SAHA HABER

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği Protokolü kapsamında SAHA İstanbul Gaziantep Şubesi açıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve SAHA İstanbul arasında “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu” imzalandı. SAHA İstanbul’un tecrübesini, Gaziantep’in üretimi gücü ile buluşturan protokol kapsamında iki güçlü STK, savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektöründe yerlilik oranının yükseltilmesine yönelik işbirliği yapacak. SAHA İstanbul Gaziantep’te açtığı irtibat ofisi ile Gaziantep’in yanı sıra bölgedeki tüm sanayicilerle de yakın temasta olacak

SAHA İstanbul Anadolu’da faaliyet alanını genişletiyor… Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin güçlü destekçisi, Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu” imzaladı.
Protokol kapsamında; Türkiye’nin iki güçlü STK’sı SAHA İstanbul ve GSO, savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektöründe yerlilik oranının yükseltilmesine yönelik birlikte çalışmalar yürütecek.

SAHA İstanbul Gaziantep’te İrtibat Ofisi Açtı

GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) gerçekleştirilen imza törenine, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, GSO Meclis Başkan Yardımcısı Ali Özpolat, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Sayın, Hakan Aslansoy ile Genel Sekreter Kürşat Göncü katıldı.

Adnan Ünverdi, törende yaptığı konuşmada, SAHA İstanbul ile işbirliğini geliştirme noktasında anlamlı bir protokol imzaladıklarını belirterek, “Buradaki irtibat ofisinde sanayicilerimiz savunma sanayi konusunda inşallah güzel işlere imza atacaklar. Kentimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Protokolün hayırlara vesile olmasını dileyen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş de Gaziantep’in çok ciddi bir üretim potansiyeli olduğunu kaydederek, “Bu kentte savunma sanayine girme potansiyeli olan birçok firma var. Bu noktadan hareketle irtibat ofisi açıyoruz. Bu uygulama ile inşallah güzel işlere imza atacağız” diye konuştu.      

İmzalanan protokol; savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörünü yönelik, GSO ve SAHA İstanbul üyeleri arasında iş birliğinin ülke yararına en etkin şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Protokolün imzalanmasıyla birlikte SAHA İstanbul, Gaziantep’teki irtibat ofisinin de açılışını gerçekleştirdi. Ankara’dan sonra Anadolu’daki 2 irtibat ofisini Gaziantep’te açan SAHA İstanbul, Gaziantepli sanayiciler dışında bölgedeki sanayicilerle de yakın temasta olacak. İmza töreninin adından protokol heyeti Gaziantep sanayicilerine de ziyaretler gerçekleştirdi. Çiltuğ Isı Sanayi, Gepatek Elektrik ve Savunma Sanayi MST İş ve Tarım Makinaları ile Erdem Cam fabrikası ziyaret eden heyet üretim konusunda da bilgi aldı.

SAHA İstanbul’un Tecrübesi, Gaziantep’in Üretim Gücü ile Buluşuyor

Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme Programı kapsamında imzalanan bu protokol ile GSO üyelerinin savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde üretim yapmaya teşvik etmek üzere; bilgilendirilmesi, projelerden haberdar edilmesi, projeler etrafında kümelenmesi ve ana yüklenicilerle birlikte çalışma ortamının sağlanması amaçlanıyor.

Üniversitelerle sanayinin senkronize çalışmasının sağlanması, devlet desteklerinin protokol konusu ana sektörlerdeki projelere yoğunlaştırılması, ülkede olmayan ve fakat mutlaka olması gereken üretim yeteneklerin ülkeye kazandırılması, yurt dışı pazar arayışına kollektif destek verilmesi de iki güçlü STK arasında imzalanan “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu”nun hedefleri arasında yer alıyor.

İş birliği kapsamında; SAHA İstanbul’un üyelerinin yeteneklerinden GSO’nun, GSO firmalarının yeteneklerinden SAHA İstanbul firmalarının haberdar olmaları ve işbirliği geliştirmelerini sağlanacak. GSO’dan ilgili kişiler SAHA İstanbul Komite çalışmalarına Gaziantep sanayii SAHA İstanbul etkinliklerine katılacak.

İstanbul-Gaziantep Arasında Bilgi Ve Üretim Köprüsü Kuruluyor

Protokol kapsamında; oda üyeleri ve SAHA İstanbul üyeleri arasında iş birliği ve dayanışma ortamı oluşturulacak. Savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerine yönelik sistem ve alt sistem projelerinde GSO ve SAHA İstanbul üyelerinin birlikte iş yapmaları sağlanacak ve bilgi paylaşımına imkan verilecek. Sektörün gelişimine yönelik; fuar, sergi, eğitim, seminer, konferans ve çalıştay gibi etkinlikler düzenlenecek.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Kara Kuvvetleri Komutanlığına 2’inci ATAK Faz-2 helikopteri teslim edildi

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 2’inci T129 Atak Faz-2 helikopteri teslimatı gerçekleştirildi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış ikinci T129 ATAK Faz-2 helikopteri teslimatı yapıldı. Gelişme T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Faz-2 konfigürasyona sahip ikinci T-129 ATAK helikopteri Kara The post Kara Kuvvetleri Komutanlığına 2’inci ATAK Faz-2 helikopteri teslim edildi appeared first on DefenceTurk.

 • Rusya Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 savaş uçağı teklifini yineliyor

  Rusya, Türkiye’ye Rus yapımı Su-35 ve Su-57 savaş uçaklarının tedariki konusunda görüşmelere devam etmeye hazır olduklarını açıkladı. Sputnik News‘te yer alan habere göre, FSVTS (Rusya Federal Askeri-Teknik İş Birliği Servisi) yetkilileri Rus basınına demeç verirken Türkiye’ye savaş uçağı tedariki konusunda soru yöneltildi. FSVTS yetkilileri ilgili soru karşısında, “Defalarca söylediğimiz gibi, yeni uçaklarımız da dahil olmak The post Rusya Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 savaş uçağı teklifini yineliyor appeared first on DefenceTurk.

 • Suudi Arabistan’a Kalaşnikof fabrikası kurulacak

  Rusya ve Suudi Arabistan, Kalaşnikof saldırı tüfeğinin müşterek üretiminin ilk aşamasını uygulamak için sözleşme imzaladı. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Kommersant gazetesine verdiği röportajda, “Kalaşnikof saldırı tüfeği müşterek üretiminin ilk aşamasının uygulanmasına ilişkin sözleşme taraflarca imzalanmış ve ülkeler arası onay prosedürlerinde geçtikten sonra yürürlüğe girecektir.” açıklamasında bulunarak sözleşmenin imzalandığını duyurdu. IDEX fuarında Rostec The post Suudi Arabistan’a Kalaşnikof fabrikası kurulacak appeared first on DefenceTurk.

 • Airbus C295W uçağı ROKETSAN’ın L-UMTAS ve Cirit füzeleri ile uçtu

  Airbus silahlı C295W versiyonu testlerine ROKETSAN’ın TEBER-82 güdümlü mühimmatından sonra L-UMTAS ve Cirit füzeleri ile devam ediyor Airbus C295W uçağı taktik askeri nakliye için oldukça sıra dışı bir yük olarak 8 adet L-UMTAS tanksavar füzesi ile 8 adet CİRİT 2.75″ Lazer Güdümlü Füze ile uçuş gerçekleştirdi. Avrupalı ​​şirket Airbus, silahlı istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) The post Airbus C295W uçağı ROKETSAN’ın L-UMTAS ve Cirit füzeleri ile uçtu appeared first on DefenceTurk.

 • ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve kârlılığına ulaştı

  ASELSAN 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Tahsilatlarını ihracat kaynaklı gelirlerle yüksek oranda artıran ASELSAN yılı kuvvetli nakit pozisyonu ile tamamladı. 3 kıtada 12 ülkeye yayılan satış ve üretim ağıyla dünyanın en büyük 48. savunma sanayi şirketi olan ASELSAN, 2020 yılını da rekor sonuçlarla tamamladı. Şirketin konsolide net satışları geçen yıla göre %24 oranında artarak 16 The post ASELSAN tüm zamanların en yüksek satış ve kârlılığına ulaştı appeared first on DefenceTurk.

 • TCG UFUK’un envantere giriş tarihi öğrenildi

  9 Şubat 2019’da suya indirilen ve Türkiye’nin ilk yerli üretim istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan TCG UFUK (A-591) Korveti’nin, yakında Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TCG UFUK İstihbarat Gemisi, Mart ayı içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek ve Mavi Vatan’ın savunmasında önemli bir rol oynamaya başlayacak. Test ve … The post TCG UFUK’un envantere giriş tarihi öğrenildi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Türk Donanması’ndan ilave MİLGEM Korveti siparişi

  Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, “Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi” kapsamında ilave MİLGEM Korveti siparişinde bulundu. Korvetlerin, 2024 yılında envantere girmesi planlanıyor. Edinilen bilgiye göre; Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın artan harekat ihtiyacını karşılamak maksadıyla “Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi” başlatıldı. Söz konusu gemiler; MİLGEM Sınıfı korvetlerin devamı niteliğinde olup, dizaynı ihtiyaçlara göre tekrar yapıldı. Proje kapsamında … The post Türk Donanması’ndan ilave MİLGEM Korveti siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Türk Donanması’na ANKA SİHA teslimatı

  TUSAŞ, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na iki adet ANKA Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) teslimatı gerçekleştirdi. Gelişmeyi, Savunma Sanayii Başkanlığı duyurdu. Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki gözcülerini artırıyoruz. TUSAŞ tarafından üretilen menzili artırılmış 2 adet ANKA SİHA DzKK’ya teslim edildi. ANKA’lar, Mavi Vatan savunmasındaki görevini artırarak … The post Türk Donanması’na ANKA SİHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Paşinyan: “Iskander Füzeleri patlamadı”

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Karabağ Muharebesi esnasında Rus üretimi Iskander Taktik Balistik Füzesi’ni kullandıklarını ancak füzelerin patlamadığını açıkladı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan tarafından verilen bir demeçte; Karabağ’ın kurtarıldığı muharebe esnasında, Azerbaycan Ordusu’na karşı Rusya Federasyonu üretimi Iskander Taktik Balistik Füze (TBM)’lerinin kullanıldığını ancak füzelerin sadece %10’unun patladığını açıkladı. Azerbaycan tarafından 27 Eylül 2020 tarihinde Karabağ’a … The post Paşinyan: “Iskander Füzeleri patlamadı” first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Pentagon’dan ‘enteresan’ S-400 açıklaması

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un Sözcüsü John Kirby, geçtiğimiz saatlerde Türkiye’nin S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedariki ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kirby tarafından basın brifinginde yapılan açıklamada, “Türkiye’yi S-400 sisteminin teslimat sürecini devam ettirmemeye ve bu sistemi elinde tutmamaya çağırıyoruz. Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı … The post Pentagon’dan ‘enteresan’ S-400 açıklaması first appeared on SavunmaSanayiST.