SAHA HABER

Dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı!

SAHA İstanbul tarafından organize edilen, 5 ay boyunca tüm dünyanın ziyaretine açık olacak dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı. Burada açıklamada bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekçan, Türkiye’nin OECD verilerine göre Çin ve Güney Kore’den sonra pandemiden en az etkilenen 3. ülke konumunda olduğunu belirtti.

SAHA İstanbul tarafından organize edilen, 5 ay boyunca tüm dünyanın ziyaretine açık olacak dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı.

SAHA İstanbul’un sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan açılışta konuşan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar “Savunma sanayinde yüzde 70 yerlilik oranına ulaşan ve dışa bağımlılıktan adım adım kurtulan Türkiye, Dünya harp tarihinde geliştirdiği teknolojilerle doktrin belirleyen bir ülke haline geldi” dedi. Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul tarafından organize edilen dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı. SAHA EXPO’nun açılışı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Bşk. Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yrd. Hasan Büyükdede, SAHA İstanbul Yön. Kur. Bşk. Haluk Bayraktar ve SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş’in katılımıyla gerçekleşti.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, SAHA EXPO Sanal Fuarı hakkında bilgiler verdi. SAHA EXPO’da yerli ve yabancı 288 firma, 355 adet 3D ürün modeli, 631 ürün tanıtım videosu ve 1540 ürün ve firma tanıtım kataloğu yer alıyor. 44 ülkeden 288 firma ve 174 delegasyon beş ay boyunca ikili ya da çoklu çevrimiçi toplantılar yapabilecekler. Fuar devam ettikçe uluslararası toplantı sayısında artış olacak. Katılımcı firmaların ürünlerini, tasarımlarını geliştirdikleri yeni sistemlerini 3 boyutlu şekilde sergileyebilecekleri SAHA EXPO Sanal Fuarı 9 Nisan 2021’e kadar açık kalacak.

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ

SAHA İstanbul’un sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan açılışta konuşan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, özel sektör dinamizminin savunma sanayine katılımını ve entegrasyonunu sağlamak için 5 yıl önce kurulan SAHA İstanbul’un bugün Türkiye’nin en büyük kümelenmesi haline geldiğini ifade etti.

SAHA İstanbul’un çalışmalarına, savunma sanayinde iş birlikleri oluşturma, maliyet etkinlik, sürdürülebilirlik, sinerji, ihracat ve eğitim kavramlarını merkeze alarak devam ettiklerini belirten Bayraktar şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yaklaşık 15 yıl önce yüzde 20’lerde olan yerlilik oranı, bugün yüzde 70’lere ulaştı. Bu konuda ortaya konulan irade ile Türkiye adım adım bağımlılıktan kurtuldu. Dünya harp tarihinde geliştirdiği teknolojilerle doktrin belirleyen bir ülke haline geldi. Son 10 yıldır savunma sanayi ihracatta dolar bazında her yıl yüzde 10 reel artış sağlayan bir ülke oldu. Bizim de hedefimiz bu süreci güçlü bir şekilde ileriye taşımak. SAHA İstanbul da bu çabanın içinde örnek bir model oldu.”

Savunma sanayinin artık bir kaç firmanın faaliyet gösterdiği veya bir kaç projenin olduğu bir sektör olmadığını belirten Bayraktar “Savunma sanayi yüzlerce projenin binlerce firmayla desteklendiği, dikey yönde derinleşen bir alan haline geldi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin artık dünyada bu teknolojileri takip eden değil geliştirdiği teknolojilerle sahada oyunu değiştiren bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Bayraktar “Güvenlik güçlerimiz sahada nasıl aktifse canla başla çalışıyorlarsa bizler de fabrikalarımızda üniversitelerimizde, Ar-Ge merkezlerimizde onlar gibi yoğun bir şekilde çalışarak ülkemize katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi.

SANAL FUARLARDA DİJİTAL KAPASİTEMİZİ GÖSTERİYORUZ

Pandemi dönemiyle birlikte gerçekleştirilmeye başlanan sanal fuarların bu dönemde ihracat kayıplarının önlenmesinde önemli bir araç haline geldiğine dikkat çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Sanal fuarlarla ilgili katılımcılarımızdan ve ziyaretçilerimizden çok iyi dönüşler alıyoruz. Pandemi döneminde ihracatımızın korunması, firmalarımızın pazara giriş faaliyetlerinin sürdürülmesi önemli önceliklerimiz arasında oldu. Sanal ticaret heyetlerinin ve sanal fuarların firmalarımızın müşteri ilişkilerinin devamlılığının sağlanması için çok önemli” dedi.

SAHA EXPO’nun Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen 6’ncı sanal fuar olduğunu belirten Pekcan “Bugüne kadar 22 bini yerli, 28 bini yabancı olmak üzere 50 binin üzerinde katılım sağladık. SAHA EXPO’nun görmüş olduğu uluslararası ilgiyi de dikkate aldığımızda bu sayının 50 binin üzerine çıkacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. Pekcan şöyle devam etti: “Sanal fuarlarımızla sadece ürünlerimizi değil aynı zamanda ülkemizin dijital teknolojiye yakınlığını, dijital kapasitesini de yabancı alıcılara, ziyaretçilere sergilemiş oluyoruz. Keza dünyanın ilk 3 boyutlu savunma sanayi fuarı olan SAHA EXPO’nun yerli yazılım ile yapılıyor olması başlı başına gurur kaynağımızdır.”

Savunma sanayindeki teknolojik gelişmişlik düzeyinin ve başarıların, ülkemizin başarısına güçlü katkı sağladığını ifade eden Pekcan ihracat rakamlarına dikkat çekti.

Pekcan’ın verdiği rakamlara göre; geçtiğimiz sene savunma sanayinde 2,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2020 yılında ilk 10 ay itibariyle 1,6 milyar dolar ihracat yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre pandemi koşullarına rağmen ihracatta %10,4 artış gerçekleşti. Sektörün kilogram başına ihracatı 2018 yılında 45 dolar 50 sent iken 2019 yılında 61 dolar 90 sente yükseldi.

Ekim ayında 17,3 milyar dolarlık ihracatın bugüne kadar elde edilmiş aylık en yüksek ihracat rakamı olduğuna dikkat çeken Pekcan “Pandemi sonrası dönemde ekonomideki yerini güçlendirmiş bir Türkiye ile yolumuza devam edeceğiz. OECD verilerine göre Türkiye, Çin ve Güney Kore’den sonra pandemiden en az etkilenen 3. ülke konumunda” dedi.https://8c4c3d5992760a80fe7f3ec8ba3b133c.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

SAVUNMA SANAYİ HIZ KESMEDİ

“Savunma sanayimiz açısından tarihi bir güne hep birlikte şahitlik ediyoruz. Bu sanal fuar sayesinde; sektörde sahip olduğumuz kabiliyetleri, 3 boyutlu modelleme ve interaktif animasyonlarla aslında tüm dünyaya açıyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şöyle devam etti: “Fuar katılımcıları çok farklı tecrübeler ve deneyimler elde edecekler. Tabi böylesine bir dönemde, SAHA EXPO’nun düzenleniyor olması, çok kritik mesajlar veriyor. Salgına rağmen Türk savunma sanayi, hız kesmedi. Mühendislerimizin kabiliyetleriyle, ülkemizi dünyada öne çıkaran inovatif işlere imza atıyoruz. Bu fuarda sergilenecek ürünler; kendimize olan güvenin, yeteneklerimizin ve ürün kalitemizin en somut göstergeleri. Aslında SAHA-EXPO sayesinde, Türkiye savunma sanayinde gövde gösterisi yapıyoruz dersek, sanırım abartmış olmayız.”

Savunma sanayinde bağımsızlık kazanmanın ekonomik ve siyasi bağımsızlıkla neredeyse eş değer anlama geldiğini ifade eden Varank “Savunma sanayimizde 2000’lerde yüzde 20 olan yerlilik oranı, bugün yüzde 70’lere ulaştı. Elbette bununla yetinmek niyetinde değiliz. Sektörün geleceği ve tam bağımsızlık için, kritik bileşenlerde yüzde 100 yerlileşme şart. Ana ve alt sistemleri yerlileştirmenin yanında; daha alt seviyelere de inmek gerekiyor. Bu alanlarda malzeme ve teknoloji üretebilen yerli firmaları bulmak ya da yenilerinin çıkmasına fırsat vermek gerekiyor. Daha basit bir ifadeyle; sektörde yerlileşmeyi yukarılara taşımak için, derinlere inmek gerekiyor” dedi.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • TCG Anadolu envantere giriyor, Gökbey ve AKINCI TİHA testlerde sona geldi

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, L400 TCG ANADOLU’nun envantere gireceğini, GÖKBEY helikopteri ve AKINCI TİHA’nın seri üretimine yönelik test faaliyetlerinde son aşamaya gelindiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 27 Kasım 2020’de, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı “2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi” sunuş konuşmasında Türk Savunma Sanayii’nin önde The post TCG Anadolu envantere giriyor, Gökbey ve AKINCI TİHA testlerde sona geldi appeared first on DefenceTurk.

 • Hint Donanması’nın MiG-29KUB savaş uçağı düştü: Mig-29 motor sorunu

  Hindistan’a ait hava araçlarındaki kaza sayıları gün geçtikçe artıyor Hindistan Deniz Kuvvetleri tarafından 27 Kasım 2020 Cuma günü yapılan açıklamada MiG-29KUB savaş uçağının 26 Kasım 2020 Perşembe günü saat 17:00’de düştüğü doğrulandı. Hindustan Times tarafından aktarıldığı üzere Hintli yetkililer, Hindistan Donanması’nın MiG-29K eğitim uçağının 26 Kasımda denize düştüğünü aktardı. Kazanın ardından bir pilotun kaybolduğunu ve The post Hint Donanması’nın MiG-29KUB savaş uçağı düştü: Mig-29 motor sorunu appeared first on DefenceTurk.

 • Fransız Donanmasına açık deniz karakol gemisi ve deniz gözetleme uçağı tedariki

  Fransa, 10 adet açık deniz karakol gemisi ve 7 adet Albatros deniz gözetleme uçağı siparişi etti. Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), Piriou, CMN ve Socarenam Tersaneleri ile Fransız Donanması için 10 adet açık deniz karakol gemisi için bir çerçeve anlaşması imzaladı. Naval Group, gemi tasarımından sorumlu olacak. Açık Deniz Karakol Gemilerinin (OPV) üretimi 2022-2023 yılları The post Fransız Donanmasına açık deniz karakol gemisi ve deniz gözetleme uçağı tedariki appeared first on DefenceTurk.

 • Bayraktar TB2 SİHA’lar Erzurum’a konuşlandırıldı

  Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA sistemleri Erzurum Havalimanı’na konuşlandırıldı İlk olarak Mart 2020’de Erzurum’da, terörle mücadele kapsamında güvenlik güçlerince kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’ların konuşlandırılacağı ifade edilmişti. İç güvenlik operasyonları kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen operasyonlarda güvenlik güçlerinin kullanımına sunulan silahlı ve silahsız insansız hava araçlarının (SİHA) iniş ve kalkış The post Bayraktar TB2 SİHA’lar Erzurum’a konuşlandırıldı appeared first on DefenceTurk.

 • Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin yeni taşıyıcı platformu Tatra araçları olacak

  Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, üretimini Ukrayna’da daha da yerelleştirerek NATO üyesi ülkelerin de tüm gereksinimlerini karşılayan yeni bir taktik tekerlekli platforma geçmeyi planlıyor. Ukrainian Military Pages tarafından aktarıldığı üzere gelişmeyi Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myronyuk açıkladı. Tatra T815-7T3RC1 8×8 şasisine dayanan yeni ÇNRA sistemi “Fırtına”nın atışlı testleri sırasında açıklamada bulunan Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myronyuk; The post Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin yeni taşıyıcı platformu Tatra araçları olacak appeared first on DefenceTurk.

 • AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Bütçesi için yaptığı konuşmada, önemli açıklamalarda bulundu. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY; geçtiğimiz saatlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına Bağlı, İlgili ve İlişkili Kurum ve Kuruluşları Bütçesi sunuş konuşmasını gerçekleştirdi. Sunuş konuşması esnasında savunma sanayiine ayrı … The post AKINCI, KARAOK, AKYA ve ANADOLU’nun teslimat tarihi açıklandı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi

  Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hint-Pasifik bölgesinde istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) faaliyetleri icra etmek üzere RQ-21 BlackJack İnsansız Hava Aracı (İHA) siparişinde bulundu. Edinilen bilgiye göre; Tayland Donanması’na yönelik ilk RQ-21 BlackJack İHA teslimatının, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. RQ-21 BlackJack operatörü olacak Tayland Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeli, 5 aylık eğitim faaliyeti için ABD’ye gidecek. … The post Tayland Donanması’ndan RQ-21 BlackJack siparişi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi

  Kazakistan Savunma Bakanlığı’na bağlı bir heyet; 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Kazakistan Savunma Bakanlığından bir heyet, İHA ve tesislerinin incelenmesi kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihleri arasında 14’üncü İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığını … The post Kazakistan Türk SİHA’larını inceledi first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı

  Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 25.11.2020 tarihinde Manila’nın güneyindeki Cavite Deniz Üssü’nde düzenlenen tören ile ScanEagle 2 tipi Taktik İHA’larını teslim aldı. Amerika Birleşik Devletleri, bir süredir Filipinler’e askeri yardımda bulunuyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta, ABD tarafından Filipin Ordusu’na yönelik GBU-49 Enhanced Paveway II Lazer Güdümlü Bomba (LGB) ile TOW-2A Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) teslimatı gerçekleştirilmişti. … The post Filipin Donanması’na ScanEagle İHA teslimatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı

  STM ThinkTech, alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinin katılımıyla düzenlediği odak grup toplantılarında ortaya çıkan görüşleri, “Türkiye’nin Bütünsel Güvenlik Yaklaşımı” adıyla yayınladığı ilk kitabında bir araya getirdi. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, enerjiden sağlığa, göçten iç ve dış güvenliğe ulusal savunmayı çok boyutlu olarak ele alan söz konusu kitabı, bu alanda hafıza oluşturması ve hazırlanacak yol … The post STM ThinkTech ilk kitabını yayımladı first appeared on SavunmaSanayiST.