SAHA HABER

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİ

Milli SİHA’ların mimarı Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yaptığı “Milli Teknoloji Hamlesi” çıkışına destek geldi. SAHA İstanbul   Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni teknolojilerde dışa bağımlı olmaması gerektiği vurguladı. Büyükdede, “Bence Selçuk Bey haklı. Aksi halde Alman ve Japon firmalarının pazarı haline geliriz” dedi.

Dışa bağımlılık sorununa vurgu yapan Bayraktar, “Endüstri 4.0, Toplum 5.0 vb. gibi dışarıdan ithal kavramlar birilerinin kendi markalarını pazarlaması, pazarı yönlendirmesi ve kontrol altına alması için empoze edilmektedir.

Baykar Makine Teknik Müdürü ve Bayraktar İHA Sistemi’nin tasarımcısı Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından milli teknoloji hamlesinin önemini belirten paylaşımlar yaptı. Bayraktar, yaptığı açıklamalarda milli teknolojinin bağımsızlık açısından çok önemli olduğuna “Bize, başkalarının açık pazarı olmamız ile neticelenecek ve teknolojik açıdan tümüyle dışa bağımlı hale getirecek Almanya’nın Endüstri 4.0’ı, Japonya’nın Toplum 5.0’ı, İngiltere’nin Katapult’u değil, Büyük Türkiye’nin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ gerek” sözleriyle dikkat çekti.

İTHAL KAVRAMLARA DİKKAT
Dışa bağımlılık sorununa vurgu yapan Bayraktar, “Endüstri 4.0, Toplum 5.0 vb. gibi dışarıdan ithal kavramlar birilerinin kendi markalarını pazarlaması, pazarı yönlendirmesi ve kontrol altına alması için empoze edilmektedir. Bu tip ithal kavramlar aslında ön hazırlık aşaması, sonrasında yabancı standartlar ile tüm teknoloji tabanlı ürünlerin belirli kaynaklardan alınması zorunluluğu oluşturur” diye konuştu.

ŞARTLARIMIZA AYKIRI DERLER

Milli teknoloji noktasında dışa bağımlılığın nasıl işlediğini adım adım anlatan Bayraktar: “Örneğin bir uçak parçası üretmek için bilgisayar kontrollü bir makina alacaksınız. Alanın otoriteleri bu makinanın endüstri 4.0 standardında olmasını şart koşar. Makinayı alıp fabrikanıza kurarsınız ancak makina ağ üzerinden dış şebekelere bağlı durumda. Gün olur size derler ki, bu makinayla uçak parçası yapamazsın bu bizim şartlarımıza aykırı. Bu durumda makinanızı ağ şebekesinden ayırmayı denersiniz ancak o durumda makina çalışamaz hale gelir” ifadelerini kullandı.

MİLLİ KAVRAMLARLA İNŞA EDELİM
Bayraktar açıklamalarını şöyle tamamladı: “Yine mesela ülkemizden bir girişim yapay zekâya sahip akıllı araç teknolojisi geliştirmiş olsun. Bunu yurt dışına satışı yapılabilmesi için endüstri 4.0 şemsiyesi altında yabancı otoritelerden izin alınması gerekecek. İşte bu nedenle sanayi ve teknolojik alt yapımızın dönüşümü ancak milli kavramlar üzerine inşa edilebilir. Ülkemizi teknoloji geliştirme anlamında muasır medeniyetlerin seviyesinin de ötesine taşıyacağına inandığımız bu dönüşüme ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ diyoruz.”

‘Yoksa bağımlılıktan kurtulamayız’
Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yaptığı “Milli Teknoloji Hamlesi” çıkışına destek veren SAHA İstanbul Başkanı Hasan Büyükdede, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni teknolojilerde dışa bağımlı olmaması gerektiği vurguladı. Büyükdede, “Bence Selçuk Bey haklı. İhtiyaç duyduğumuz elektrik panosu içi donanımların, sensörlerin onu gerçekleştirecek olan bütün mekanik, elektrik ve elektronik ekipmanların yerlileştirilmesi gerekiyor. Aksi halde Alman ve Japon firmalarının pazarı haline geliriz. Endüstri 4.0’ı uygularken, ihtiyaç duyulan donanımların ve teçhizatın dışa bağımlı olmamasını sağlamak lazım. Bence Selçuk bey onu söylemeye gayret etmiştir” dedi.

Türkiye’deki makina imalat firmalarının yeni teknolojilerle uyumlu hale getirildiğini ve bütün dünyaya sattıklarını ifade eden Büyükdede, “Türkiye bunların yazılımlarını da yapacak güce erişti. Yazabiliyor da. Bütün bunların ihtiyaç duyduğu, malzemeler, sensörler, görücüler, malzeme algılayıcıları, materyal kontrol ediciler ve uzaktan haberleşen bütün cihazların mümkün olduğu kadar yerlileştirilmesi ve millileştirilmesine ihtiyacımız var” diye konuştu.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Amfibi hücum gemisi “Petr Morgunov” Rus Donanmasında hizmete girdi

  Rusya Savunma Bakanlığı, “Petr Morgunov” amfibi hücum gemisinin Rus Donanmasında hizmete girdiğini belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı basın ofisi, Ivan Gren sınıfının değiştirilmiş varyantı Petr Morgunov (Proje 11711) gemisinin Rus Donanmasında hizmete girdiğini açıkladı. Geminin hizmete alınma töreni, Yantar Tersanesi’nde Rus Donanması Başkomutanı Amiral Nikolai Yevmenov’un katılımıyla gerçekleştirildi. Donanma Başkomutanı Yevmenov resmi törende yaptığı konuşmada, “Mürettebatın, The post Amfibi hücum gemisi “Petr Morgunov” Rus Donanmasında hizmete girdi appeared first on DefenceTurk.

 • ASELSAN artan faaliyetlerini desteklemek için Katar’da şube açtı

  ASELSAN genişleyen yurtdışı pazarındaki faaliyetlerini desteklemek için Katar’da şube açtı ASELSAN tarafından 19 Ocak 2021 günü Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na yapılan bildirimde Katar’da yeni bir şubenin faaliyete geçtiği açıklandı. Bahse konu açıklamada ASELSAN’ın artan yurtdışı faaliyetlerinin desteklenmesine vurgu yapıldı. ASELSAN tarafından KAP’a yapılan bildirimde ise, “ASELSAN, Katar’da artan faaliyetlerini desteklemek amacıyla, “ASELSAN Elektronik Sanayi ve The post ASELSAN artan faaliyetlerini desteklemek için Katar’da şube açtı appeared first on DefenceTurk.

 • Finlandiya Savunma Kuvvetleri Bittium Taktik Kablosuz IP Ağı satın alacak

  Bittium şirketi ve Finlandiya Savunma Kuvvetleri arasında Bittium Taktik Kablosuz IP Ağı sisteminin ürünleri için çerçeve anlaşması imzalanacak. Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen tarafından yayımlanan basın açıklamasına göre, Finlandiya Savunma Kuvvetleri’ne taktik iletişimde kullanılan Bittium Taktik Kablosuz IP Ağı™ (TAC WIN) sisteminin ürünlerini satın alma yetkisi verildi. Finlandiya Savunma Bakanlığı yetkilendirme hakkında bilgi vererek, Bittium The post Finlandiya Savunma Kuvvetleri Bittium Taktik Kablosuz IP Ağı satın alacak appeared first on DefenceTurk.

 • Mevlüt Çavuşoğlu: TCG Anadolu yakında hizmete girecek

  “Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG Anadolu yakında hizmete girecek” İspanya Büyükelçisi Francisco Javier Hergueta ile TCG Anadolu’ya tasarım desteği sağlayan İspanyol devlet tersanesi Navantia firmasının Doğu Akdeniz Genel Müdürü Pablo Menendez’le görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabı üzerinden Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG Anadolu’nun yakında hizmete gireceğini duyurdu. TCG Anadolu’nun Deniz Kuvvetlerine The post Mevlüt Çavuşoğlu: TCG Anadolu yakında hizmete girecek appeared first on DefenceTurk.

 • Yerli fırkateyn TCG İSTANBUL denize indiriliyor

  İstif (İ) sınıfı fırkateynlerin ilki TCG İSTANBUL 23 Ocak 2021’de denize indiriliyor İ sınıfının ilk gemisi olan TCG İSTANBUL’un inşası hâlâ STM ana yüklenici sorumluğunda birçok Türk Savunma Sanayii firmamızın katılımıyla İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda Deniz Kuvvetlerimizin tersanesinde devam ediyor. İlk fırkateyn F 515 TCG İSTANBUL 23 Ocak 2021’de denize indirilecek. MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri The post Yerli fırkateyn TCG İSTANBUL denize indiriliyor appeared first on DefenceTurk.

 • Hint Ordusu’nda S-400 eğitimi başlıyor

  Hindistan, yıl sonuna kadar S-400 Uzun Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS)’nin ilk partisini almaya planlarken, ilk Hintli askeri grubu da S-400 eğitimi için Moskova’ya gitmeye hazırlanıyor. Hindistan Hava Kuvvetleri temsilcisinin TASS’a yaptığı açıklamaya göre; yaklaşık 100 Hintli asker, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi eğitim için Rusya Federasyonu’na bir ziyaret gerçekleştirecek. 100 Hintli askerin eğitim faaliyetleri … The post Hint Ordusu’nda S-400 eğitimi başlıyor first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Dışişleri Bakanı ÇAVUŞOĞLU’na TCG ANADOLU ziyareti

  Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU, İspanya Büyükelçisi Hergueta ile TCG ANADOLU Amfibi Harp Gemisi’ne tasarım desteği sağlayan Navantia firması yetklisi Menendez’i ağırladı. Konuyla ilgili olarak Bakan ÇAVUŞOĞLU tarafından yapılan açıklamada, İspanya Büyükelçisi Francisco Javier Hergueta ile TCG Anadolu’ya tasarım desteği sağlayan Navantia firması Doğu Akdeniz Genel Müdürü Pablo Menendez’le savunma sanayii iş birliğimizi görüştük. Çok Amaçlı … The post Dışişleri Bakanı ÇAVUŞOĞLU’na TCG ANADOLU ziyareti first appeared on SavunmaSanayiST.

 • FNSS SAMUR ALTAY’ı sırtladı

  FNSS SAMUR ALTAY’ı sırtladı… FNSS tarafından geliştirilen SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, ALTAY Ana Muharebe Tankı (AMT)’nın sığ sudan geçişini sağladı. Konuyla ilgili olarak FNSS tarafından yapılan açıklamada, “SAMUR, ikili nakliye takımı ile AYS70T ağırlık sınıfı, ALTAY tankını sığ derinliklerde dahi taşıyarak kullanıcının güvenini pekiştirdi.” ifadelerine yer verildi. FNSS tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına … The post FNSS SAMUR ALTAY’ı sırtladı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Bangladeş Ordusu’ndan zırhlı araç ihalesi

  Bangladeş Silahlı Kuvvetleri, Birleşmiş Milletler Misyonu’nda kullanılmak üzere tedarik edilecek hafif zırhlı araçlar ile ilgili olarak ihale ilanı yayımladı. Bangladeş Silahlı Kuvvetler, Birleşmiş Milleter (BM) Misyonu’nda kullanılmak üzere 2020-21 mali yılında tedarik edilecek hafif zırhlı araçlar ile ilgili olarak bir ihale ilanı yayınladı. Edinilen bilgiye göre tedarik edilecek araçlar; zırhlı personel taşıyıcı, zırhlı ambulans ve … The post Bangladeş Ordusu’ndan zırhlı araç ihalesi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • İran’dan Hint Okyanusu’nda balistik füze testi

  İran, gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar kapsamında Hint Okyanusu’na Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM) fırlattı. İran, füze testlerine hızla devam ediyor. Edinilen bilgiye göre İran Devrim Muhafızları, bir askeri tatbikat kapsamında Hint Okyanusu’na orta menzilli balistik füze ateşledi. ABD yönetimiyle yaşanan yüksek gerilimin azaldığı günlerde icra edilen tatbikat, birçok noktada gerçekleştirildi. Tatbikat kapsamında, balistik füzelerin ve yerli … The post İran’dan Hint Okyanusu’nda balistik füze testi first appeared on SavunmaSanayiST.