiltere merkezli Stirling Dynamics şirketi ile yeni bir sözleşme imzaladı.  Söz konusu sözleşme kapsamında Stirling Dynamics, HÜRJET programı için yük ve aeroelastik alanlarında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’ne teknik destek sağlayacak. Edinilen bilgiye göre; bu sözleşme, HÜRJET’in Ön Tasarım Gözden Geçirme (Preliminary Design The post TUSAŞ ile Stirling Dynamics arasında HÜRJET sözleşmesi  first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Çek Cumhuriyeti T-72M4CZ tanklarını modernize ediyor

   Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, yeni nesil tank alım programını iptal etmeye karar verdi. Karar doğrultusunda Çek ordusunda halihazırda hizmette olan 30 adet T-72M4CZ tankı, modernize edilecek. Çek Cumhuriyeti, 2017 yılında AB savunma fonunu kullanarak T-72M4CZ tanklarını değiştirmeyi planlamıştı. İhaleye Almanya’dan Leopard 2, İsrail’den ise Sabra tankları katılmıştı. Yeni nesil ana muharebe tankı tedarik programını iptal The post Çek Cumhuriyeti T-72M4CZ tanklarını modernize ediyor first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Yonca Onuk’tan MRTP 16 ile yeni rekor hız 

   Türkiye’nin önemli gemi inşa firmalarından olan Yonca – Onuk JV, MRTP 16 Ani Müdahale Botu ile yeni bir rekor kırdı.  Yonca – Onuk JV tarafından yerli imkanlarla geliştirilen ve şu ana kadar Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Malezya’ya başarıyla ihraç edilen MRTP 16 tipi Ani Müdahale Botu, geçtiğimiz günlerde yeni bir rekora imza atmış ve The post Yonca Onuk'tan MRTP 16 ile yeni rekor hız  first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ORUÇ REİS açıklaması

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi’nin, neden limana çekildiğine dair açıklamada bulundu. Türkiye’nin Doğu Akdeniz‘de araştırma yapan sismik araştırma gemisi Oruç Reis araştırma faaliyetlerinin tamamlanması üzerine 12 Eylül’de Antalya Limanı’na demir atmıştı. Yunanistan ise bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını açıklamıştı. Cuma Namazı sonrası Gazetecilerin sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Oruç The post Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ORUÇ REİS açıklaması first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Rusya yanlışlıkla kendi T-90 tankını imha etti

   Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri; icra edilen tatbikatlar esnasında, Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) ile yanlışlıkla kendi T-90 Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı imha etti. Edinilen bilgiye göre; Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, 9M113 Konkurs Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi’nin de kullanıldığı bir atışlı tatbikat icra etti. Tatbikat esnasında Konkurs ATGM, T-90 tipi ana muharebe tankına isabet etti. 9M113 The post Rusya yanlışlıkla kendi T-90 tankını imha etti first appeared on SavunmaSanayiST.