SAHA HABER

SAHA İstanbul Ankara’da 4. Ofisini Açtı

21 ilde toplam 391 üye ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, 4. ofisini savunma sanayinin kalbi Ankara’da hizmete açtı.

Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde yerli kaynaklarla yüksek teknoloji üretebilen, kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra ihracatçı bir ülke haline gelmesinin hedeflendiği, milli teknoloji hamlesine destek veren SAHA İstanbul, hizmet ağını genişletiyor…

İstanbul’u merkeze alarak Kuzey Marmara hattında yer alan sanayici, tersane, üniversite ve teknoparkların oluşturduğu potansiyelin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde değerlendirilmesi amacıyla kurulan SAHA İstanbul, 3. irtibat ofisini savunma sanayinin kalbi Ankara’da hizmete açtı. SAHA İstanbul’un Teknopark İstanbul’daki merkez ofisinin yanı sıra YTÜ İkitelli Teknopark ve Hadımköy DESB’de irtibat ofisleri bulunuyor.

 2015 yılında faaliyetlerine başlayan ve bugün 21 ilde toplam 391 üyesiyle Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un Anadolu’ya yakınlaşmasını sağlayacak 3. irtibat ofisinin açılışı yoğun bir katılımla Teknopark Ankara’da gerçekleştirildi.

Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede, Fatih Kacır, Dr. Çetin Ali Dönmez, SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yrd. Celal Sami Tüfekçi, SSB Daire Başkanları ve SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

SAHA İstanbul’un hizmet alanı tüm Türkiye…

Açılışta konuşma yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, 2015 yılında Kuzey Marmara Bölgesi’nde Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturun sanayinin potansiyelinin savunma, havacılık ve uzay sanayine kanalize etmek, sanayiciler arasında ortak bir sinerji yaratmak amacıyla kurulan SAHA İstanbul’un hizmet ağını tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişlettiğine dikkat çekti. Bayraktar,  yerlileştirme çalışmaları kapsamında savunma, havacılık ve uzay sanayiine entegre olan yerli firma sayısında önemli rakamlara ulaşıldığını, daha önce  yurtdışından alınan yüzlerce  ürünün yerlileştirilmesinin gerçekleştiğini ifade etti. 

 Milli teknoloji hamlesi ile atılan adımların özellikle savunma sanayiinde ülkemiz adına önemli başarıların yolunu açtığını ifade eden Bayraktar, “Türkiye artık teknoloji üreten satan, savunma sanayiinde önemli oranda ihracat yapan ülkelerden biri konumuna geldi.  2018 yılında bir önceki yıla oranla %20’lik bir artışla 2.188 milyon dolarlık ihracat rekoru kıran Türkiye, bu yıl çok daha iyi bir performans sergiliyor. 2019 yılı yeni bir rekor ile tamamlanacaktır” şeklinde konuştu. 

Savunma sanayinde yeni dönem başlıyor

SAHA İstanbul olarak savunma, havacılık ve uzay sanayi projelerine daha fazla alt yüklenicinin dahil edilmesi için kamu – sanayi ve üniversiteler arasında oldukça etkin bir network ağı kurduklarını belirten Bayraktar, yeni dönemde artık girişimci ekosisteminin savunma sanayiine entegre edilmesine yönelik adımlar attıklarını söyledi. Girişimcilerin savunma sanayi ekosistemine dahil olması ile yapılacak yatırımların sektörün gelişimine önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Bayraktar “Savunma sanayi, tüm dünyada stratejik öneme sahip katma değeri en yüksek sektörlerden biri” dedi.

Savunma sanayiinde millileştirme çalışmalarının pek çok başlıkta yürütüldüğünü belirten Bayraktar şöyle devam etti: “Savunma ve havacılık sanayinde üretimin yerlileştirilmesi kadar, yeni geliştirilen ürünlerin değerlendirmelerinin yapılacağı testlerin de yerli ve milli olanaklarla gerçekleştirilmesi, milli teknoloji hamlesinin başarısında önemli rol oynuyor. SAHA İstanbul olarak, özellikle havacılık alanında üretimin test edilmesinde yurtdışına bağımlılığı ortadan kaldıracak Havacılık Test Merkezi(HATEM) projemiz, yakın zamanda hayata geçireceğiz”

Konuşmasında son olarak gelecek dönemde savunma sanayiinde gerek firmalar, gerek ülkeler arasında çok daha fazla işbirliği modeline tanık olunacağını söyleyen Haluk Bayraktar, son yıllardaki başarılarıyla Türkiye’nin ve Türkiye’deki firmaların uluslararası işbirliklerinde de öncelikle tercih edildiğine dikkat çekti.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • TCG ANADOLU’nun Liman Kabul Testleri başladı

  Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen SEDEF Tersanesi tarafından üretilen TCG ANADOLU LHD, Liman Kabul Testleri’ne başladı. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) Projesi kapsamında, SEDEF Tersanesi tarafından üretilen TCG ANADOLU LHD’nin Liman Kabul Testleri’ne başlanıldı. Liman Kabul Testleri’nin tamamlanmasının ardından

 • Güney Kore’den KAI’ye 20 adet TA-50 siparişi

  Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA), Korea Aerospace Industries (KAI) şirketine TA-50 Jet Tekamül Uçağı ile ilgili olarak bir siparişte bulundu. Edinilen bilgiye göre; Güney Kore Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) tarafından verilen söz konusu sipariş, Güney Kore Hava Kuvvetleri (ROKAF) için 20 adet KAI TA-50 Jet Tekamül Uçağı tedarikini kapsıyor. Toplam değeri 575

 • ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 düştü

  Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri (USAF)’ne ait F-16CM Fighting Falcon tipi savaş uçağı, geçtiğimiz gün rutin eğitim uçuşu esnasında düştü. Edinilen bilgiye göre; ABD’nin Güney Caroline Eyaleti’nde bulunan Shaw Hava Kuvvetleri Üssü’nden rutin eğitim uçuşu için kalkış yapan F-16CM Fighting Falcon tipi savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Pilot, acil müdahale ekipleri tarafından

 • F-35’te Türkiye’den parça tedariki 2022’ye kadar devam edecek

  Türk savunma sanayii şirketleri, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi kapsamında F-35 Lightning II savaş uçaklarına yönelik parça üretimine 2022 yılına kadar devam edecek. S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki sebebiyle Türkiye’ye yönelik F-35 teslimatlarını askıya alan Pentagon ve Lockheed Martin, Türk şirketlerine yönelik parça tedarikinin de Mart 2020’den itibaren durdurulacağını açıklamıştı. Ancak, T.C.

 • Roketsan’da Genel Müdürlük Devir Teslim Töreni yapıldı

  Roketsan’da sayın Selçuk YAŞAR’ın, Genel Müdürlük koltuğunu STM Genel Müdürü Murat İKİNCİ’ye devretmesi münasebetiyle Devir Teslim Töreni icra edildi. Konuyla ilgili olarak Roketsan tarafından yapılan açıklamada, “Roketsan’ın kurulduğu 1988 yılından itibaren, şirketimiz için mihenk taşı olan birçok başarılı çalışmada yer alan ve 2012 yılında Genel Müdürlük görevini üstlenerek, Roketsan’ın gelişimine büyük katkı sağlayan Sayın Selçuk