SAHA HABER

Haluk Bayraktar: Koronavirüsü birlikte yeneceğiz

Türkiye’nin en büyük Kümelenmesi SAHA İstanbul üyelerinin koronavirüs (Covid-19)  salgını için milli seferberlik ruhuyla yürüttüğü destek çalışmalarından biri de robotik tanı kiti oldu.  SAHA İstanbul üyesi Baykar yerli solunum cihazı dışında yerli PCR kiti üreten bir biyoteknoloji firması ile robotik tanı kiti çalışması da yürütüyor. Çalışma tamamlandığında aynı anda birçok test hızlıca sonuçlanacak. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, bu çalışma için SAHA İstanbul üyelerinin CNC üretim kapasitelerini de kullanmaya başlayacaklarına ifade etti.

Tüm dünyada hızla yayılan ve Türkiye’de de her geçen gün vaka sayısı artan koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele konusunda çalışmalar yürüten SAHA İstanbul, salgınla mücadeleyi kolaylaştıracak önemli adımlar attığını duyurdu. SAHA İstanbul üyelerinin üretim kabiliyetini ve imkanlarını tıbbi cihaz üreticilerinin hizmetine sunan ve destek çağrısı yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, yapılan çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

“SAHA İSTANBUL, SALGINDA NEFES ALDIRACAK”

SAHA İstanbul olarak üye firmalardan destek olabilecekleri konularla ilgili yetenek bilgilerini topladıklarını ifade den Bayraktar ilk olarak koronavirüs (Covid-19) salgının en kritik malzemesi olan yoğun bakım solunum destek ünitesi  ve solunum cihazı üretimi için yapılan hazırlıklar konusunda bilgi verdi. Bayraktar “Üretimi üstlenen firmadan yoğun bakım solunum destek ünitesi üretimi için kritik bileşen listesi aldık. Başvuran firmalarımızın yeteneklerini kategorize ederek yetenek matrisi oluşturduk. Oluşturulan bu matris, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile cihaz tasarımı ve üretimi için oluşturulan özel ekibe iletildi. Ayrıca açık kaynak olarak başlatılan yetenek haritası çalışmalarına da destek veriyoruz” dedi.

“YERLİ SOLUNUM CİHAZLARI 15 NİSAN’DA TESLİM EDİLECEK “

Bayraktar yerli solunum cihazı üretimi konusunda ise; “Öte yandan yerli solunum cihazı üretimi için başlatılan ortak çalışma için Baykar, Aselsan, Biosys ve Arçelik bünyesinde çalışan mühendislerden bir takım oluşturuldu. Yaklaşık 100’e yakın mühendisin yer aldığı bu özel ekip, yerli solunum cihazının seri üretimi için milli seferberlik ruhuyla çalışmalarına devam ediyor. Geldiğimiz noktada Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, seri üretimin başladığını ve ilk cihazların tesliminin 15 Nisan’a yetiştirilmeye çalıştığını açıkladı. Yerli solunum cihazı için ekibiyle birlikte çalışmalara devam eden Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın başlattığı kampanya ile şimdiden 1000’den fazla solunum cihazı Aselsan, Baykar, Tusaş, Havelsan ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından sipariş edilerek Sağlık Bakanlığı’na hibe edildi” açıklamasında bulundu.Videoyu Oynat

“BAYKAR’DAN ROBOTİK TANI KİTİ GELİYOR”

SAHA İstanbul üyelerinin Koronavirüs (Covid-19)  salgını için milli seferberlik ruhuyla yürüttüğü önemli destek çalışmalarından biri de robotik tanı kiti.  SAHA İstanbul üyesi Baykar yerli solunum cihazı dışında yerli PCR kiti üreten bir biyoteknoloji firması ile robotik tanı kiti çalışması da yürütüyor. Çalışma tamamlandığında aynı anda birçok test hızlıca sonuçlanacak. Haluk Bayraktar, bu çalışma için SAHA İstanbul üyelerinin CNC üretim kapasitelerini de kullanmaya başlayacaklarına ifade etti.

KORONAVİRÜS SALGININDAKİ İZOLASYONA DİJİTAL TAKİP

Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede SAHA İstanbul üyesi bir firma tarafından geliştirilen dijital bir uygulamayı açıklayan Bayraktar “Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır’ın başlattığı çalışmada ise üyelerimiz arasında bulunan ve 500 kişilik bir yazılım ekibine sahip olan OBSS firması dijital bir uygulama geliştiriyor. Geliştirilen uygulama ile koronavirüs salgınındaki izolasyon takip edilerek korunma ve karantina çalışmalarına etkin destek verilecek “şeklinde konuştu.

BAYRAKTAR “GÜÇLERİMİZİ BİRLEŞTİREREK BİR ARAYA GELMELİYİZ.”

Üyelerine “Tüm dünya ile birlikte ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde etkin bir mücadele için güçlerimizi birleştirerek bir araya gelmeliyiz. Bu noktada yaptığımız çalışmalara katılmanızı ve yeteneklerinizle bu mücadeleye destek vermenizi rica ediyorum” çağrısında bulunan Bayraktar son olarak “Yapılan çalışmalara destek veren adını saydığımız ve sayamadığımız tüm üyelerimiz ile bu çalışmaların koordinasyonunda SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş yönetiminde görev alarak yoğun bir şekilde çalışan ekibimize çok teşekkür ederim. Koronavirüsü (Covid-19) birlikte yeneceğiz” dedi.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • Çek Cumhuriyeti SPYDER Hava Savunma Sistemi alıyor

   Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı; İsrail merkezli RAFAEL şirketi tarafından geliştirilen SPYDER Hava Savunma Sistemi satın alma kararını, İsrail Savunma Bakanlığı’na bildirdi. Edinilen bilgiye göre; Çek Cumhuriyeti, Çek Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen İsrail merkezli RAFAEL şirketi tarafından geliştirilen SPYDER Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) satın almaya karar verdi. Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı, ilgili kararını İsrail Savunma The post Çek Cumhuriyeti SPYDER Hava Savunma Sistemi alıyor first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Azerbaycan’a destek mesajı

   T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Ermenistan ile savaş halinde olan Azerbaycan’a yönelik destek açıklamalarında bulundu. Başkan DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Savunma sanayiinin her ne imkanı var ise kardeş Azerbaycan’ın yanındadır. Bunu her zaman söyledik, bütün kapılar açık. Olabilen her türlü desteği, her ortamda vermeye hazırız. Bunu, devletimizin her kademesinde dillendirmiş durumdayız The post Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Azerbaycan’a destek mesajı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den TCG ANADOLU açıklaması

   T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, TCG ANADOLU Amfibi Hücum Gemisi (LHD)’nde kullanılacak hava araçları ve geminin envatere giriş tarihi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Konuk olduğu Başkent Kulisi programında konuşan Başkan DEMİR, “ANADOLU gemisi ilk tasarım olarak, üzerinden helikopter kalkıp inebilecek bir platform olarak düşünüldü ve öyle tasarlandı. Daha sonra belki The post Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den TCG ANADOLU açıklaması first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Jet Motorlu İHA açıklaması

   T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Türkiye’nin insansız hava aracı yol haritası ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Konuk olduğu Başkent Kulisi programında konuşan Başkan DEMİR, “Bu yol haritası, sürekli ve bizim bu alandaki üstünlüğümüzü hep ileriye taşıyacak bir kavramla devam etmeli. Bugün, TB2 ve ANKA’dan sonra AKINCI’yı konuşmaya başladık. AKSUNGUR gibi bir The post Savunma Sanayii Başkanı DEMİR’den Jet Motorlu İHA açıklaması first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Yerli 25 milimetrelik uçaksavarın atış testleri tamamlandı

   Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen 25 milimetrelik uçaksavar topu, atış testlerini başarıyla tamamladı. Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Modern silah ve mühimmatlara yönelik üretimlerini ar-ge çalışmalarına paralel olarak yoğunlaştıran Bakanlığımız bağlısı Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), yeni bir silah sisteminin üretiminde daha sona The post Yerli 25 milimetrelik uçaksavarın atış testleri tamamlandı first appeared on SavunmaSanayiST.