SAHA HABER

SAHA İstanbul dan Kamuya Siperlik

Türkiye’nin en büyük kümelenmesi Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) üyeleri, Çorum’da kamu görevlileri için yüz siperlik bağışı yaptı. Gönderilen yüz siperlikler Çorum Valiliği’ne teslim edildi. SAHA İstanbul , yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ihtiyaç duyulan koruyucu ekipmanları üreterek kamu görevlilerinin kullanımı için bağışladı.  Kümelenme, salgın sonrasında ortaya çıkan cihaz ve ekipman ihtiyaçlarının karşılanmasına destekte bulunmak amacıyla üyelerinden yetenek bilgileri topladı. Kümelenmenin koordinasyonu ve destekleriyle robotik tanı kiti, solunum cihazı, izolasyon süreçlerinde kullanılmak üzere dijital uygulaması geliştirilmesi gibi bir dizi proje hayata geçirildi. SAHA İstanbul’a üye firmalardan TTAF Elektronik, PLAST MET Şirketler Grubu, ORTEM Elektronik, Gökçeler Makina da tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de görülen Kovid-19 salgınında toplumsal sorumluluk duygusuyla üretim altyapılarını değerlendirerek yüz siperliği tasarımı ve seri üretimi gerçekleştirdi. Bu süreçte ön saflarda mücadele veren sağlık görevlileri, polis, jandarma ve belediye çalışanları için üretilen 27 bin 600 yüz siperliği, SAHA İstanbul organizasyonunda bazı valiliklere bağışlandı ve bunların dağıtımına başlandı. Aksaray Valiliği, Amasya Belediye Başkanlığı, Bursa İl Emniyet Müdürlüğü, Bursa İl Jandarma Komutanlığı, Bursa İl Sağlık Müdürlüğü, Çorum Valiliği, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Elazığ Valiliği, Alaca Kaymakamlığına teslimatlar yapılırken, yüz siperliklerinin dağıtımlarına devam edilecek.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • İran 700 kilometre menzilli yeni balistik füzeyi tanıttı

   İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC); geçtiğimiz gün, 700+ kilometre menzili olduğu iddia edilen yeni bir balistik füze sistemini tanıttı. İran’ın Tasmin Haber Ajansı’na göre; İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun yeni balistik füzesi “Zolfaqar Basir”, Tahran’daki bir merkezde sergilendi. Sınıfının en modern füzesi olan Basir, iddiaya göre optik arayıcı başlığa sahip. Basir, İran’ın son tanıttığı kara füzesi The post İran 700 kilometre menzilli yeni balistik füzeyi tanıttı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Milli Savunma Bakanı AKAR’dan Ermenistan açıklaması

   Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ermenistan’ın Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Barışçıl yollarla çözüm diyenler, “derhal ateşkes” isteyenler, şimdi diyaloğu hatırlayanlar; Dağlık Karabağ ile Azerbaycan’ın yüzde 20’si işgal altındayken,  Hocalı’da barbarlıkla, hak-hukuk tanımadan çocuk, kadın, yaşlı demeden binlerce masum insan katledilirken, milyonlarca insan evinden, yurdundan edilmişken 30 sene, neredeydiler” diye soran The post Milli Savunma Bakanı AKAR’dan Ermenistan açıklaması first appeared on SavunmaSanayiST.

  • STM desteğiyle düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası’nda kazananlar belli oldu

    ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ sloganıyla bu yıl Gaziantep’te yapılan ve TEKNOFEST kapsamında STM yürütücülüğünde düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası Finali sonuçlandı. Türkiye’nin en görkemli kalelerinden biri olan Fırat’ın incisi Rumkale’de gerçekleştirilen ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek mücadele eden 16 lisanslı pilot arasından ilk üçe giren pilotlar, TEKNOFEST kapsamında düzenlenecek Dünya Drone Kupası’nda ülkemizi temsil edecek. Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji The post STM desteğiyle düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası'nda kazananlar belli oldu first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Bulgaristan modernize edilen Su-25’leri teslim aldı

   Bulgar Hava Kuvvetleri (BUAF), Beyaz Rusya’da bulunan 558’inci Havacılık Onarım Fabrikası tarafından modernize edilen ilk Su-25 savaş uçaklarını teslim aldı. Bulgaristan Savunma Bakanlığı; Kasım 2018’de, Bulgaristan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 8 adet Su-25 savaş uçağının modernize edilmesi için Beyaz Rusya’da bulunan 558’inci Havacılık Onarım Fabrikası ile 49 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalanmıştı. Edinilen The post Bulgaristan modernize edilen Su-25’leri teslim aldı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Çek Cumhuriyeti SPYDER Hava Savunma Sistemi alıyor

   Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı; İsrail merkezli RAFAEL şirketi tarafından geliştirilen SPYDER Hava Savunma Sistemi satın alma kararını, İsrail Savunma Bakanlığı’na bildirdi. Edinilen bilgiye göre; Çek Cumhuriyeti, Çek Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen İsrail merkezli RAFAEL şirketi tarafından geliştirilen SPYDER Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) satın almaya karar verdi. Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, ilgili kararını İsrail Savunma The post Çek Cumhuriyeti SPYDER Hava Savunma Sistemi alıyor first appeared on SavunmaSanayiST.