SAHA HABER

Dünyanın ilk sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı!

SAHA İstanbul tarafından organize edilen, 5 ay boyunca tüm dünyanın ziyaretine açık olacak dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı. Burada açıklamada bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekçan, Türkiye’nin OECD verilerine göre Çin ve Güney Kore’den sonra pandemiden en az etkilenen 3. ülke konumunda olduğunu belirtti.

SAHA İstanbul tarafından organize edilen, 5 ay boyunca tüm dünyanın ziyaretine açık olacak dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı.

SAHA İstanbul’un sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan açılışta konuşan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar “Savunma sanayinde yüzde 70 yerlilik oranına ulaşan ve dışa bağımlılıktan adım adım kurtulan Türkiye, Dünya harp tarihinde geliştirdiği teknolojilerle doktrin belirleyen bir ülke haline geldi” dedi. Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul tarafından organize edilen dünyanın ilk 3 boyutlu sanal savunma sanayi fuarı SAHA EXPO açıldı. SAHA EXPO’nun açılışı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Bşk. Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yrd. Hasan Büyükdede, SAHA İstanbul Yön. Kur. Bşk. Haluk Bayraktar ve SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş’in katılımıyla gerçekleşti.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, SAHA EXPO Sanal Fuarı hakkında bilgiler verdi. SAHA EXPO’da yerli ve yabancı 288 firma, 355 adet 3D ürün modeli, 631 ürün tanıtım videosu ve 1540 ürün ve firma tanıtım kataloğu yer alıyor. 44 ülkeden 288 firma ve 174 delegasyon beş ay boyunca ikili ya da çoklu çevrimiçi toplantılar yapabilecekler. Fuar devam ettikçe uluslararası toplantı sayısında artış olacak. Katılımcı firmaların ürünlerini, tasarımlarını geliştirdikleri yeni sistemlerini 3 boyutlu şekilde sergileyebilecekleri SAHA EXPO Sanal Fuarı 9 Nisan 2021’e kadar açık kalacak.

GÜVENLİK GÜÇLERİMİZ İÇİN CANLA BAŞLA ÇALIŞIYORUZ

SAHA İstanbul’un sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan açılışta konuşan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, özel sektör dinamizminin savunma sanayine katılımını ve entegrasyonunu sağlamak için 5 yıl önce kurulan SAHA İstanbul’un bugün Türkiye’nin en büyük kümelenmesi haline geldiğini ifade etti.

SAHA İstanbul’un çalışmalarına, savunma sanayinde iş birlikleri oluşturma, maliyet etkinlik, sürdürülebilirlik, sinerji, ihracat ve eğitim kavramlarını merkeze alarak devam ettiklerini belirten Bayraktar şöyle devam etti:

“Türkiye’nin yaklaşık 15 yıl önce yüzde 20’lerde olan yerlilik oranı, bugün yüzde 70’lere ulaştı. Bu konuda ortaya konulan irade ile Türkiye adım adım bağımlılıktan kurtuldu. Dünya harp tarihinde geliştirdiği teknolojilerle doktrin belirleyen bir ülke haline geldi. Son 10 yıldır savunma sanayi ihracatta dolar bazında her yıl yüzde 10 reel artış sağlayan bir ülke oldu. Bizim de hedefimiz bu süreci güçlü bir şekilde ileriye taşımak. SAHA İstanbul da bu çabanın içinde örnek bir model oldu.”

Savunma sanayinin artık bir kaç firmanın faaliyet gösterdiği veya bir kaç projenin olduğu bir sektör olmadığını belirten Bayraktar “Savunma sanayi yüzlerce projenin binlerce firmayla desteklendiği, dikey yönde derinleşen bir alan haline geldi” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin artık dünyada bu teknolojileri takip eden değil geliştirdiği teknolojilerle sahada oyunu değiştiren bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Bayraktar “Güvenlik güçlerimiz sahada nasıl aktifse canla başla çalışıyorlarsa bizler de fabrikalarımızda üniversitelerimizde, Ar-Ge merkezlerimizde onlar gibi yoğun bir şekilde çalışarak ülkemize katkı sunmaya çalışıyoruz” dedi.

SANAL FUARLARDA DİJİTAL KAPASİTEMİZİ GÖSTERİYORUZ

Pandemi dönemiyle birlikte gerçekleştirilmeye başlanan sanal fuarların bu dönemde ihracat kayıplarının önlenmesinde önemli bir araç haline geldiğine dikkat çeken Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Sanal fuarlarla ilgili katılımcılarımızdan ve ziyaretçilerimizden çok iyi dönüşler alıyoruz. Pandemi döneminde ihracatımızın korunması, firmalarımızın pazara giriş faaliyetlerinin sürdürülmesi önemli önceliklerimiz arasında oldu. Sanal ticaret heyetlerinin ve sanal fuarların firmalarımızın müşteri ilişkilerinin devamlılığının sağlanması için çok önemli” dedi.

SAHA EXPO’nun Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirilen 6’ncı sanal fuar olduğunu belirten Pekcan “Bugüne kadar 22 bini yerli, 28 bini yabancı olmak üzere 50 binin üzerinde katılım sağladık. SAHA EXPO’nun görmüş olduğu uluslararası ilgiyi de dikkate aldığımızda bu sayının 50 binin üzerine çıkacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. Pekcan şöyle devam etti: “Sanal fuarlarımızla sadece ürünlerimizi değil aynı zamanda ülkemizin dijital teknolojiye yakınlığını, dijital kapasitesini de yabancı alıcılara, ziyaretçilere sergilemiş oluyoruz. Keza dünyanın ilk 3 boyutlu savunma sanayi fuarı olan SAHA EXPO’nun yerli yazılım ile yapılıyor olması başlı başına gurur kaynağımızdır.”

Savunma sanayindeki teknolojik gelişmişlik düzeyinin ve başarıların, ülkemizin başarısına güçlü katkı sağladığını ifade eden Pekcan ihracat rakamlarına dikkat çekti.

Pekcan’ın verdiği rakamlara göre; geçtiğimiz sene savunma sanayinde 2,4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 2020 yılında ilk 10 ay itibariyle 1,6 milyar dolar ihracat yapıldı. Geçen yılın aynı dönemine göre pandemi koşullarına rağmen ihracatta %10,4 artış gerçekleşti. Sektörün kilogram başına ihracatı 2018 yılında 45 dolar 50 sent iken 2019 yılında 61 dolar 90 sente yükseldi.

Ekim ayında 17,3 milyar dolarlık ihracatın bugüne kadar elde edilmiş aylık en yüksek ihracat rakamı olduğuna dikkat çeken Pekcan “Pandemi sonrası dönemde ekonomideki yerini güçlendirmiş bir Türkiye ile yolumuza devam edeceğiz. OECD verilerine göre Türkiye, Çin ve Güney Kore’den sonra pandemiden en az etkilenen 3. ülke konumunda” dedi.https://8c4c3d5992760a80fe7f3ec8ba3b133c.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-37/html/container.html

SAVUNMA SANAYİ HIZ KESMEDİ

“Savunma sanayimiz açısından tarihi bir güne hep birlikte şahitlik ediyoruz. Bu sanal fuar sayesinde; sektörde sahip olduğumuz kabiliyetleri, 3 boyutlu modelleme ve interaktif animasyonlarla aslında tüm dünyaya açıyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şöyle devam etti: “Fuar katılımcıları çok farklı tecrübeler ve deneyimler elde edecekler. Tabi böylesine bir dönemde, SAHA EXPO’nun düzenleniyor olması, çok kritik mesajlar veriyor. Salgına rağmen Türk savunma sanayi, hız kesmedi. Mühendislerimizin kabiliyetleriyle, ülkemizi dünyada öne çıkaran inovatif işlere imza atıyoruz. Bu fuarda sergilenecek ürünler; kendimize olan güvenin, yeteneklerimizin ve ürün kalitemizin en somut göstergeleri. Aslında SAHA-EXPO sayesinde, Türkiye savunma sanayinde gövde gösterisi yapıyoruz dersek, sanırım abartmış olmayız.”

Savunma sanayinde bağımsızlık kazanmanın ekonomik ve siyasi bağımsızlıkla neredeyse eş değer anlama geldiğini ifade eden Varank “Savunma sanayimizde 2000’lerde yüzde 20 olan yerlilik oranı, bugün yüzde 70’lere ulaştı. Elbette bununla yetinmek niyetinde değiliz. Sektörün geleceği ve tam bağımsızlık için, kritik bileşenlerde yüzde 100 yerlileşme şart. Ana ve alt sistemleri yerlileştirmenin yanında; daha alt seviyelere de inmek gerekiyor. Bu alanlarda malzeme ve teknoloji üretebilen yerli firmaları bulmak ya da yenilerinin çıkmasına fırsat vermek gerekiyor. Daha basit bir ifadeyle; sektörde yerlileşmeyi yukarılara taşımak için, derinlere inmek gerekiyor” dedi.

SAVUNMA SANAYİNDE SON GELİŞMELER

 • Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında çeşitli projeler karara bağlandı

  Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı. Toplantıda, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan The post Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısında çeşitli projeler karara bağlandı appeared first on DefenceTurk.

 • ASELSAN elektro-optik alanında rekor teslimat gerçekleştirdi

  ASELSAN, 1000 adet DORUK Sistemi ve 960 adet TİMSAH Termal Silah Dürbünü teslimatı ile elektro-optik alanında rekora imza attı. ASELSAN tarafından üretilen 1000 adet DORUK Sistemi ve 960 adet TİMSAH Termal Silah Dürbününün güvenlik güçlerine teslimatı gerçekleştirildi. Elektro-optik alanındaki söz konusu rekor teslimat nedeniyle Akyurt Tesislerinde ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. The post ASELSAN elektro-optik alanında rekor teslimat gerçekleştirdi appeared first on DefenceTurk.

 • DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) Teleskobu’nun parçaları Erzurum’a ulaştı

  9 Şubat 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan Milli Uzay Programı’nın 6. hedefi olan “Uzay Nesnelerinin Yerden Gözlemi ve Takibi” konusunda oldukça önemli bir konumda olan DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) Teleskobu’nun parçaları Türkiye’ye getirildi. Yaklaşık 100 ton ağırlığında olan 4 metre çaplı teleskobun fabrika testlerinin İtalya’da tamamlanmasının ardından Türkiye’ye doğru yolculuk başlamıştı. Nakliye sürecinde kullanılan 7 The post DAG (Doğu Anadolu Gözlemevi) Teleskobu’nun parçaları Erzurum’a ulaştı appeared first on DefenceTurk.

 • Rafael, I-Derby ER hava-hava füzesinin kara tabanlı sürümünü geliştiriyor

  Rafael Advanced Defence Systems, I-Derby ER hava-hava füzesinin kara tabanlı hava savunma sürümünü geliştirildiğini açıkladı. İsrailli Rafael Advanced Defence Systems, I-Derby ER hava-hava füzesinin kara tabanlı hava savunma versiyonunun geliştirildiğini açıkladı. Bu bağlamda 2021 yılının başlarında İsrail’in güneyinde test atışlarını gerçekleştiren Rafael; füzenin komuta, kontrol, seyrüsefer ve uçuş yörünge yeteneklerini test etti. Rafael’in hava ve The post Rafael, I-Derby ER hava-hava füzesinin kara tabanlı sürümünü geliştiriyor appeared first on DefenceTurk.

 • Ukrayna, Pakistan’ın T-80UD tanklarını modernize edecek

  UkrOboronProm, Pakistan ile T-80UD tank filosunun onarımı ve lojistik desteği için yaklaşık 85.6 milyon dolar değerinde bir anlaşma yaptığını duyurdu. Ukrayna da faaliyet gösteren savunma sanayi firmalarının çatı yönetim kuruluşu olan UkrOboronProm, Pakistan Silahlı Kuvvetlerinin T-80UD ana muharebe tankları için 85.6 milyon dolarlık bir destek sözleşmesi imzalandığını açıkladı. Ukroboronprom CEO’su Yuri Gusev, “Zırhlı araç imalatı The post Ukrayna, Pakistan’ın T-80UD tanklarını modernize edecek appeared first on DefenceTurk.

 • AKINCI İHA için eğitim faaliyetleri başladı

  Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (İHA) için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik eğitim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı. Selçuk Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “AKINCI eğitimleri için farklı kuvvetlerden gelen kursiyerlerimizle buluştuk. İlk dersimizde hepimizde büyük bir heyecan vardı. İnşallah, AKINCI ile milyonlarca saat uçarak Milletimize gururla hizmet edecekler.” ifadelerine yer verildi. Eğitim … The post AKINCI İHA için eğitim faaliyetleri başladı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sonrası açıklama

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında Beştepe’de düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısı sonra erdi. Toplantıya ilişkin açıklama yapıldı. SSİK toplantısına ilişkin olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, “Savunma Sanayii İcra Komitesi, gündeminde yer alan konuları görüşmek üzere, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanmıştır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen … The post Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sonrası açıklama first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Savunma Sanayii İhracatı: Şubat 2021

  Türk Savunma ve Havacılık Sanayii sektörü tarafından 2021 yılının Şubat ayında gerçekleştirilen ihracat belli oldu. Savunma sanayi ihracatı, bu dönemde 233.2 milyon ABD Doları değerinde gerçekleşti. COVID-19 Pandemisi sebebi ile 2020 yılında küresel anlamda zor zamanlar geçiren Savunma ve Havacılık Sanayii sektörü, 2021 yılı ile birlikte normalleşme beklentisi içerisine girmeye başladı. Bu kapsamda umut verici … The post Savunma Sanayii İhracatı: Şubat 2021 first appeared on SavunmaSanayiST.

 • İsrail’den Hermes 900 ihracatı

  İsrailli savunma teknoloji şirketi Elbit Systems, Asya’daki bir ülke ile Hermes-900 İHA tedariki için 300 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladığını duyurdu. İsrailli savunma teknoloji şirketi Elbit Systems, Asya’daki bir ülke ile Hermes-900 İHA tedariki için 300 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladığını duyurdu. Edinilen bilgiye göre; Hermes 900 İHA satışını kapsayan bu sözleşme ile şirket, Hermes … The post İsrail’den Hermes 900 ihracatı first appeared on SavunmaSanayiST.

 • Skyborg’un temeli Loyal Wingman olacak

  Boeing, ABD Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında geliştirilecek Skyborg İnsansız Savaş Uçağı’nın prototipi için Avustralya’da geliştirilen Loyal Wingman İHA’yı yemel alacak. Boeing’in bir yöneticisi tarafından Salı günü yapılan açıklamada, ABD Hava Kuvvetleri için geliştirilecek Skyborg insansız savaş uçağının prototipinin temeli olarak Avustralya’da geliştirilen Loyal Wingman insansız savaş uçağını temel alacağı belirtildi. Loyal Wingman ilk uçuşunu, Cumartesi … The post Skyborg’un temeli Loyal Wingman olacak first appeared on SavunmaSanayiST.