SAHA HABER

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği Protokolü kapsamında SAHA İstanbul Gaziantep Şubesi açıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve SAHA İstanbul arasında “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu” imzalandı. SAHA İstanbul’un tecrübesini, Gaziantep’in üretimi gücü ile buluşturan protokol kapsamında iki güçlü STK, savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektöründe yerlilik oranının yükseltilmesine yönelik işbirliği yapacak. SAHA İstanbul Gaziantep’te açtığı irtibat ofisi ile Gaziantep’in yanı sıra bölgedeki tüm sanayicilerle de yakın temasta olacak

SAHA İstanbul Anadolu’da faaliyet alanını genişletiyor… Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin güçlü destekçisi, Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu” imzaladı.
Protokol kapsamında; Türkiye’nin iki güçlü STK’sı SAHA İstanbul ve GSO, savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektöründe yerlilik oranının yükseltilmesine yönelik birlikte çalışmalar yürütecek.

SAHA İstanbul Gaziantep’te İrtibat Ofisi Açtı

GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) gerçekleştirilen imza törenine, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, GSO Meclis Başkan Yardımcısı Ali Özpolat, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Sayın, Hakan Aslansoy ile Genel Sekreter Kürşat Göncü katıldı.

Adnan Ünverdi, törende yaptığı konuşmada, SAHA İstanbul ile işbirliğini geliştirme noktasında anlamlı bir protokol imzaladıklarını belirterek, “Buradaki irtibat ofisinde sanayicilerimiz savunma sanayi konusunda inşallah güzel işlere imza atacaklar. Kentimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Protokolün hayırlara vesile olmasını dileyen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş de Gaziantep’in çok ciddi bir üretim potansiyeli olduğunu kaydederek, “Bu kentte savunma sanayine girme potansiyeli olan birçok firma var. Bu noktadan hareketle irtibat ofisi açıyoruz. Bu uygulama ile inşallah güzel işlere imza atacağız” diye konuştu.      

İmzalanan protokol; savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörünü yönelik, GSO ve SAHA İstanbul üyeleri arasında iş birliğinin ülke yararına en etkin şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Protokolün imzalanmasıyla birlikte SAHA İstanbul, Gaziantep’teki irtibat ofisinin de açılışını gerçekleştirdi. Ankara’dan sonra Anadolu’daki 2 irtibat ofisini Gaziantep’te açan SAHA İstanbul, Gaziantepli sanayiciler dışında bölgedeki sanayicilerle de yakın temasta olacak. İmza töreninin adından protokol heyeti Gaziantep sanayicilerine de ziyaretler gerçekleştirdi. Çiltuğ Isı Sanayi, Gepatek Elektrik ve Savunma Sanayi MST İş ve Tarım Makinaları ile Erdem Cam fabrikası ziyaret eden heyet üretim konusunda da bilgi aldı.

SAHA İstanbul’un Tecrübesi, Gaziantep’in Üretim Gücü ile Buluşuyor

Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme Programı kapsamında imzalanan bu protokol ile GSO üyelerinin savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde üretim yapmaya teşvik etmek üzere; bilgilendirilmesi, projelerden haberdar edilmesi, projeler etrafında kümelenmesi ve ana yüklenicilerle birlikte çalışma ortamının sağlanması amaçlanıyor.

Üniversitelerle sanayinin senkronize çalışmasının sağlanması, devlet desteklerinin protokol konusu ana sektörlerdeki projelere yoğunlaştırılması, ülkede olmayan ve fakat mutlaka olması gereken üretim yeteneklerin ülkeye kazandırılması, yurt dışı pazar arayışına kollektif destek verilmesi de iki güçlü STK arasında imzalanan “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu”nun hedefleri arasında yer alıyor.

İş birliği kapsamında; SAHA İstanbul’un üyelerinin yeteneklerinden GSO’nun, GSO firmalarının yeteneklerinden SAHA İstanbul firmalarının haberdar olmaları ve işbirliği geliştirmelerini sağlanacak. GSO’dan ilgili kişiler SAHA İstanbul Komite çalışmalarına Gaziantep sanayii SAHA İstanbul etkinliklerine katılacak.

İstanbul-Gaziantep Arasında Bilgi Ve Üretim Köprüsü Kuruluyor

Protokol kapsamında; oda üyeleri ve SAHA İstanbul üyeleri arasında iş birliği ve dayanışma ortamı oluşturulacak. Savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerine yönelik sistem ve alt sistem projelerinde GSO ve SAHA İstanbul üyelerinin birlikte iş yapmaları sağlanacak ve bilgi paylaşımına imkan verilecek. Sektörün gelişimine yönelik; fuar, sergi, eğitim, seminer, konferans ve çalıştay gibi etkinlikler düzenlenecek.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

  • Almanya ve Fransa’dan EuroMALE hamlesi

   Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE programını hızlandırılması için üye ülkeleri İHA’nın geliştirme aşamasını yıl sonundan önce başlatmaya çağırdı. Airbus, Dassault ve Leonardo şirketleri tarafından geliştirilen ve Nisan 2018’deki Berlin Havacılık Fuarı’nda mock-up’ı tanıtılan EuroMALE programı, sessizliğe büründü. EuroMALE programındaki bu bu sessizliği ise Alman ve Fransız bakanlar bozdu. Almanya ve Fransa Savunma Bakanları, EuroMALE The post Almanya ve Fransa'dan EuroMALE hamlesi first appeared on SavunmaSanayiST.

  • TUSAŞ’ta kritik DIRCM toplantısı

   A400M Askeri Nakliye Uçağı için başlatılan Yönlendirilmiş Kızılötesi Önlemler (Directional Infrared Counter Measure / DIRCM) Projesi’nde önemli bir aşama tamamlandı. Airbus ile Alman Hava Kuvvetleri arasında yapılan DIRCM projesinin Kritik Tasarım Gözden Geçirme Toplantısı, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından başarıyla gerçekleştirildi. Alman Hava Kuvvetleri uçaklarına DIRCM sisteminin entegre edilerek sertifikalandırılacağı program, A400M The post TUSAŞ'ta kritik DIRCM toplantısı first appeared on SavunmaSanayiST.

  • MMU’nun Gizli Gücü: Düşük Görünürlük

   TUSAŞ, yerli ve millî ürünleri üretirken hep daha fazlasını hayal ediyor. Yeni teknolojiler ile üstün kabiliyetlerle donattığı ürünlerin tasarım ve üretim aşamaları ise sektörü yakından takip eden birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki siz, Milli Muharip Uçak’ın düşük görünürlük özelliği için gerçekleştirilen çalışmalar hakkında neler biliyorsunuz? Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan, F-16 uçaklarının The post MMU’nun Gizli Gücü: Düşük Görünürlük first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Uzun Ufuk’a ARES Elektronik Destek Sistemi entegre edilecek

   Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Ege Denizi’nde keşif, gözetleme, tespit ve teşhis kabiliyetinin arttırılması için başlatılan Uzun Ufuk Projesi kapsamında geliştirilen Uzun Ufuk Deniz Gözetleme Sistemi’ne, ARES Radar Elektronik Destek (ED) Sistemi entegre edilecek. Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Tehdit radar sinyallerinin yüksek doğrulukla tespit The post Uzun Ufuk'a ARES Elektronik Destek Sistemi entegre edilecek first appeared on SavunmaSanayiST.

  • Polonya askeri birliği destek için Türkiye’ye konuşlanacak

   Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, M28B Bryza Deniz Devriye Uçağı ile 80 personelden oluşan Polonya askeri birliğinin, TAMT misyonu kapsamında Türkiye’ye konuşlanmasını onayladı. Edinilen bilgiye göre Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda; NATO’nun Türkiye’ye Uyarlanmış Güvence Tedbirleri (TAMT) kapsamında, bir adet M28B Bryza Deniz Devriye Uçağı ile 80 personelden oluşan Polonya askeri birliğinin Türkiye’ye konuşlandırılmasına ilişkin bir kararı The post Polonya askeri birliği destek için Türkiye'ye konuşlanacak first appeared on SavunmaSanayiST.