SAHA HABER

SAHA İstanbul, 472 Üyesiyle Sağlık Seferberliğine Katılmaya Hazır

Yeni
Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de
yayılmaya devam ederken T.C. Sağlık Bakanlığı öncülüğünde salgının önlenmesi
için yoğun bir mücadele yürütülüyor. Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi
SAHA İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar da 26 Mart’ta bir
açıklama yayınlayarak “Tıbbi cihaz üretiminde kullanılan ve ihtiyaç duyulan
ekipmanlar ile bileşenlerin üretimi konusunda tam destek olacağız.” dedi.

Bayraktar’ın
açıklaması şöyle:

“Tüm dünyanın
ve ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde koronavirüsü ancak birlik ve
beraberlik içinde mücadele ederek yenebiliriz.

Bu nedenle Türkiye’nin
en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul olarak tıbbi cihaz üreticisi
firmalara var gücümüzle destek olacağımızı ilan ediyoruz.

472 üyemizle
birlikte tıbbi cihaz üretiminde kullanılan ve ihtiyaç duyulan ekipmanlar ile
bileşenlerin üretimi konusunda tam destek olacağız.

Tasarım,
mühendislik, hızlı prototipleme ve üretim yeteneklerimizin tamamını seferber
etmeye hazırız.

Üretim
konusunda desteğe ihtiyaç duyan tüm tıbbi cihaz üreticisi firmalarımızın, SAHA İstanbul’un
sosyal medya hesaplarında ilan ettiği kanallardan bizimle iletişime geçmelerini
rica ediyoruz.

Koronavirüsü birlikte yeneceğiz.”

Açıklamada, şu
iletişim bilgileri de paylaşıldı:

İletişim: Telefon: +90 555 230 2323

E-Posta: covid19@sahaistanbul.org.tr

Telegram Grubu: https://t.me/SAHACovid19

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • TSK’ya ait üç adet A400M nakliye uçağı Vatiye Hava Üssüne uçtu

  Trablus ekseninin UMH tarafından kontrol edilmesinden sonra Türkiye-Libya arasında adeta hava köprüsü oluşturuldu.  Libya’da BM nezdinde tanınan ve meşru hükumet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH)’ne bağlı güçler 18 Mayıs 2020’de Vatiye Hava Üssünü darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerden temizleyerek tekrar kontrol altına almıştı. Daha sonraki süreçte Trablus ekseninin tamamında UMH güçlerinin hakimiyeti sağlamasıyla bölgeye Türk The post TSK’ya ait üç adet A400M nakliye uçağı Vatiye Hava Üssüne uçtu appeared first on DefenceTurk.

 • SOM seyir füzesinin tüm varyantlarının testleri başarıyla tamamlandı

  TÜBİTAK SAGE tarafından 2006’dan bu yana geliştirilen SOM seyir füzesi ve varyantlarının tüm testleri milli altyapılarla birlikte tamamlandı. Geçtiğimiz hafta T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin önde gelen havacılık ve savunma şirketi Kale Havacılık ve Kale Ar-Ge’nin İstanbul, Tuzla’da bulunan tesislerine bir ziyaret gerçekleştirmişti. Varank, ziyareti esnasında devam eden projeleri inceleyerek bilgi aldıktan The post SOM seyir füzesinin tüm varyantlarının testleri başarıyla tamamlandı appeared first on DefenceTurk.

 • TSK tarafından Katar Özel Kuvvetlerine “Komando Kolu Eğitimi” verildi

  Türk Silahlı Kuvvetleri personelleri tarafından Katar Özel Kuvvetlerine eğitim verilmeye devam ediyor Türkiye ile Katar arasında imzalanan anlaşma kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne Katar’da üs tahsis edilmişti. Bahse konu üste konuşlu Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı personelleri tarafından ise Katar Silahlı Kuvvetleri ile müşterek tatbikat ve eğitimler icra edilmektedir. T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından son yapılan The post TSK tarafından Katar Özel Kuvvetlerine “Komando Kolu Eğitimi” verildi appeared first on DefenceTurk.

 • Türkiye, Zambiya ile “Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması” imzaladı

  Türkiye, Zambiya ile savunma sanayii alanında iş birliği faaliyetleri gerçekleştirmek adına Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması (SSİ) imzaladı. Türkiye Cumhuriyeti, Afrika ülkelerinden biri olan Zambiya ile birlikte savunma sanayii alanında iş birliği faaliyetlerinin başlatılması ve hukuki temelde yürütülmesi için Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması (SSİ) imzaladı. Hazırlanan Savunma Sanayii İşbirliği Anlaşması (SSİ), Zambiya Cumhuriyeti Savunma The post Türkiye, Zambiya ile “Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşması” imzaladı appeared first on DefenceTurk.

 • Hindistan’ın yerli uçak gemisi INS Vikrant 2021’de deniz testlerine başlıyor

  Hindistan’ın uzun zamandır beklenen yerli uçak gemisi INS Vikrant son deniz testlerine hazırlanıyor. Hindistan’ın ilk uçak gemisi olan ve 1997’de hizmet dışı bırakılan gemiden ismini alan INS Vikrant, Hindistan Donanması’nın Yerli Uçak Gemisi-1 (IAC-1) geliştirme projesi kapsamında, liman testlerini başarıyla tamamladı. Geminin, bir sonraki aşamaya yani son deniz testlerine geçmeye hazır olduğu ve 2021’in başlarından The post Hindistan’ın yerli uçak gemisi INS Vikrant 2021’de deniz testlerine başlıyor appeared first on DefenceTurk.

 • İlk HGK-82 teslimatı gerçekleştirildi

  Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında ASELSAN tarafından Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik ilk Hassas Güdüm Kiti HGK-82 teslimatı gerçekleştirildi. TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kitleri, Türk Hava Kuvvetleri tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. F-16 Fighting Falcon ve F-4E Terminator 2020 savaş uçakları tarafından kullanılan Mark serisi … The post İlk HGK-82 teslimatı gerçekleştirildi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Leopard 2A4 Modernizasyonu

  Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankları (AMT), T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan proje kapsamında modernize edilmektedir. Leopard 2A4 Modernizasyon Projesi kapsamında Roketsan tarafından üretilen yerli zırh çözümleri ile modernize edilen ilk tank, 30 Ağustos 2020 tarihinde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılım sağladığı “ROKETSAN Uydu … The post Leopard 2A4 Modernizasyonu first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Arifiye’de ALTAY-Leopard 2A4 bilmecesi

  Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 23 Kasım 2020 tarihinde BMC’nin Arifiye’deki tesislerini ziyaret etti. Arifiye’ye gerçekleştirilen ziyaret esnasında çeşitli temaslarda bulunan heyet, devam eden projeleri de incelediler. Paylaşılan görüntülerde, ALTAY Tankı’na benzer bir tank görüntülendi. ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT) kulesinin bulunduğu tankta; Makina ve Kimya Endüstrisi … The post Arifiye'de ALTAY-Leopard 2A4 bilmecesi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • ABD’den Yunanistan’ın F-35 talebine ilişkin açıklama

  Yunanistan, Yunan Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen geçtiğimiz haftalarda Lockheed Martin F-35 Lightning II savaş uçağı tedariki ile ilgili olarak resmi talepte bulunmuştu. Yunanistan’ın talebine ilişkin olarak ABD’den bir açıklama geldi. ABD’nin Yunanistan Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, en üst düzeyde, Yunanistan’ın Yunan Hava Kuvvetleri için F-35’i edinme konusundaki ilgisini memnuniyetle karşıladı. Satın alma … The post ABD’den Yunanistan’ın F-35 talebine ilişkin açıklama first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Bangladeş’ten Falco EVO İHA tedariki

  Bangladeş, İHA kapasitesinin artırımı amacıyla İtalyan Leonardo şirketi tarafından geliştirilen Falco EVO tipi Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarikinde bulundu. Edinilen bilgiye göre; Bangladeş Hava Kuvvetleri, söz konusu İHA’ları istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra etmek için kullanacak. Herhangi bir mühimmat kapasitesi bulunmayan Falco EVO İHA’lar, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da tercih edilmişti. BM, … The post Bangladeş’ten Falco EVO İHA tedariki first appeared on SavunmaSanayiST.