SAHA HABER

SAHA İstanbul, 5’inci Yaşında 505 Üyeye Ulaştı

Kurulduğu 2015 yılından beri aralıksız bir büyüme sergileyerek Türkiye’nin en büyük kümelenmesi haline gelen SAHA İstanbul, 5’inci yaşında 505 üyeye ulaştı.

MSI Dergisi’nin edindiği bilgilere göre, SAHA İstanbul’un son yapılan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, 13 firmanın daha üyeliğe kabulünü onaylandı. Böylelikle kümelenme, 5’inci yılında 505 üyeye ulaşmış oldu. SAHA İstanbul, ayrıca, Ankara’nın ardından Gaziantep İrtibat Ofisi’nin de açılışını gerçekleştirdi.

SAHA İstanbul ailesine katılan 13 firma şunlar oldu:

 • Mercan Optik
 • Sivas Mikromekanik
 • Zengin Kalıp
 • Marmara Isıl İşlem
 • Yedias Savunma
 • Duran Mekatronik
 • Merih Asansör
 • YOL-BAK Yol Bakım ve Kar Mücadele Araçları
 • ARMELSAN
 • CNC Teknolojik Yazılım Sistemleri
 • Power Elektronik
 • Arte Elektrik-Elektronik
 • Craft Kompozit

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • OTOKAR Cobra ve Arma zırhlılarının Afrikalı müşterisinin Uganda olduğu iddia edildi

  OTOKAR’ın 110 milyon dolarlık Cobra II 4×4 ve Arma 8×8 ihracatını gerçekleştireceği Afrikalı müşterisinin Uganda olduğu iddia edildi. OTOKAR, Afrika’daki bir ülkeyle 110 milyon dolarlık Cobra II 4×4 ve Arma 8×8 ihracatına yönelik sözleşme imzalamıştı. Pandemiye rağmen ihracattaki atılımına hız kesmeden devam eden Otokar, Ekim 2020’de farklı tip zırhlı araçları için bir Afrika ülkesinden yaklaşık The post OTOKAR Cobra ve Arma zırhlılarının Afrikalı müşterisinin Uganda olduğu iddia edildi appeared first on DefenceTurk.

 • Fransız Donanmasına açık deniz karakol gemisi ve deniz gözetleme uçağı tedariki

  Fransa, 10 adet açık deniz karakol gemisi ve 7 adet Albatros deniz gözetleme uçağı siparişi etti. Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Piriou, CMN ve Socarenam Tersaneleri ile Fransız Donanması için 10 adet açık deniz karakol gemisi için bir çerçeve anlaşması imzaladı. Naval Group, gemi tasarımından sorumlu olacak. Açık Deniz Karakol Gemilerinin (OPV) üretimi 2022-2023 yılları The post Fransız Donanmasına açık deniz karakol gemisi ve deniz gözetleme uçağı tedariki appeared first on DefenceTurk.

 • Bayraktar TB2 SİHA’lar Erzurum’a konuşlandırıldı

  Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA sistemleri Erzurum Havalimanı’na konuşlandırıldı İlk olarak Mart 2020’de Erzurum’da, terörle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’ların konuşlandırılacağı ifade edilmişti. İç güvenlik operasyonları kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen operasyonlarda güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının (SİHA) iniş ve kalkış The post Bayraktar TB2 SİHA’lar Erzurum’a konuşlandırıldı appeared first on DefenceTurk.

 • Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin yeni taşıyıcı platformu Tatra araçları olacak

  Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, üretimini Ukrayna’da daha da yerelleştirerek NATO üyesi ülkelerin de tüm gereksinimlerini karşılayan yeni bir taktik tekerlekli platforma geçmeyi planlıyor. Ukrainian Military Pages tarafından aktarıldığı üzere gelişmeyi Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myronyuk açıkladı. Tatra T815-7T3RC1 8×8 şasisine dayanan yeni ÇNRA sistemi “Fırtına”nın atışlı testleri sırasında açıklamada bulunan Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myronyuk; The post Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin yeni taşıyıcı platformu Tatra araçları olacak appeared first on DefenceTurk.

 • Türk Dışişleri’nden Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin açıklama

  Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin 25 Kasım 2020 tarihinde kabul ettiği karara ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise; “Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafı hakkında dün kabul ettiği karar uluslararası hukukun en temel ilkelerinin, meşruiyetin ve hakkaniyetin iç politika mülahazaları uğruna hiçe sayılmasının ibretlik bir örneğidir. Kararda Türkiye’ye atfen The post Türk Dışişleri’nden Fransa Senatosu’nun Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin açıklama appeared first on DefenceTurk.

 • Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi

  Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bir heyet; 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, İHA ve tesislerinin incelenmesi kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını … The post Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

  Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı. Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. … The post Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı

  STM ThinkTech, alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin katılımıyla düzenlediği odak grup toplantılarında ortaya çıkan görüşleri, “Türkiye’nin Bütünsel Güvenlik Yaklaşımı” adıyla yayınladığı ilk kitabında bir araya getirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, enerjiden sağlığa, göçten iç ve dış güvenliğe ulusal savunmayı çok boyutlu olarak ele alan söz konusu kitabı, bu alanda hafıza oluşturması ve hazırlanacak yol … The post STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Bangladeş Ordusu GDF-009’u kullanıma aldı

  Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz yıl İsviçre’den satın almış olduğu GDF-009 Hava Savunma Top Sistemi’ni kullanıma aldı ve yeni bir Hava Savunma Alayı kurdu. Edinilen bilgiye göre söz konusu Hava Savunma Top Sistemi; Oerlikon X-TAR3D Taktik Radar Sistemi, Oerlikon GDF009 Silah Sistemleri ve Komuta Kontrol Sistemi’nden oluşuyor. Katmanlı hava savunma ağının en alt kademesinde bulunan bu … The post Bangladeş Ordusu GDF-009’u kullanıma aldı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Savunma Sanayii İş Birliğinde Hedef: D-8 Ülkeleri

  Savunma ve havacılık sanayii alanında küresel anlamda hatırı sayılır bir noktaya ulaşan Türkiye, D-8 ülkeleri ile bu alanda iş birliği yapmayı amaçlıyor. Son yıllarda gerçekleştirdiği başarılı atılımlar ile adından söz ettiren Türk savunma ve havacılık sanayii sektörü, Türkiye’nin girişimleriyle 15 Haziran 1997 kurulan ve Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşan “Gelişen … The post Savunma Sanayii İş Birliğinde Hedef: D-8 Ülkeleri first appeared on SavunmaSanayiST.