SAHA HABER

SAHA İstanbul, 5’inci Yaşında 505 Üyeye Ulaştı

Kurulduğu 2015 yılından beri aralıksız bir büyüme sergileyerek Türkiye’nin en büyük kümelenmesi haline gelen SAHA İstanbul, 5’inci yaşında 505 üyeye ulaştı.

MSI Dergisi’nin edindiği bilgilere göre, SAHA İstanbul’un son yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, 13 firmanın daha üyeliğe kabulünü onaylandı. Böylelikle kümelenme, 5’inci yılında 505 üyeye ulaşmış oldu. SAHA İstanbul, ayrıca, Ankara’nın ardından Gaziantep İrtibat Ofisi’nin de açılışını gerçekleştirdi.

SAHA İstanbul ailesine katılan 13 firma şunlar oldu:

 • Mercan Optik
 • Sivas Mikromekanik
 • Zengin Kalıp
 • Marmara Isıl İşlem
 • Yedias Savunma
 • Duran Mekatronik
 • Merih Asansör
 • YOL-BAK Yol Bakım ve Kar Mücadele Araçları
 • ARMELSAN
 • CNC Teknolojik Yazılım Sistemleri
 • Power Elektronik
 • Arte Elektrik-Elektronik
 • Craft Kompozit

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Rusya Repellent-Patrol İHASAVAR elektronik harp sistemini tanıttı

  Repellent-Patrol İHASAVAR elektronik harp sistemini IDEX 2021 fuarında tanıtıldı Rus Rosoboronexport şirketi, 20 km’ye kadar uzaklıktan İHA’ları karıştırma kabiliyetine sahip Repellent-Patrol elektronik harp sistemini IDEX 2021’de tanıttı. Sistem, küçük boyutlu İHA’ları etkisiz hale getirmek için tasarlandı. Hem mobil hem de sabit versiyonları mevcut olan sistemin özellikleri arasında; İHA’ların tespiti ve takibi, İHA sinyal parametrelerinin izlenmesi, The post Rusya Repellent-Patrol İHASAVAR elektronik harp sistemini tanıttı appeared first on DefenceTurk.

 • Suudi Arabistan 266 milyon dolarlık Eagle İHA tedarik edecek

  Science Technology, Suudi Arabistan’a Eagle İHA tedarik etmek için 266 milyon dolar değerinde bir anlaşma yaptığını duyurdu. Science Technology tarafından yapılan açıklamaya göre, Suudi Arabistan ordusuna Eagle İnsansız Hava Aracı (İHA) teslimatı için yaklaşık 266 milyon dolar (1 milyar riyal) değerinde anlaşma sağlandığı bildirildi. Science Technology’e göre yeni geliştirilen Eagle İHA, kontrgerilla (COIN) saldırı görevlerini, The post Suudi Arabistan 266 milyon dolarlık Eagle İHA tedarik edecek appeared first on DefenceTurk.

 • Rusya’nın MENA bölgesine silah ihracatı yıllık 6 milyar doların altına düşmüyor

  TASS Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Rusya’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya (MENA) yaptığı askeri ihracatın yılda en az 6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti Rusya Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi, 22 Şubat Pazar günü Uluslararası Savunma Fuarı (IDEX) 2021’de Tass Haber Ajansı’na verdiği demeçte, Rus silahlarının Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ne ihracatının oldukça istikrarlı olduğunu belirtti. The post Rusya’nın MENA bölgesine silah ihracatı yıllık 6 milyar doların altına düşmüyor appeared first on DefenceTurk.

 • Ukrayna İHA’lar için jet motorlarına daha çok yatırım yapacak

  Ukrayna Hükümeti, küçük İHA’lar için turbojet motorlarının geliştirilmesine önümüzdeki 10 yılda 400 milyon UAH harcamak istiyor Ukrayna Stratejik Endüstriler Bakanlığı, 2030’a kadar ülkenin havacılık endüstrisi için bir taslak geliştirme programı yayınladı. Programın 35.93 milyar UAH (1.3 milyar dolar) olan toplam bütçesinin 20 milyar UAH’sinin (800 milyon dolar) devlet hazinesinden finanse edileceğini ve kalan 15.9 milyar The post Ukrayna İHA’lar için jet motorlarına daha çok yatırım yapacak appeared first on DefenceTurk.

 • Efsanevi B-1B Lancer’lar emekli ediliyor

  Amerikan Hava Kuvvetleri B-1B Lancer’ları emekli etmeye başladı ABD Hava Kuvvetleri (USAF), Northrop Grumman B-21 Raider’ın hizmete girmesi için hazırlanırken, Rockwell B-1B Lancer stratejik bombardıman uçaklarını hizmetten çıkarmaya başladı. Emekli edilecek ilk 17 adet B-1B’den ilki, 17 Şubat’ta Güney Dakota’daki Ellsworth Hava Kuvvetleri Üssü’nden (AFB) ayrıldı. USAF şu anda 62 adet B-1B kullanıyor, bu durum The post Efsanevi B-1B Lancer’lar emekli ediliyor appeared first on DefenceTurk.

 • TUSAŞ’tan İnsansız Taarruz Helikopteri

  Elektrikli ve İnsansız T629 Taarruz Helikopteri, bugün ilk kez Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde görüntülendi. Helikopterin farklı konfigürasyonları olacak. Bugün Kahramankazan’da bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tesislerinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ilk T129 ATAK Helikopteri Teslim Töreni icra edildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR’in de katılımıyla düzenlenen … The post TUSAŞ’tan İnsansız Taarruz Helikopteri first appeared on SavunmaSanayiST.

 • ASELSAN iki yılda 50 yeteneği yurda döndürdü

  Yurt dışında çalışan yeteneklerimiz deneyimlerini ASELSAN ile ülkemize taşıyor Türkiye’nin en nitelikli mühendis ve uzmanlarıyla çalışma gayesini istikrarla sürdüren ASELSAN, 2006 yılında başlattığı Back to Turkey – Tersine Beyin Göçü programı ile çeşitli sebeplerle yurt dışına yerleşmiş nitelikli insan kaynağını ülkemize yeniden kazandırmayı amaçlıyor. Program ile son iki yılda 50 yeteneğin yurdumuza dönmesi ve edindikleri … The post ASELSAN iki yılda 50 yeteneği yurda döndürdü first appeared on SavunmaSanayiST.

 • ULAQ SİDA ve Yunanistan’daki Sonuçları

  Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA) ULAQ, vaat ettiği yetenekler sayesinde Yunanistan’ı yeni arayışlara itti. Türk savunma sanayiinde yeni AR-GE faaliyetleri gerçekleştikçe, daha özgün ve güçlü ürünler çıkmaya devam ediyor. Kuşkusuz bunlardan bir tanesi de Meteksan Savunma ile ARES Tersanesi tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk Silahlı İnsansız Deniz … The post ULAQ SİDA ve Yunanistan’daki Sonuçları first appeared on SavunmaSanayiST.

 • ABD neden eski nesil uçaklara yatırım yapıyor?

  Gelecek vizyonunu 5’inci Nesil Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Lockheed Martin F-35 Lightning II üzerine bina eden ABD’nin, son zamanlarda F-15EX ve F-16V başta olmak üzere eski nesil platformlara yaptığı yatırımlar dikkat çekici olmaktadır. Bu platformların yanında gerek A-10 tipi uçaklara gerek B-52 tipi uçaklara gerekse kargo ve tanker platformlarında da görece eski nesil uçaklara yatırımlar … The post ABD neden eski nesil uçaklara yatırım yapıyor? first appeared on SavunmaSanayiST.

 • İlk Yunan F-16’sının modernizasyonu tamamlandı

  Yunan Hava Kuvvetleri (HAF)’ne ait F-16 savaş uçaklarının ilkinin Viper seviyesine modernizasyonu tamamlandı. Modernizasyonu tamamlanan F-16 ilk uçuşunu Texas’ta bulunan Lockheed Martin tesislerinde gerçekleştirdi. Yunanistan; 2017 yılı içerisinde ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında Yunan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 84 adet F-16 Blok 52+ Fighting Falcon savaş uçağının, Lockheed Martin tarafından F-16 Blok 72 konfigürasyonuna yükseltilmesine … The post İlk Yunan F-16’sının modernizasyonu tamamlandı first appeared on SavunmaSanayiST.