SAHA HABER

SAHA EXPO AYAKLANIYOR

SAHA EXPO AYAKLANIYOR

İMZALAR ATILDI

Bir süredir üzerinde çalışılan, TOBB’a bildirimini yapılan, 2 yılda bir (çift yıllarda) yapılması planlanan SAHA EXPO fuarıyla ilgili somut adımlar atıldı. İDTM ile sözleşme imzalayarak 13,14,15 Eylül 2018’de yapılması kesinleşmiş oldu. İTO’nun da desteğini alınan fuarla ilgili olarak Sosyal Medya ve PR Ajansları ile sözleşmeler imzalandı ve Lansman firması belirlendi. www.sahaexpo.com Domain, hosting ve isim hakkı alındı. Çalışmalar devam ediyor Hazırlıklar tamamlanınca konseptle ilgili açıklama yapılacaktır.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Lavrov: Rusya’nın Karabağ’ı tanıma gibi bir düşüncesi yok

  Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yıllık basın toplantısında Karabağ konusunda önemli açıklamalarda bulundu Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yıllık basın toplantısında Karabağ’ın statüsü ve bölgesel konumuna değindi. “Karabağ’ın statüsü konusu kasıtlı olarak geleceğe bırakıldı, şimdi bunu tartışmak için iyi bir zaman değil” , ifadesini kullanan Lavrov konu ilgili olarak, “Karabağ’ın Rusya’nın bünyesine dahil edilmesi şeklindeki garip teklife The post Lavrov: Rusya’nın Karabağ’ı tanıma gibi bir düşüncesi yok appeared first on DefenceTurk.

 • Pakistan Ordusu Shaheen-III balistik füzesini başarıyla ateşledi

  Pakistan, orta menzilli Shaheen-III satıhtan satha balistik füzesinin uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi. Pakistan Ordusunun medya biriminden (ISPR) yapılan açıklamaya göre, 2.750 km menzile sahip Shaheen-III satıhtan satha balistik füzesinin başarılı uçuş testi gerçekleştirildi. ISPR resmi Twitter hesabından konuya ilişkin yapılan paylaşımda, “Uçuş testi, silah sisteminin çeşitli tasarım ve teknoloji parametrelerini yeniden doğrulamayı amaçlıyordu. Başkan, Başbakan, The post Pakistan Ordusu Shaheen-III balistik füzesini başarıyla ateşledi appeared first on DefenceTurk.

 • TÜRKSAT-5A’nın alt sistem testleri tamamlandı ve yörünge yükseltme operasyonları başlatıldı

  Bakan Karaismailoğlu, “TÜRKSAT-5A uydusunun alt sistem testleri sorunsuz olarak tamamlandı ve uydunun yörünge yükseltme operasyonları başlatıldı.” dedi. Kasım 2017’de imzalanan sözleşmeyle Airbus Space’de imali başlayan TÜRKSAT-5A, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssünden Falcon 9 roketi ile 8 Ocak 2021 Cuma günü hava muhalefeti sebebiyle 45 dakikalık gecikmeyle TSİ 05.15’te fırlatılmıştı. Başarılı bir şekilde uzaya gönderilen The post TÜRKSAT-5A’nın alt sistem testleri tamamlandı ve yörünge yükseltme operasyonları başlatıldı appeared first on DefenceTurk.

 • Çin üçüncü uçak gemisinin yapımına başlıyor

  Çin’in üçüncü uçak gemisi olması beklenen Type 003’ün yapımına 2021’de başlanılması ve 2025 yılında donanmaya teslim edilmesi bekleniyor. 2019’un Aralık ayında ilk yerli uçak gemisini Shandong’u hizmete sokan Çin Halk Cumhuriyeti, üçüncü uçak gemisini yapıyor. Söz konusu uçak gemisinin imalatına 2012’de başlanmış ve gemi Nisan 2017’de suya indirilmişti. Mayıs 2018’de ise deniz seyir testlerine başlanmıştı. The post Çin üçüncü uçak gemisinin yapımına başlıyor appeared first on DefenceTurk.

 • Yunanistan, 14 milyar dolar değerindeki 5 yıllık modernizasyon planını onayladı

  Yunan milletvekilleri, Rafale savaş uçağı satın alımını da içeren 14 milyar dolar değerindeki beş yıllık askeri modernizasyon planını onayladı. Yunanistan’ın Ocak 2021 içinde Fransız üretici Dassault Aviation ile Rafale savaş uçakları için anlaşma imzalaması bekleniyor. Bu anlaşma, daha önce Fransız Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan 12 adet savaş uçağın ve 6 adet yeni uçağın teslimatını kapsayacak. The post Yunanistan, 14 milyar dolar değerindeki 5 yıllık modernizasyon planını onayladı appeared first on DefenceTurk.

 • İngiltere’den Lübnan’a zırhlı devriye aracı hibesi

  İngiliz hükümeti, kuzey ve doğu sınırlarını müdafaa etmesi için Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne 100 adet zırhlı devriye aracı hibe etti. Araçlar, Salı günü Lübnan’a sevk edildi. Edinilen bilgiye göre; İngiltere, Suriye sınırındaki istikrarın arttırılması ve teröristler ile kaçakçı gruplarının yasadışı sınır geçişlerinin engellenmesi amacıyla Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ne 100 adet Land Rover RWMIK tipi zırhlı devriye aracı … The post İngiltere’den Lübnan’a zırhlı devriye aracı hibesi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Sudan’da taarruz helikopteri düştü

  Sudan Hava Kuvvetleri’ne ait Mi-24P/Mi-35 tipi taarruz helikopteri, 13 Ocak 2021 tarihinde Etiyopya sınırı yakınlarında düştü. Helikopterde bulunan üç yolcu, olaydan yara almadan kurtuldu. Edinilen bilgiye göre; Sudan Hava Kuvvetleri’ne ait Mi-24P/Mi-35 Taarruz Helikopteri, 13 Ocak 2021 tarihinde Etiyopya sınırına yakın bir bölgede bulunan Ad Damanzin üssünden kalkış yaptıktan kısa bir süre sonra düştü. Helikopterde … The post Sudan’da taarruz helikopteri düştü first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Hint Ordusu’nda S-400 eğitimi başlıyor

  Hindistan, yıl sonuna kadar S-400 Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’nin ilk partisini almaya planlarken, ilk Hintli askeri grubu da S-400 eğitimi için Moskova’ya gitmeye hazırlanıyor. Hindistan Hava Kuvvetleri temsilcisinin TASS’a yaptığı açıklamaya göre; yaklaşık 100 Hintli asker, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi eğitim için Rusya Federasyonu’na bir ziyaret gerçekleştirecek. 100 Hintli askerin eğitim faaliyetleri … The post Hint Ordusu’nda S-400 eğitimi başlıyor first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Dışişleri Bakanı ÇAVUŞOĞLU’na TCG ANADOLU ziyareti

  Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, İspanya Büyükelçisi Hergueta ile TCG ANADOLU Amfibi Harp Gemisi’ne tasarım desteği sağlayan Navantia firması yetklisi Menendez’i ağırladı. Konuyla ilgili olarak Bakan ÇAVUŞOĞLU tarafından yapılan açıklamada, İspanya Büyükelçisi Francisco Javier Hergueta ile TCG Anadolu’ya tasarım desteği sağlayan Navantia firması Doğu Akdeniz Genel Müdürü Pablo Menendez’le savunma sanayii iş birliğimizi görüştük. Çok Amaçlı … The post Dışişleri Bakanı ÇAVUŞOĞLU’na TCG ANADOLU ziyareti first appeared on SavunmaSanayiST.

 • FNSS SAMUR ALTAY’ı sırtladı

  FNSS SAMUR ALTAY’ı sırtladı… FNSS tarafından geliştirilen SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT)’nın sığ sudan geçişini sağladı. Konuyla ilgili olarak FNSS tarafından yapılan açıklamada, “SAMUR, ikili nakliye takımı ile AYS70T ağırlık sınıfı, ALTAY tankını sığ derinliklerde dahi taşıyarak kullanıcının güvenini pekiştirdi.” ifadelerine yer verildi. FNSS tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına … The post FNSS SAMUR ALTAY’ı sırtladı first appeared on SavunmaSanayiST.