SAHA HABER

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği Protokolü kapsamında SAHA İstanbul Gaziantep Şubesi açıldı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve SAHA İstanbul arasında “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu” imzalandı. SAHA İstanbul’un tecrübesini, Gaziantep’in üretimi gücü ile buluşturan protokol kapsamında iki güçlü STK, savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektöründe yerlilik oranının yükseltilmesine yönelik işbirliği yapacak. SAHA İstanbul Gaziantep’te açtığı irtibat ofisi ile Gaziantep’in yanı sıra bölgedeki tüm sanayicilerle de yakın temasta olacak

SAHA İstanbul Anadolu’da faaliyet alanını genişletiyor… Türkiye’nin Milli Teknolojisi Hamlesi’nin güçlü destekçisi, Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ile “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu” imzaladı.
Protokol kapsamında; Türkiye’nin iki güçlü STK’sı SAHA İstanbul ve GSO, savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektöründe yerlilik oranının yükseltilmesine yönelik birlikte çalışmalar yürütecek.

SAHA İstanbul Gaziantep’te İrtibat Ofisi Açtı

GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) gerçekleştirilen imza törenine, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, GSO Meclis Başkan Yardımcısı Ali Özpolat, GSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Sayın, Hakan Aslansoy ile Genel Sekreter Kürşat Göncü katıldı.

Adnan Ünverdi, törende yaptığı konuşmada, SAHA İstanbul ile işbirliğini geliştirme noktasında anlamlı bir protokol imzaladıklarını belirterek, “Buradaki irtibat ofisinde sanayicilerimiz savunma sanayi konusunda inşallah güzel işlere imza atacaklar. Kentimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Protokolün hayırlara vesile olmasını dileyen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş de Gaziantep’in çok ciddi bir üretim potansiyeli olduğunu kaydederek, “Bu kentte savunma sanayine girme potansiyeli olan birçok firma var. Bu noktadan hareketle irtibat ofisi açıyoruz. Bu uygulama ile inşallah güzel işlere imza atacağız” diye konuştu.      

İmzalanan protokol; savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörünü yönelik, GSO ve SAHA İstanbul üyeleri arasında iş birliğinin ülke yararına en etkin şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak.

Protokolün imzalanmasıyla birlikte SAHA İstanbul, Gaziantep’teki irtibat ofisinin de açılışını gerçekleştirdi. Ankara’dan sonra Anadolu’daki 2 irtibat ofisini Gaziantep’te açan SAHA İstanbul, Gaziantepli sanayiciler dışında bölgedeki sanayicilerle de yakın temasta olacak. İmza töreninin adından protokol heyeti Gaziantep sanayicilerine de ziyaretler gerçekleştirdi. Çiltuğ Isı Sanayi, Gepatek Elektrik ve Savunma Sanayi MST İş ve Tarım Makinaları ile Erdem Cam fabrikası ziyaret eden heyet üretim konusunda da bilgi aldı.

SAHA İstanbul’un Tecrübesi, Gaziantep’in Üretim Gücü ile Buluşuyor

Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme Programı kapsamında imzalanan bu protokol ile GSO üyelerinin savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde üretim yapmaya teşvik etmek üzere; bilgilendirilmesi, projelerden haberdar edilmesi, projeler etrafında kümelenmesi ve ana yüklenicilerle birlikte çalışma ortamının sağlanması amaçlanıyor.

Üniversitelerle sanayinin senkronize çalışmasının sağlanması, devlet desteklerinin protokol konusu ana sektörlerdeki projelere yoğunlaştırılması, ülkede olmayan ve fakat mutlaka olması gereken üretim yeteneklerin ülkeye kazandırılması, yurt dışı pazar arayışına kollektif destek verilmesi de iki güçlü STK arasında imzalanan “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolu”nun hedefleri arasında yer alıyor.

İş birliği kapsamında; SAHA İstanbul’un üyelerinin yeteneklerinden GSO’nun, GSO firmalarının yeteneklerinden SAHA İstanbul firmalarının haberdar olmaları ve işbirliği geliştirmelerini sağlanacak. GSO’dan ilgili kişiler SAHA İstanbul Komite çalışmalarına Gaziantep sanayii SAHA İstanbul etkinliklerine katılacak.

İstanbul-Gaziantep Arasında Bilgi Ve Üretim Köprüsü Kuruluyor

Protokol kapsamında; oda üyeleri ve SAHA İstanbul üyeleri arasında iş birliği ve dayanışma ortamı oluşturulacak. Savunma sanayii, sivil havacılık ve uzay sektörlerine yönelik sistem ve alt sistem projelerinde GSO ve SAHA İstanbul üyelerinin birlikte iş yapmaları sağlanacak ve bilgi paylaşımına imkan verilecek. Sektörün gelişimine yönelik; fuar, sergi, eğitim, seminer, konferans ve çalıştay gibi etkinlikler düzenlenecek.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi’ne MEDEVAC A330 MRTT teslimatı

  Çok Uluslu Çok Rollü Tanker ve Nakliye Birimi için ilk MEDEVAC A330 MRTT teslim edildi. Havadan tıbbi tahliye (MEDEVAC) rolü için yapılandırılan Airbus A330 çok rollü tanker uçaklarının (Multi-Role Tanker Transport/MRTT) ilki, Hollanda’daki Eindhoven Hava Üssü’ndeki Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi (Multinational Multirole Tanker Transport Unit/MMU) tarafından teslim alındı. Çok uluslu MRTT filosunun The post Çok Uluslu Çok Rollü Tanker Taşıma Birimi’ne MEDEVAC A330 MRTT teslimatı appeared first on DefenceTurk.

 • Rus Donanması Tsirkon hipersonik gemisavar seyir füzesini başarıyla test etti

  Rus haber ajansı TASS tarafından 27 Kasım 2020’de yayınlanan ve Savunma Bakanlığına dayandırılan bilgiye göre, Rus Donanması’nın Proje 22350 fırkateyni Amiral Gorshkov, Barents Denizi’ndeki bir hedefe Beyaz Deniz’den Tsirkon hipersonik seyir füzesini başarıyla test etti. Gerçekleştirilen test atışının yeni silah sistemlerinin denemelerinin bir parçası olarak gerçekleştirildiği ifade edildi. Bakanlıktan tarafından aktarıldığı üzere Tsirkon hipersonik gemisavar The post Rus Donanması Tsirkon hipersonik gemisavar seyir füzesini başarıyla test etti appeared first on DefenceTurk.

 • Hindistan Ordusu, ABD ve İsrail yapımı insansız hava araçları satın alıyor

  Hindistan Ordusu, Çin ile yaşadığı gerilimden dolayı ABD ve İsrail’den insansız hava araçları almayı planlıyor. Hindistan ve Çin arasında süren gerilim Nisan 2020’den bu yana devam ediyor. Her iki ülke de birbirini, aralarındaki kavramsal sınır çizgisini ifade eden, Fiili Kontrol Hattı (Line of Actual Control)’nı izinsiz geçmekle suçluyor. Haziran 2020’de, Galvan Vadisi’nde yaşanan şiddetli çatışmanın The post Hindistan Ordusu, ABD ve İsrail yapımı insansız hava araçları satın alıyor appeared first on DefenceTurk.

 • Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti

  Türkiye ve Gürcistan Hükümetleri arasında imzalanan Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında Türkiye tarafından Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe edildi. Gürcistan Silahlı Kuvvetleri Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında 35 adet BMC Neocity 8,5 M Dizel Otobüs ile birlikte 12 adet özel amaçlı araç hibe edildi. Türkiye tarafından Gürcistan Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyonu kapsamında hibe dilen araçlarla ilgili The post Türkiye, Gürcistan Ordusuna 5 milyon dolarlık araç hibe etti appeared first on DefenceTurk.

 • USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme

  BAE Systems, USS Wasp (LHD 1) çok maksatlı amfibi hücum gemisinde kuru havuz, bakım ve modernizasyon çalışmaları yapmak için 197,4 milyon dolarlık bir sözleşme aldı. BAE Systems, 4 yıl içinde ikinci defa USS Wasp üzerinde muharebe kapasitesini artırmaya yönelik çalışma gerçekleştirecek. Çalışma, 2021 yılının Şubat ayında başlayacak. Sözleşme dahilindeki seçeneklerin kullanılmasına bağlı olarak toplam tutar The post USS Wasp amfibi hücum gemisinin modernizasyonu için 197 milyon dolarlık sözleşme appeared first on DefenceTurk.

 • AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Bütçesi için yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY; geçtiğimiz saatlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi sunuş konuşmasını gerçekleştirdi. Sunuş konuşması esnasında savunma sanayiine ayrı … The post AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi

  Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hint-Pasifik bölgesinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra etmek üzere RQ-21 BlackJack İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. Edinilen bilgiye göre; Tayland Donanması’na yönelik ilk RQ-21 BlackJack İHA teslimatının, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. RQ-21 BlackJack operatörü olacak Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, 5 aylık eğitim faaliyeti için ABD’ye gidecek. … The post Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi

  Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bir heyet; 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, İHA ve tesislerinin incelenmesi kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını … The post Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

  Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı. Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. … The post Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı

  STM ThinkTech, alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin katılımıyla düzenlediği odak grup toplantılarında ortaya çıkan görüşleri, “Türkiye’nin Bütünsel Güvenlik Yaklaşımı” adıyla yayınladığı ilk kitabında bir araya getirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, enerjiden sağlığa, göçten iç ve dış güvenliğe ulusal savunmayı çok boyutlu olarak ele alan söz konusu kitabı, bu alanda hafıza oluşturması ve hazırlanacak yol … The post STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı first appeared on SavunmaSanayiST.