SAHA İstanbul Ankara’da 4. Ofisini Açtı

21 ilde toplam 391 üye ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, 4. ofisini savunma sanayinin kalbi Ankara’da hizmete açtı.

Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde yerli kaynaklarla yüksek teknoloji üretebilen, kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra ihracatçı bir ülke haline gelmesinin hedeflendiği, milli teknoloji hamlesine destek veren SAHA İstanbul, hizmet ağını genişletiyor…

İstanbul’u merkeze alarak Kuzey Marmara hattında yer alan sanayici, tersane, üniversite ve teknoparkların oluşturduğu potansiyelin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde değerlendirilmesi amacıyla kurulan SAHA İstanbul, 3. irtibat ofisini savunma sanayinin kalbi Ankara’da hizmete açtı. SAHA İstanbul’un Teknopark İstanbul’daki merkez ofisinin yanı sıra YTÜ İkitelli Teknopark ve Hadımköy DESB’de irtibat ofisleri bulunuyor.

 2015 yılında faaliyetlerine başlayan ve bugün 21 ilde toplam 391 üyesiyle Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un Anadolu’ya yakınlaşmasını sağlayacak 3. irtibat ofisinin açılışı yoğun bir katılımla Teknopark Ankara’da gerçekleştirildi.

Açılışa Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede, Fatih Kacır, Dr. Çetin Ali Dönmez, SSB Başkanı İsmail Demir, SSB Başkan Yrd. Celal Sami Tüfekçi, SSB Daire Başkanları ve SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

SAHA İstanbul’un hizmet alanı tüm Türkiye…

Açılışta konuşma yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, 2015 yılında Kuzey Marmara Bölgesi’nde Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturun sanayinin potansiyelinin savunma, havacılık ve uzay sanayine kanalize etmek, sanayiciler arasında ortak bir sinerji yaratmak amacıyla kurulan SAHA İstanbul’un hizmet ağını tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde genişlettiğine dikkat çekti. Bayraktar,  yerlileştirme çalışmaları kapsamında savunma, havacılık ve uzay sanayiine entegre olan yerli firma sayısında önemli rakamlara ulaşıldığını, daha önce  yurtdışından alınan yüzlerce  ürünün yerlileştirilmesinin gerçekleştiğini ifade etti. 

 Milli teknoloji hamlesi ile atılan adımların özellikle savunma sanayiinde ülkemiz adına önemli başarıların yolunu açtığını ifade eden Bayraktar, “Türkiye artık teknoloji üreten satan, savunma sanayiinde önemli oranda ihracat yapan ülkelerden biri konumuna geldi.  2018 yılında bir önceki yıla oranla %20’lik bir artışla 2.188 milyon dolarlık ihracat rekoru kıran Türkiye, bu yıl çok daha iyi bir performans sergiliyor. 2019 yılı yeni bir rekor ile tamamlanacaktır” şeklinde konuştu. 

Savunma sanayinde yeni dönem başlıyor

SAHA İstanbul olarak savunma, havacılık ve uzay sanayi projelerine daha fazla alt yüklenicinin dahil edilmesi için kamu – sanayi ve üniversiteler arasında oldukça etkin bir network ağı kurduklarını belirten Bayraktar, yeni dönemde artık girişimci ekosisteminin savunma sanayiine entegre edilmesine yönelik adımlar attıklarını söyledi. Girişimcilerin savunma sanayi ekosistemine dahil olması ile yapılacak yatırımların sektörün gelişimine önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Bayraktar “Savunma sanayi, tüm dünyada stratejik öneme sahip katma değeri en yüksek sektörlerden biri” dedi.

Savunma sanayiinde millileştirme çalışmalarının pek çok başlıkta yürütüldüğünü belirten Bayraktar şöyle devam etti: “Savunma ve havacılık sanayinde üretimin yerlileştirilmesi kadar, yeni geliştirilen ürünlerin değerlendirmelerinin yapılacağı testlerin de yerli ve milli olanaklarla gerçekleştirilmesi, milli teknoloji hamlesinin başarısında önemli rol oynuyor. SAHA İstanbul olarak, özellikle havacılık alanında üretimin test edilmesinde yurtdışına bağımlılığı ortadan kaldıracak Havacılık Test Merkezi(HATEM) projemiz, yakın zamanda hayata geçireceğiz”

Konuşmasında son olarak gelecek dönemde savunma sanayiinde gerek firmalar, gerek ülkeler arasında çok daha fazla işbirliği modeline tanık olunacağını söyleyen Haluk Bayraktar, son yıllardaki başarılarıyla Türkiye’nin ve Türkiye’deki firmaların uluslararası işbirliklerinde de öncelikle tercih edildiğine dikkat çekti.