SAHA HABER

SAHA İstanbul gücünü yurt dışına taşıyacak

SAHA İstanbul gücünü yurt dışına taşıyacak

Türk savunma ve havacılık sanayisinde önemli sorumluluklar üstlenen Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul), ürün ve kabiliyetleriyle yurt dışı pazarlara açılacak. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kümelenmenin 2018’deki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kümelenmenin 2018’deki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Türk savunma ve havacılık sanayisinde önemli sorumluluklar üstlenen Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul), ürün ve kabiliyetleriyle yurt dışı pazarlara açılacak. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kümelenmenin 2018’deki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Haluk Bayraktar, savunma, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında Türkiye’nin teknolojik dönüşümü ile milli teknoloji hamlesine destek vermek amacıyla çalışan SAHA İstanbul’un, 2018 yılını 314 faaliyetle tamamladığını söyledi. Bayraktar, şöyle konuştu:

“Yönetim ve ekip arkadaşlarımız, Türkiye’nin teknolojik gelişimi için adeta hiç durmadan bir toplantıdan diğerine koşarak geçtiğimiz yılı geride bıraktı.

Bu kapsamda ekibimiz geçtiğimiz yıl 116 firma ziyareti ve toplantısı yaptı, 76 kez de kamu, kurum ve üniversitelere ziyaretler gerçekleştirerek toplantılara katıldı. 11 kez yönetim kurulu, 21 kez komite, 13 kez proje ve 20 kez de SAHA EXPO toplantıları gerçekleştirdik. Yıl içinde 9 kez yabancı delegasyonlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldik. 14 adet SAHA İstanbul etkinliği düzenledik. 24 kez düzenlenen etkinliklere iştirak ettik. Yurt çapında 8 fuara katıldık. Şimdi sıra Türkiye’nin, savunma sanayisinde ihracatçı ülkeler konumuna gelmesi için gücümüzü yurt dışına taşımaya geldi. Önümüzdeki dönemde SAHA İstanbul olarak yurt dışında da fuarlara katılmayı hedefliyoruz.”

Geçen yıl yeni katılımlarla üye sayılarının 342’ye çıktığını dile getiren Bayraktar, milli ve yerli teknolojinin gelişimi için geçen yıl birçok ikili görüşme, çalıştay ve sektör temsilcileriyle toplantılar yaptıklarını, bu çalışmalar sırasında kritik milli sistemlere de destekler verdiklerini anlattı.

SAHA EXPO’da yurt dışına kapı aralandı

Lazer silah sistemlerinden yerli yazılıma

SAHA İstanbul üyelerinin desteğiyle birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerine değinen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Hava Kuvvetlerine temel eğitim uçağı olarak hizmet edecek Hürkuş’un iklimlendirme ve kabin basınç sistemi için küme üyelerinden konsorsiyum oluşturuldu. SAHA İstanbul’un koordinasyonunda aralarına TUSAŞ’ın da dahil olduğu konsorsiyum bu amaçla yeni bir şirket kuruyor. Havacılık alanında hayata geçirmeye hazırlandığımız başka projelerimiz de var. Milli Havacılık Endüstrisi Platformu (MİHENK) ve Havacılık Test ve Sertifikasyon Merkezi (HATEM) çalışmalarına devam ediyoruz. MİHENK’in kurulmasıyla, TÜRKAK’ın yerli denetim firmalarımız tarafından AS 9100 sertifikası verebilmesini mümkün kılacak akreditasyonu verebilme yetkisini alması için gerekli altyapıyı da gerçekleştirmiş olacağız.”

Bayraktar, ayrıca savunma, havacılık ve uzay sanayisi alanında kalifiye personel açığını kapatmak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini, lazer silah sistemleriyle ilgili çalışacak firmaların yer aldığı konsorsiyum kurduklarını, kümelenme üyesi yetkin firmaların 3D printer toz üretimi için bir araya geldiğini, açık kaynak kodlarla milli ihtiyaçları karşılaması amaçlanan yerli yazılım geliştirme çalışmalarına başlandığını söyledi.

Bayraktar, SAHA İstanbul olarak milli teknoloji hamlesine katkı sağlarken sektörde Türkiye’nin millileşme hamlesine katkı verecek firmaların sayısını çoğaltmak, üretim kalitelerini arttırmak için de önemli adımlar attıklarını dile getirdi.

Hedef, referans ülke Türkiye

Yerli ve milli savunma ile havacılık sanayisinin itici gücü olmak için yola çıktıklarını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi kendi savunma ve havacılık sanayisi araçları ile bölgesel ve küresel ölçekte referans ülke haline getirmek için hep birlikte çalışıyoruz. Stratejik açıdan önemli ve katma değeri yüksek sistem ile alt sistemlerin geliştirilmesine katalizör olmaya çabalıyoruz. Türk sanayisinin, savunma, havacılık ve uzay alanlarında yapacağı atılımın merkezi haline gelen SAHA İstanbul’un ülkemize vereceği katkıyı en üst seviye çıkarmak için faaliyet gösteriyoruz.”

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • ABD’nin Suikast Füzesi: AGM-114R9X

  Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri tarafından Suriye ve Irak yoğunluklu olmak üzere çeşitli coğrafyalarda yapılan suikastlerde, AGM-114R9X Füzesi kullanılıyor. AGM-114R9X Füzesi, AGM-114 Hellfire Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) Sistemi’nin dış geometrisi üzerinden geliştirilmiştir ancak AGM-114 ailesinden oldukça farklıdır. R9X’in diğer AGM-114 konfigürasyonlarına göre en büyük farkı ise üzerinde herhangi bir savaş başlığı bulunmamasıdır. Üzerinde fırlatılış sonrasında

 • Güney Kore’den UH-1’lere 52 yıllık veda

  Güney Kore Silahlı Kuvvetleri, 52 yıldır aktif olarak kullanılan ABD üretimi 129 adet UH-1H Huey Genel Maksat Helikopterini envanterden çıkartmaya başladı. Edinilen bilgiye göre; Güney Kore Silahlı Kuvvetleri, 1968 yılından bu yana aktif olarak kullanılan ve bu dönem zarfında 792.000 saat uçuş icra eden UH-1H Huey Genel Maksat Helikopterlerinin envanterden çıkartma işlemlerine başladı. Bu kapsamda

 • Azerbaycan ve Türk Ordusu arasında geniş çaplı tatbikat

  Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan iş birliği anlaşması kapsamında, iki ülke orduları tarafından ortak tatbikat düzenlenecek. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre; Azerbaycan ve Türk Silahlı Kuvvetleri, iki ülke arasındaki askeri iş birliği anlaşması kapsamında ortak tatbikat gerçekleştirecekler. Kara ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla gerçekleştirilecek tatbikat, kara unsurlarının katılımıyla 1 – 5 Ağustos

 • TCG ANADOLU’nun Çelik Pençesi: ZAHA

  Navantia tarafından tasarlanan ve SEDEF Tersanesi tarafından üretilen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, halihazırda Liman Kabul Testleri’ne devam ediyor. Kısa süre içerisinde Türk Donanması’nın Amiral Gemisi olarak hizmete başlayacak olan TCG ANADOLU; Sea Hawk, AW-149, T-129 ATAK, CH-47, CH-53, V-22 Osprey, F-35B ve AV-8 Harrier gibi hava vasıtalarının emniyetle iniş/kalkışına uygun mukavemette ve

 • Hindistan’dan ilave P-8I siparişi

  Hindistan Savunma Bakanlığı, Hindistan Deniz Kuvvetleri için ABD merkezli Boeing şirketine ilave altı adet P-8I Posedion Deniz Karakol Uçağı siparişinde bulundu. Halihazırda 12 adet P-8I Posedion Deniz Karakol Uçağı siparişi bulunan Hindistan Deniz Kuvvetleri, sipariş ettiği uçakların büyük bir kısmını teslim almış ve aktif olarak kullanmaya başlamıştı. Hindistan Savunma Bakanlığı; Hint Donanması’ndan gelen talep üzerine,