SAHA İstanbul Haber Arşiv

Geçmiş ve güncel yazılı medyada çıkmış SAHA İstanbul ile ilgili haberler arşivine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

HABER ARŞİV

Savunma ve Havacılık Sanayine SAHA İstanbul Dopingi

Savunma ve Havacılık Sanayine SAHA İstanbul Dopingi

Saha Expo Basın toplantısı Medya yansımaları

Milli SİHA’ların mimarı Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yaptığı “Milli Teknoloji Hamlesi” çıkışına destek geldi. SAHA İstanbul   Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni teknolojilerde dışa bağımlı olmaması gerektiği vurguladı. Büyükdede, “Bence Selçuk Bey haklı. Aksi halde Alman ve Japon firmalarının pazarı haline geliriz” dedi.

Baykar Makine Teknik Müdürü ve Bayraktar İHA Sistemi’nin tasarımcısı Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından milli teknoloji hamlesinin önemini belirten paylaşımlar yaptı. Bayraktar, yaptığı açıklamalarda milli teknolojinin bağımsızlık açısından çok önemli olduğuna “Bize, başkalarının açık pazarı olmamız ile neticelenecek ve teknolojik açıdan tümüyle dışa bağımlı hale getirecek Almanya’nın Endüstri 4.0’ı, Japonya’nın Toplum 5.0’ı, İngiltere’nin Katapult’u değil, Büyük Türkiye’nin ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ gerek” sözleriyle dikkat çekti.

İTHAL KAVRAMLARA DİKKAT
Dışa bağımlılık sorununa vurgu yapan Bayraktar, “Endüstri 4.0, Toplum 5.0 vb. gibi dışarıdan ithal kavramlar birilerinin kendi markalarını pazarlaması, pazarı yönlendirmesi ve kontrol altına alması için empoze edilmektedir. Bu tip ithal kavramlar aslında ön hazırlık aşaması, sonrasında yabancı standartlar ile tüm teknoloji tabanlı ürünlerin belirli kaynaklardan alınması zorunluluğu oluşturur” diye konuştu.

‘ŞARTLARIMIZA AYKIRI DERLER’
Milli teknoloji noktasında dışa bağımlılığın nasıl işlediğini adım adım anlatan Bayraktar: “Örneğin bir uçak parçası üretmek için bilgisayar kontrollü bir makina alacaksınız. Alanın otoriteleri bu makinanın endüstri 4.0 standardında olmasını şart koşar. Makinayı alıp fabrikanıza kurarsınız ancak makina ağ üzerinden dış şebekelere bağlı durumda. Gün olur size derler ki, bu makinayla uçak parçası yapamazsın bu bizim şartlarımıza aykırı. Bu durumda makinanızı ağ şebekesinden ayırmayı denersiniz ancak o durumda makina çalışamaz hale gelir” ifadelerini kullandı.

MİLLİ KAVRAMLARLA İNŞA EDELİM
Bayraktar açıklamalarını şöyle tamamladı: “Yine mesela ülkemizden bir girişim yapay zekâya sahip akıllı araç teknolojisi geliştirmiş olsun. Bunu yurt dışına satışı yapılabilmesi için endüstri 4.0 şemsiyesi altında yabancı otoritelerden izin alınması gerekecek. İşte bu nedenle sanayi ve teknolojik alt yapımızın dönüşümü ancak milli kavramlar üzerine inşa edilebilir. Ülkemizi teknoloji geliştirme anlamında muasır medeniyetlerin seviyesinin de ötesine taşıyacağına inandığımız bu dönüşüme ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ diyoruz.”

‘Yoksa bağımlılıktan kurtulamayız’
Baykar Makine Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar’ın yaptığı “Milli Teknoloji Hamlesi” çıkışına destek veren SAHA İstanbul Başkanı Hasan Büyükdede, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni teknolojilerde dışa bağımlı olmaması gerektiği vurguladı. Büyükdede, “Bence Selçuk Bey haklı. İhtiyaç duyduğumuz elektrik panosu içi donanımların, sensörlerin onu gerçekleştirecek olan bütün mekanik, elektrik ve elektronik ekipmanların yerlileştirilmesi gerekiyor. Aksi halde Alman ve Japon firmalarının pazarı haline geliriz. Endüstri 4.0’ı uygularken, ihtiyaç duyulan donanımların ve teçhizatın dışa bağımlı olmamasını sağlamak lazım. Bence Selçuk bey onu söylemeye gayret etmiştir” dedi.

Türkiye’deki makina imalat firmalarının yeni teknolojilerle uyumlu hale getirildiğini ve bütün dünyaya sattıklarını ifade eden Büyükdede, “Türkiye bunların yazılımlarını da yapacak güce erişti. Yazabiliyor da. Bütün bunların ihtiyaç duyduğu, malzemeler, sensörler, görücüler, malzeme algılayıcıları, materyal kontrol ediciler ve uzaktan haberleşen bütün cihazların mümkün olduğu kadar yerlileştirilmesi ve millileştirilmesine ihtiyacımız var” diye konuştu.

Milli Teknoloji Hamlesi

Saha Expo 2018'in Tanıtımı Yapıldı

Saha Expo 2018'in Tanıtımı Yapıldı

NATO’ya silahı biz verelim

NATO’ya silahı biz verelim

Aerospace, defense giant to convene in Istanbul

Aerospace, defense giant to convene in Istanbul

SAHA’da Milyarlık Buluşma

Havacılık ve savunma sanayisinin milyar dolar bütçeli global devleri İstanbul’a geliyor. SAHA İstanbul tarafından yapılacak fuar, KOBİ’lere yeni kapılar açacak

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği, SAHA İstanbul, 3 yıl önce Türkiye’nin, kendi uçağını, gemisini, silah ve sistemlerini üretebilen, teknolojik altyapısı ile dünyayla yarışan küresel bir güç olması için 27 firma ile kuruldu. 65 bin sanayici firmanın gücünü ortak bir sinerji yakalanması hedefiyle kurulan SAHA İstanbul’un bugün 268 üyesi bulunuyor.

DEVLERİ BULUŞTURACAK
Kurumun yeni hedefleri arasında ise bu potansiyeli uluslararası bir fuar organizasyonu ile konsolide etmek var var. Konuyla ilgili Sabah’a açıklamarda bulunan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Büyükdede, “SAHA EXPO 2018 Fuarı’nda öncelikli amaç katılımcı firmalarımızı savunma, denizcilik, havacılık ve uzay sanayi alanlarında üretim yapan ana yükleniciler ve resmi kurumlar ile bir araya getirmek” dedi. Büyükdede şunları söyledi: “Savunma Sanayi Müşteşarlığı, Roketsan, TAİ, Aselsan gibi kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin ziyaret etmesini beklediğimiz fuara saydığımız sektörlerde faaliyet gösteren dünyanın önemli firmaları da davet edildi. ABD’den Boeing, Lockheed Martin, İngiltere’den Rolls- Royce, Ukrayna’da havacılık kümelenmesi, Fransız DAFE temsilcileri, ABD’den AUSA (Association of the United States Army) Derneği’nin birçok sanayici üyesi SAHA EXPO’da olacak.”

SEKTÖR ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR
TÜRKİYE’NIN en büyük kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un üyeleri arasında ilk insansız hava aracını (İHA) üreten Baykar Makina, milli savaş uçağına yerli motor üreten ve ardından Rolls-Royce ile motor üretmek üzere el sıkışan Kale Grubu, uluslararası havayolu şirketlerine ait yüzlerce uçağın bakımını yapan THY Teknik gibi büyük firmaların yanı sıra uçakların yedek parçalarının üretimini yapan ve Roketsan’a tedarikçi olan firmalar yer alıyor.

RAYLI SİSTEMLERE YERLİ MOTOR
İSTANBUL, Ankara, İzmir başta olmak üzere büyük şehirlerde kullanılan raylı ulaşım araçlarının kalbi niteliğindeki ‘cer motoru’, Türkiye’de ilk defa Ankara’daki bir firma tarafından üretildi. Cer motorunun üretimini gerçekleştiren Elsan Elektrik şirketinin sahibi Şakir Kınacı, 1940’lı yıllardan itibaren ihmal edilen raylı ulaşım teknolojilerinin son 15 yılda yapılan proje ve yatırımlarla yeniden ülke gündemine girdiğini söyledi. Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Konya gibi büyük şehirlerde bulunan raylı sistem projelerinin uygulamaya geçmesiyle bu sektörün Türkiye’de hızla büyüdüğüne işaret eden Kınacı, “Türkiye’de şehir içi raylı ulaşım projeleri kapsamında, gelecek 10 yılda 6 binden fazla hafif raylı aracın, yaklaşık 10 milyar dolar karşılığında satın alınacağı öngörülmektedir. İstanbul metrosu için 2019’a kadar bin 256 araç, 2025’e kadar 5 bin araca ihtiyaç olduğu belirlenmiştir. İhtiyaç duyulan motor sayısı, kabaca bu rakamların üç mislidir. Sadece İstanbul metrosuna motor alımı için 100 milyon avrodan fazla bedelle alım yapılması gerekiyor. Raylı araçlardaki en kritik birimlerden olan çekiş sistemleri tümüyle yurt dışından temin ediliyor. Bu ihtiyacı gören üretici firmaların bir şeyler yapması ve elini taşın altına koyması gerektiğine inanıyorum” dedi.

SAHA’da Milyarlık Buluşma

Yerli insansız araçlar kayıpları en aza indirecek

Yerli insansız araçlar kayıpları en aza indirecek

Çayırova’da savunma zirvesi

Çayırova’da savunma zirvesi

Ambargo yedik üretime başladık

Ambargo yedik üretime başladık

Sanayici SAHA’da

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında Türkiye-Suriye sınırında devam eden terör operasyonlarına yerli silahlar damga vuruyor. İHA’lardan mühimmatlara, roketatarlara kadar pek çok silah İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimleri ile hayat bulan İstanbul Savunma Havacılık Uzay Kümelenmesi Derneği’nin (SAHA İstanbul) üyeleri tarafından üretiliyor.

Ekonomide yerli üretimin payının artması, terörle mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesi için savunma sanayiinde kritik adımlar atıldı. İstanbul Ticaret Odası’nın(İTO) gayretleri ile bir araya gelen sanayiciler savunma, havacılık ve uzay sektörlerine odaklandı. Bu sanayicilerin 2015’te ilk harcını attığı İstanbul Savunma Havacılık Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) İHA’lar, mühimmatlar, roket motorları, mermiler ve gemi donanımları üreten 65 bin üyesi ile terör örgütlerine ağır darbeler vuruyor. Derneğin önde gelen isimleri tamamen milli silahların terörle mücadeleye katkılarına dair şu görüşleri dile getirdi:

BAŞARIDA YERLİ SİLAHLARIN PAYI BÜYÜK

Hasan Büyükdede / SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı: “SAHA; Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na makine, ekipman, mühimmat ve donanım konusunda yardımcı oluyor. Dernek İHA’ları üreten Baykar ile savunma sanayiine yoğunlaştı. Kuşkusuz Afrin’de elde edilen başarılarda bu yerli silahlarımızın payı büyük. SAHA pek çok ürün ile ön planda. Bu ürünlere roketlerin jet motoru, piyade tüfeği, gemilerin iç donanımları örnek verilebilir. Bütün bunlar bir yana Gölcük’te altı denizaltımızın inşası devam ediyor. Diğer taraftan denizaltıların üniteleri için üretici firmalarımızı eşleştirmeye gayret ediyoruz.”

ÜRETEBİLECEKSEK DIŞARIDAN ALMAYALIM

Adil Nalbant / İTO Meclis Üyesi, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi: “Artık üretilebilecek hiçbir şeyi dışarıdan almama davasına sahip çıkmalıyız. Bu doğrultuda savunma teknolojimiz milli olmalı. Afrin’de başarıyı yerli silahlar getiriyor. Son gelişmeler her kademede milli bir ruha ve güçlü bir orduya sahip olmanın önemini gösteriyor. Bunun için beyin göçünü tersine çevirmeli, yatırım ortamını özendirici hale getirmeli, kaynaklarımızı ve enerjimizi bu yolda harcamalıyız. Biz de sanayiciler olarak SAHA İstanbul’da bu amaçla bir araya geldik.”

YERLİ ÜRETİCİ ULUSLARARASI REKABET GÜCÜNE ULAŞIYOR

İlhami Keleş / SAHA İstanbul Genel Sekreteri: “Bu coğrafya, kritik teknolojilerde dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması maksadıyla daha etkin görevler üstlenecek. Zira bazı kritik projelerde yüzde 100 yerlilik düzeyine ulaşmak zorundayız.”

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN KORKULU RÜYASI OLAN MİLLİ SİLAHLARIMIZ

Helikopter: Atak

İha’lar: Anka, Şimşek ve Baykar Tb-2

Tanklar: Altay, Kaplan

Muharebe Taşıtları: Arma, Kirpi, Kobra, Tulpar ve Ural

Füzeler: Hisar, Som ve Umtaş

Mühimmat Taşıtı: Fırtına Obüsü

Tüfekler: Bora ve Mpt-76

Radar Karıştırıcı: Koral

Sanayici SAHA’da

Yerli üretici, savunma sanayi için yatırıma hazır

Baykar Genel Müdürü Bayraktar “Yerli üreticiler, savunma sanayii için yatırım yapmaya hazır. Çok ciddi AR-GE desteği de beklemiyorlar. Yaptıkları işlere önem verilmesini, ürün ve ham maddelerinin denenmesini istiyorlar” dedi.
Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, yerli üreticilerin, savunma sanayii sektörüne yatırım yapmaya hazır olduğunu belirterek “Çok ciddi AR-GE desteği de beklemiyorlar. Yaptıkları işlere önem verilmesini, ürün ve ham maddelerinin denenmesini istiyorlar. Bu ortamı oluşturursak savunma sanayiinin millîleşmesi çok daha hızlı ilerleyecek” dedi.

Bayraktar, SAHA İstanbul’un firmaları bir araya getirme, iş birlikleri oluşturma ve bu işleri Savunma Sanayii Müşteşarlığına aktarmada bir arayüz görevi gördüğün söyledi. Bayraktar “SAHA olarak komitemiz bünyesinde özellikle savunma ve havacılık sektöründe kritik ve stratejik önem arz eden malzemelerin ve ham maddelerin üretim tekniklerinin millî olarak geliştirilmesi, yerli üreticilerin bu anlamda savunma sektörüne dahil olabilmesi, onların üretim süreçlerine ve üretimlerine yönelik talep oluşturulmasının desteklenmesi konularını ele alıyoruz” dedi.

Bayraktar, savunma sanayiine destek vermek isteyen firmaların üretime hazır olduğunu vurgulayarak “AR-GE desteklerinden ziyade geliştirip, ürettikleri malzeme ve üretim tekniklerinin savunma projelerinde test edilerek kullanılması daha ön planda. SAHA olarak görevimiz bu süreci hızlandırmak” dedi.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş de devletin platforma odaklandığını, malzeme konusunun ikinci planda kaldığını belirterek “Bizim en büyük sorunumuz talep. Teşvik değil, talep istiyoruz. SAHA İstanbul tarafından bu yıl ilk defa 13-15 Eylül 2018’de gerçekleştirilecek SAHA EXPO 2018, Savunma Sanayii ve Uzay Sanayii Fuarı’nda alt sistemler, ham maddeler ve prosesler üreten SAHA İstanbul üyeleri bir araya gelecek”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yerli üretici, savunma sanayi için yatırıma hazır

Harekatın başarısı milli sanayi ile geldi

Harekatın başarısı milli sanayi ile geldi

Yerli Üretim Güçlü Savunma

Yerli Üretim Güçlü Savunma

Savunmada Gizli Ambargolar İş’e Yaradı SAHA’ya Hücum Var

Savunmada Gizli Ambargolar İş’e Yaradı SAHA’ya Hücum Var

ÜNAL: SANAYİCİMİZİN EMRİNDEYİZ

SAHA İstanbul tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal “Şu anda Afrin’de, Doğu’da, Güneydoğu’da, Türkiye il sınırında veya Türkiye sınır ötesinde, Türk devletinin varlığı için mücadele veren milli kahramanlarımız ne ise sanayicimiz de bizim için odur” dedi.

Türkiye’nin millileşme hamlesinin Marmara ayağını inşa eden SAHA İstanbul (Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği), savunma sanayine yönelik üretimlere verilen desteklerin ve uygulanan sertifikasyonların anlatıldığı bir toplantı gerçekleştirdi. 153 firma temsilcisinin katıldığı toplantıda, SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Bülent Şener, SAHA İstanbul’un 260 üyesi ile bu sektörde Türkiye’nin en büyük kümelenmesi olduğuna dikkat çekti. SAHA üyelerine seslenen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal “Şu anda Afrin’de, Doğu’da, Güneydoğu’da, Türkiye il sınırında veya Türkiye sınır ötesinde, Türk devletinin varlığı için mücadele veren milli kahramanlarımız ne ise sanayicimiz de bizim için odur” dedi.

AR-GE, YATIRIM VE TALEP DESTEĞİ

Toplantıda konuşan SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Bülent Şener, kara, hava ve deniz platformlarına yedek parça alt sistem ve sistem üretecek firmalar geliştirmek suretiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve sivil havacılığın dışa bağımlılığını ortadan kaldırmaya gayret sarf ettiklerini söyledi. Ancak savunma sistemlerine özgün ürünler geliştirebilmek için çoğunlukla firmaların altyapılarının yeterli olmadığını ve ilave yatırımlar yapmaları gerektiğini anlatan Şener, “Teknolojik altyapı ve bilgi birikimi itibari ile yeterli olsa bile KOBİ düzeyinde olan finans gücü zayıf firmaların savunma sanayinde ve sivil havacılıkta özgün ürün geliştirebilmeleri için mutlaka desteklenmeleri gerekmektedir. Bu desteğin iki türlü olması, sonuca ulaşmada etkili olacaktır. Birisi Ar-Ge ve yatırım desteği diğeri ise talep desteğidir. Talep desteği de diğer destekler kadar, belki daha da önemlidir” dedi.

MİLLİLEŞME HAMLESİNE KOSGEB DESTEĞİ

Toplantıda sunum yapan, Doğu Marmara Abigem, İş Geliştirme Uzmanı Aydolu Elif Yıldırım ise “KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı” ve “Stratejik Ürün Destek Programı” hakkında bilgiler verdi. KOBİ Teknoyatırım Destek Programı’nda mikro işletmelere yüzde 70, orta ve küçük işletmelere yüzde 60 geri ödemesiz destek verildiğini anlatan Yıldırım, proje süresince firmalara, makine-teçhizat ve  yazılım giderleri, personel, eğitim ve danışmanlık, kira ve işletme giderleri desteği sağlandığını ifade etti. Yıldırım, Stratejik Ürün Desteği Programı’nda ise Sanayide Teknolojik Dönüşüm Politikası çerçevesinde ithal bağımlılığı yüksek olan ara malların yerli üretim” desteklendiğini kaydetti.

YENİLİKÇİ,  YERLİ VE YEŞİL ÜRÜNLER

SAHA üyelerine hitap eden, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal da sanayicilerin, savunma sanayinde kullanılabilen katma değeri yüksek ürünler de üretmesi gerektiğini söyledi. “Sizin üreteceğiniz ürünler yenilikçi,  yerli ve yeşil olmalı” diyen Ünal,  ithalat ve ihracat rakamları arasındaki makasa dikkat çekti.

Ünal “Biz bir malı alıp teknoloji ve yazılımla katkı sağlayıp çok yüksek bir katma değerle satsak, ithalat ve ihracat rakamları birbirine yakın olur.  İthalatta en yüksek oranlara sahip ürünlere bakıp bunlara yönelsek teşvikler burada kendiliğinden ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

MİLLİ KAHRAMAN BENZETMESİ

Stratejik Ürün Destekleme Programı’nın ithalatla ihracat rakamları arasındaki makası açan ürünlerin yerli ve milli olmasına yönelik teşvikler olduğunu söyleyen Ünal şöyle devam etti:

“Sizlerin bu heyecanından bizlerin de heyecan duyduğumuzu bilmenizi isteriz. Sanayicilerimizin emrindeyiz. Şu anda Afrin’de, Doğu’da Güneydoğu’da Türkiye il  sınırında veya Türkiye sınır ötesinde, Türk devletinin varlığı için mücadele veren milli kahramanlarımız ne ise sanayimiz de bizim için odur. Eğer buradan üretimimizi ve ürünümüzü kendi başımıza yetebilir hale getirebiliyorsak, istikbalimiz için mücadele veriyoruz demektir. Ben inanıyorum ki; İstanbul’daki sanayicimiz çok güzel ürünler çıkaracak.”

2 UR-GE PROJESİ YÜRÜTÜLÜYOR

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş ise SAHA üyesi firmaların, havacılık endüstrisi için kalite ve risk yönetimi uluslararası standardı olan AS9100 alabilmeleri için 2 Ur-Ge projesi yürüttüklerini ifade etti. Firmaların AS9100 sertifikasyon süreçlerinin Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen desteklerin içine dahil olduğunu söyleyen Keleş, şunları kaydetti:

“AS9100, firmaların üretimlerini dünya standartlarına çıkaracak bir kalifikasyon düzeyi ama AS9100’ü olan firmamız maalesef çok az. Uluslararası arenaya çıktığımız zaman arkamıza alabileceğimiz firma sayısı çok az. Bunu arttırmak zorundayız. Bunu sadece herhangi bir ürün üretmek için değil, firmaların nesiller boyu devam edebilmesi için gerekli kurumsal altyapının oluşturulması için de bir sebep aslında.  Ekonomi Bakanlığı Ur-Ge projelerinde yüzde 75 katkı sağlıyor. Bundan istifade etmenizi öneriyorum.”

ÜNAL: SANAYİCİMİZİN EMRİNDEYİZ

Yerli üretici, savunma sanayi için yatırıma hazır

Savunma sanayimizin giderek artan millileştirilmesi çalışmaları hem içerdiği stratejik önem hem de ekosisteminde yaratacağı teknolojik gelişme etkisi ile ülkemizin küresel arenadaki gücünü belirlemede en önemli etkenlerden biri olarak görülmektedir.
İstanbul Sanayi Odası ve SAHA İstanbul tarafından düzenlenen Savunma Sanayi Mini MBA Programı, savunma sanayisini tüm yönleriyle ele alarak, savunma sanayi alanında çalışmak ve bu alandaki büyük firmalara tedarikçi olmak isteyen firmaların ihtiyacı olan, sektörel bilgi ve becerileri güçlendirmeyi amaçlamaktadır.
Eğitim programı hafta içi 3 gün saat 18:30-21:30 saatleri arasında yürütülecek olup, 29 Ocak 2018 Pazartesi Günü başlayacak ve 1 Mart 2018 Perşembe Günü sona erecektir.

 

Eğitmenler

 
 

I. Strateji Yönetimi

Doç. Dr. Pınar Büyükbalcı
Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi

Pınar Büyükbalcı, Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı’nda doçentlik yapmaktadır. Lisans eğitimini 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde başarı listesinde tamamladıktan sonra 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisansını yüksek başarı listesinde tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü Yönetim ve Organizasyon Anabilim Dalı Doktora programını da 2010 yılında onur derecesi ile bitirmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü Uluslararası İlişkiler Bölüm Koordinatörlüğü görevini yürüten ve Yıldız Teknik Üniversitesi “Finans, Kurumsallaşma ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi” yönetim kurulu üyesi olan Büyükbalcı, lisans ve lisansüstü düzeyde Uluslararası Yönetim, İşletme Yönetimi, Örgütsel Davranış, Stratejik Yönetim, Yönetim ve Organizasyon, Küresel İşletme Stratejileri, İşletmelerde Güncel Sorunlara Çözüm, Girişim Yolculuğu ve Girişimcilik dersleri vermektedir.

 
 

II. Pazarlama ve Marka Yönetimi

Doç. Dr. Gresi Sanje
Bilgi Üniversitesi İletişim Yönetimi Bölümü

Gresi Sanje pazarlama iletişimi konusunda bir yandan akademik çalışmalarını sürdürürken, diğer yandan da işletmelere (Arçelik, Samsung, Vakko vb.) danışman sıfatıyla hizmet vermektedir. Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı direktörlüğü görevini de yürütmektedir. 2010-2015 yılları arasında TÜBİTAK ve BM Kalkınma Programı çatısı altında girişim pazarlaması ve sosyal girişimcilik konularında da çalışmış olan Sanje’nin sosyal çalışma alanı özellikle çevre konusunda yoğunlaşmakta olup İstanbul Bilgi Üniversitesi Çevre, Enerji ve Sürdürülebilirlik Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır. 2003-2008 yılları arasında özel sektörde çeşitli pozisyonlarda çalışan Sanje, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İletişim Yönetimi Bölümü’nde 2008 yılından bu yana öğretim üyesi olarak görev almakta olup şu anda Başkan Yardımcısı’dır. 2015 yılında seçildiği Avrupa Reklam Eğitimcileri Derneği EDCOM’un başkanlığını görevini ise 2017 yılına kadar sürdürecektir. Doktora tezini “Organik Gıda Sektöründe Niş Pazarlama Stratejileri” konusunda yapan Sanje’nin yayınları arasında; yazarı olduğu “Sektörün Penceresinden Reklam Süreci” ve editörlüğünü yaptığı “Büyüyen Kapsayıcı Piyasalar: Türkiye’de Sosyal Girişimcilik Örnekleri” kitapları; “Çizgi-altı İletişim Faaliyetlerinin Niş Pazarlardaki Önemi ve Bir Alan Çalışması”, “Corporate Social Responsibility in Higher Education Institutions: Istanbul Bilgi University Case” ve “The Importance of Online Behavioral Advertising for Online Retailers” gibi çeşitli bilimsel yayınları yer almaktadır.

 
 

III. Kurumsal Finans

Erdem Coşkun
Altınay Grup Genel Müdür Yrd.

31 Aralık 1971 Erdemli/Mersin doğumlu olan Sn. Erdem COŞKUN, O.D.T.Ü.- İ.İ.B.F. İşletme Bölümü mezunudur. 1993 yılında Yapı Kredi Bankası’nda “Kurumsal Müşteri Temsilcisi Yrd.” olarak iş yaşamına başlayan Sn. COŞKUN, 1993-2015 yılları arasında bu kurumda görev yapmıştır. Son olarak “Şile Şube Müdürü” olarak görev yapan Sn. COŞKUN, öncesinde “Kurumsal Portföy Yönetmeni”, “Ticari Bankacılık Tuzla Şubesi ve Tuzla İçmeler Uydu Şubesi Müdürü”, “Ticari Bankacılık Kadıköy Çarşı Şubesi Şube Müdürü”, “Perakende Bankacılık Karaköy Rıhtım Şubesi Şube Müdürü” ve “Perakende Bankacılık Taksim Saha Müdürü” olarak görev yapmıştır.
Kendisi, 2015 Yılında, Altınay Robot Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. bünyesine “Finans Müdürü” olarak katılmış, 2016 yılından itibaren ise, “Finans ve Mali İşlerden Sorumlu GMY” olarak atanmış ve halen bu görevi yürütmektedir.
Evli ve 1 kız çocuk babası olan Erdem COŞKUN, İngilizce bilmektedir.

 
 

IV. Türk Savunma Sanayi

Haluk Bulucu
FNSS Genel Müdür Danışmanı

FNSS Savunma Sistemleri şirketinde Başkan Danışmanlığı yapmakta olan Haluk Bulucu, ODTÜ Makine Mühendisliği bölümünden mezundur. Bulucu, aynı zamanda TOBB Savunma Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı olup, Brüksel’de faaliyet gösteren Avrupa Uzay ve Savunma Sanayicileri Kurumunda (ASD) ülkemizi savunma alanında temsil etmektedir. Bulucu, meslek hayatı boyunca proje yönetimde insan boyutunun önemi ile yakından ilgilenmiştir. Liderlik, kurum yönetimi, süreç yönetimi, stratejik yönetim ve pazarlama alanlarında uzmanlaşan Haluk Bulucu’nun, savunma ürünleri gibi karmaşık bir alanda pazarlamaya girmek isteyenler için yazdığı bir kitabı da yakında piyasaya sürülecektir.

 
 

V. Kara Araçları Sistemleri

Osman Dur
BMC Yönetim Kurulu Üyesi

1964 Konya doğumlu olan Osman DUR, 1984 yılında orta öğrenimini, 1988 yılında ise üniversite öğrenimini birinci derece ile tamamlayarak Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü’nde araştırma görevlisi oldu ve master çalışmalarına başladı. Daha sonra kazanmış olduğu araştırma bursu ile Budapeşte Teknik Üniversitesi’nde master çalışmalarını tamamladı.1994 yılında Marmara Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak geçti ve Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı’nda doktora çalışmalarına başladı. ABD Florida State University’den almış olduğu araştırma bursu ile doktora çalışmalarını Florida State University National High Magnetic Field Laboratory’de tamamladı. 1998 yılında akademik çalışmalarını yarı zamanlı yürüterek özel sektör ve bürokraside görevlerini sürdürdü.
Öğrencilik ve iş hayatı boyunca bazı sivil toplum kuruluşlarında çalışmalarda bulundu. Üretimde verimliliğin artırılması ve katma değeri yüksek ürünlere kayması, farklı ülkelerin bilim-teknoloji, Ar-Ge ve bilgiyi ürüne çevirme ya da akademisyenlerin projeleriyle ülkenin sorunlarını buluşturacak yeni modeller üzerinde inceleme ve araştırma yapmak özel ilgi alanıdır. İngilizce, orta derecede Fransızca ve Arapça bilen Dr. Osman DUR, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 
 

VI. Havacılık ve Avionik Sistemler

Altuğ Müftüoğlu
TAI Strateji Yönetimi Müdürü

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ni takiben 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. British Aerospace Regional Aircraft bölümünde, teknik stajlarını tamamladıktan sonra aynı şirkette Pazarlama Analisti olarak Avrupa’daki çeşitli satış kampanyalarında görev almıştır. Askerlik hizmetinden sonra Roketsan’da Proje Yönetimi bölümünde işe başlayarak Mızrak projesinde Proje Koordinatörü ve çeşitli küçük ölçekte Ar-Ge projelerinde Proje Yöneticisi olarak yer almıştır. Bu dönemde ODTÜ’de Üst Düzey Yönetici Programını tamamlamıştır. Delta Havacılık şirketinde uzun bir dönem çalışarak, Teknokent Ar-Ge Grubu Müdürlüğü’nden, Genel Müdürlüğe kadar çeşitli pozisyonlarda bulunmuştur. 2008-2009 yılları arasında Harvard Business School’da Leadership Development Programını tamamlamış, ve 2010 yılında TAI Entegre Helikopter Sistemleri, İş Geliştirme ve Sözleşmeler Müdürlüğü görevine atanmıştır. Helikopter Grubu iş geliştirme faaliyetlerini ve Genel Maksat Helikopteri müzakerelerini yürütmüştür. 2012 yılında TAI Strateji Müdürü pozisyonuna atanarak, TAI’nin vizyon, misyon ve kurumsal stratejilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır.

 
 

VII. Deniz Araçları Sistemleri

M. Selim Buğdanoğlu
Sedef Tersanesi Savunma Sanayi Projeleri Müdürü

1980 yılında Deniz Harp Okulundan mezun olan BUĞDANOĞLU, 1986 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisi, 1993 yılında Gemi İnşaatı Yüksek Mühendisi ünvanı almış, 1994-1998 yılları arasında da İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Bölümünde doktora eğitimini sürdürmüştür.
10 yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın muhtelif gemilerinde İkinci Mühendis ve Baş Mühendislik görevlerini icra eden BUĞDANOĞLU 1990-1992 yılları arasında Taşkızak Tersanesi’ nde Gemi Onarım ve Proje Subaylığı ve 1992-1998 yılları arasında da Deniz Harp Okulu’nda Tersane ve Fabrika Organizasyonu, Proje Yönetimi, Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları konusunda öğretim üyeliği yapmıştır.
Muhtelif yurt içi ve yurt dışı makaleleri de bulunan BUĞDANOĞLU 1998 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığından istekle emekli olmuştur. 1998 yılından bu yana özel sektörde ağırlıklı olarak savunma sanayii projelerinde çalışmakta olan BUĞDANOĞLU, halen Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. Savunma Sanayi Projeleri Müdürlüğü görevi yanında Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi Program Müdürü olarak da görev yapmaktadır.

 
 

VIII. İnsansız ve Akıllı Sistemler

Gürbüz Gülersoy
AAES Genel Koordinatörü

Gürbüz Gülersoy, ODTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun olduktan sonra çeşitli firmalarda üretim ve tasarım alanlarında çalışmış, yöneticilik yapmıştır. Gülersoy, 2014 yılından beri AAES Genel Koordinatörlüğünü yürütmektedir.

 
 

IX. Siber Savunma Sistemleri

Mustafa Dayıoğlu
TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü

TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Mustafa Dayıoğlu, lisansını 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği ve İşletme Mühendisliği’nde, yüksek lisansını 2006 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. 2001 yılında TÜBİTAK BİLGEM UEKAE Ağ Güvenliği bölümünde iş hayatına başlamış ve TÜBİTAK BİLGEM’de çeşitli proje ve pozisyonlarda birçok projenin geliştirilmesine katkıda bulunmuş, 2014 yılından itibaren TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü’nde Enstitü Müdürü olarak çalışmaktadır.

 
 

X. Kompozitler
Dr. Deniz Korkmaz

KORDSA Teknoloji Müdürü

Lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nde tamamlamıştır. 1996-2004 yılları arasında aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. 2004-2008 yılları arasında City University of New York’ta Araştırmacı olarak çalışmıştır. 2008 yılında Kordsa Teknik Tekstil A.Ş. Ar-Ge Bölümü’de göreve başlamıştır. Halen aynı şirkette Kompozit Güçlendirme İş Birimi’nde Teknoloji Müdürü olarak çalışmaktadır.

 
 

XI. Makina ve Metaller

Mehmet Akif Özyurt
Hassas Mühendislik Direktör

Mehmet Akif Özyurt Yıldız Teknik Üniversitesi, Makina Mühendisliği’nden 1991 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Uzay Mühendisliği bölümünde Yüksek Lisans eğitimini 1994 yılında bu eğitimini de tamamlayarak, Yüksek Mühendis unvanını aldı. Özyurt, 40 yıldır İstanbul’da Makina İmalat ve Otomasyon Sektörlerinde faaliyet göstermekte olan aile şirketleri HASSAS Mühendislik Ltd.Şti.nde, Genel Müdürlük görevini sürdürmektedir. Aynı zamanda birçok Sivil Toplum örgütünün faaliyetlerine de yoğun şekilde katkıda bulunan ÖZYURT, 2010 yılına kadar 6 yıl devam ettirdiği MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliğinin (Sektör Kurulları Komisyonu ile, Bilim ve Teknoloji Komisyonu Kurucu Başkanlıkları) dışında, TÜBİTAK TEYDEB Makina ve Otomasyon Projelerini Değerlendirme Kurulunda, 2013-1014 yılları arasında, bir yıl, özel sektörü temsilen, görev yapmıştır. SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğinin kuruluşunda da yer almış olup, kümede Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Halen UTESAV (Uluslararası Teknolojik, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar) Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası Takım Tezgahları ve Otomasyon Grubu Komite ve Meclis Üyeliği, İstanbul Ticaret Odası Sanayi İhtisas Komisyonu Başkan Yardımcılığı, TOBB Makine İmalatı Sektör Meclisi Üyeliği, TOBB YOİKK AR-GE Çalışma Grubu Üyeliği, Teknopark İstanbul AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği ve TÜRKAK Türk Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

 
 

XII. Elektronik ve Yazılım

Doç. Dr. Ahmed Akgiray
Özyeğin Üniversitesi

Dr. Ahmed Akgiray lisans derecesini 2005’te Cornell Üniversitesi’nde, yüksek lisans derecesini 2007’de Illinois Universitesi Urbana-Champaign kampüsünde (University of Illinois at Urbana-Champaign) ve doktora derecesini Nisan 2013’te Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde (California Insitutute of Technology) tamamladı. Doktoraya başlamadan önce, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuarinda RF/mikrodalga mühendisi olarak iki uzay projesi üzerinde çalıştı: Mars Science Laboratory ve Soil Moisture Active Passive (SMAP).
Dr. Akgiray’ın araştırmasında yoğunlaştığı konular mikrodalga devre ve sistemleri, RF/mikrodalga gömülü devreler, elektromanyetizm, antenler ve uzaktan sezim (remote sensing). Özellikle, yer, uçak ve uydu platformları için aktif (radar) ve pasif (radyometre) mikrodalga uzaktan sezim sistemleri üzerine çalışmaktadır.

 
 

XIII. Askeri Sistemlerde Sistem Mühendisliği

Murat Günal
C Tech Bilişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı

Askeri Lise sonrası Deniz Harp Okulu’nda Elektronik ve İletişim Mühendisliği lisans ve yüksek lisans eğitimlerini alan Murat Günal, 1989-2011 yılları arasında Türk Donanması’nda çeşitli pozisyonlarda deniz subayı olarak görev yapmıştır. Günal 2004-2006 yılları arasında NATO’da görev almıştır. Günal, donanmadan ayrıldıktan sonra çeşitli şirketlerde görevler almış olup, 2014 yılından beri CTech firmasında çalışmaktadır.

 
 

XIV. Test ve Sertifikasyon

Dr. Metehan Çalış
TSE Yapı Malzemeleri Müdürü

İTÜ İnşaat ve Çevre Mühendislikleri mezunu olup Türk Standardları Enstitüsü’nde yapı malzemeleri laboratuvarlarında 2006 yılından beri çeşitli pozisyonlarda görev yapmıştır. TSE’nin öz sermayesi ile yaklaşık 15 Milyon Euro bütçe ile 2014 yılında faaliyete giren yangın, akustik ve ısı yalıtım testleri anlamında tek bir çatı altında toplanmış Türkiye’nin en büyük yalıtım test merkezi olarak hizmet veren Yapı Malzemeleri Yangın ve Akustik Laboratuvarının proje, kurulum ve devreye alma aşamalarında da görev almış ve halen bu birimde Müdürlük görevini yürütmektedir. Evli ve 2 çocuk babası olan Dr. Metehan ÇALIŞ iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 
 

XV. Türk Savunma Sanayi Offset Uygulamaları

Suat Tözendemir
Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) Offset Uzmanı

Suat Tözendemir, 1990 yılında Deniz Harp Okulu’nda lisans eğitimini, 1997’de sistem yönetimi, şirket satın alma, sözleşme yönetimi konularında yüksek lisansını tamamlamıştır. Tözendemir, 1998-2012 yılları arasında Türk Ordusu ve NATO’da görev aldıktan sonra 2012 yılında STM firmasında çalışmaya başlamıştır.

 
 
 
 
 
 
 
 

Savunma Sanayi Mini MBA

Savunma Sanayi, Gelişmiş Ülke Olmanın Ön Koşulları

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami KELEŞ Savunma Sanayi, Gelişmiş Ülke Olmanın Ön Koşulları

Gençlerde Savunma, Havacılık ve Uzay Farkındalığının Oluşturulması Projesi

“Gençlerde Savunma, Havacılık ve Uzay Farkındalığının Oluşturulması” isimli projemiz T.C. İç İşleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenmektedir. Bu proje ile amacımız; üniversite-sanayi işbirliğini oluşturarak üniversiteli gençlerimizde savunma, havacılık ve uzay alanlarında farkındalık oluşturmak, onların bu sektörlere hazırlanmalarına katkıda bulunmak ve mezun olduklarında ilgili sektörlerde istihdamlarına imkan sağlayarak sektörlerin istenilen şartlardaki eleman ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktır.

Proje, Marmara Üniversitesinde gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında üye firmalarımız, Marmara Üniversitesinde öğrencilerle biraraya gelecek ve sektörel, mesleki ve teknik bilgiler ışığında öğrencilerin bilgilendirilmeleri sağlanacaktır.

Gençlerde Savunma, Havacılık ve Uzay Farkındalığının Oluşturulması Projesi

Savunma Sanayiinin En Sağlıklı Envanteri Eydep ile Oluşacak.

Savunma sanayiinin en sağlıklı envanteri Eydep ile oluşacak.

SAHA İstanbul bölgesinde savunma sanayii, havacılık ve uzay sektörlerinde faaliyet gösteren ya da çalışma potansiyeli olan firmaların yeteneklerinin detaylı tespitini yapma, ve teknolojik yetkinlik düzeylerini tespit etmek suretiyle tedarikçi veritabanına kaydederek savunma envanteri oluşturulacaktır.

SAHA İstanbul tarafından proje kapsamında istihdam edilip SSM tarafından eğitilip sertifikalandırılan denetçi mühendisler vasıtasıyla firmaların yetkinlik düzeyinin belirlendiği ve tespit edilen bilgilerin müşterek bir veritabanına kaydedildiği, SSM projelerinin tasarım, geliştirme üretim süreçlerinde yer alacak firmaların bu veri tabanı kullanılarak tespit edildiği bir bilişim altyapısı kurulmaktadır. Firmalarımızın hem SAHA içerisinde hem de SSM nezdinde çok daha yakından tanınacağı ve doğru firmaların doğru projelerde yer alabileceği anlamına gelen bu çalışmada firmalarımızın yeteneklerinin kısıtlı kimse ya da kurumlar tarafından bilinir olmaktan çıkıp, ülke genelinde ve yurt dışında ihtiyaç duyan her kurum ana yüklenici firma, firma ve STK’ya servis edilebilir hale gelecektir.

Aynı zamanda, SSM tarafından yapılan çalışma tamamlandığında milli kritik bir malzemeyi üretme potansiyeli olan ve fakat yetkinlik düzeyi ihtiyacın altında kalan firmaların devlet desteği ile istenilen seviyeye çıkartılması mümkün olacaktır.

Savunma Sanayiinin En Sağlıklı Envanteri Eydep ile Oluşacak.

Daha Profosyonel Bir Bilişim Altyapısını Oluşturmak İçin Çalışıyoruz

Daha profosyonel bir bilişim altyapısını oluşturmak için çalışıyoruz.

SAHA İstanbul üyelerine ait verilerin sağlıklı bir bilişim ortamında tutulabilmesi, etkin bir iletişim ortamı sağlanması için CRM yazılımı üretilmesi üzerinde çalışılmaktadır. Ağustos 2017 Ayının sonunda tamamlanması beklenen yazılım kullanıma alındığında hem yönetsel yetkinliği hem de üyeleri ile iletişimi daha kurumsal bir yapıya kavuşacaktır.

SAHA İstanbul üyelerinin ürün ve yeteneklerine ilişkin verilerinin kapsamlı ve kategorize edilebilir bir yapıda oluşturulması ve filtre edilebilir verilerin yükleneceği database oluşturmak ve bunu SAHA’nın hedefleri doğrultusunda servis etmek suretiyle firmalara destek sağlamayı amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra kurumsal hafızanın oluşması, planlama, izleme, ölçme raporlama gibi etkili bir yönetimin sahip olması gerekli enstrümanlar için bilişim altyapısından ve teknolojiden istifadeyi sağlayacaktır. Açık mimari yapıda olacak yazılıma ihtiyaç halinde yeni modüller eklenebilecek ve SSM tarafından geliştirilen EYDEP yazılımına entegre bir yapıda olacaktır.

Daha Profosyonel Bir Bilişim Altyapısını Oluşturmak İçin Çalışıyoruz

SAHA EXPO Fuarıyla İlgili Somut Adımlar Atıldı

Bir süredir üzerinde çalışılan, TOBB’a bildirimini yapılan, 2 yılda bir (çift yıllarda) yapılması planlanan SAHA EXPO fuarıyla ilgili somut adımlar atıldı. İDTM ile sözleşme imzalayarak 13,14,15 Eylül 2018’de yapılması kesinleşmiş oldu. İTO’nun da desteğini alınan fuarla ilgili olarak Sosyal Medya ve PR Ajansları ile sözleşmeler imzalandı ve Lansman firması belirlendi. www.sahaexpo.com Domain, hosting ve isim hakkı alındı. Çalışmalar devam ediyor Hazırlıklar tamamlanınca konseptle ilgili açıklama yapılacaktır.

SAHA EXPO Fuarıyla İlgili Somut Adımlar Atıldı

THY Teknik tesislerinde ziyaret

01.12.2017 tarihinde F-35 Joint Program Office ve SSM.lığı heyeti SAHA İstanbul’u üyesi olan THY Teknik tesislerinde ziyaret etmişlerdir.

 

01.12.2017 tarihinde F-35 Joint Program Office ve SSM.lığı heyeti SAHA İstanbul’u üyesi olan THY Teknik tesislerinde ziyaret etmişlerdir.

SAHA BOEING ZİRVESİ

28.11.2017 tarihinde, SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA – BOEING Zirvesi’nde ikili görüşmeler yapan 89 firmamızdan 3 firmamız Boeing tarafından tedarikçi olarak duyurulmuştur.

SAHA BOEING ZİRVESİ

Ieee Region 8 Turkey

Ieee Region 8 Turkey

IEEE Region 8 Türkiye Başkanlığı Marmara Bölgesinden 27 Üniversiteden 737 öğrencinin katılımı ile Beykent Üniversitesi Maslak yerleşkesinde gerçekleşen bölge toplantısında “Savunma Sanayi Neden Milli Olmak Zorundadır” ve “BİTES Örneği” başlıklarında sunumlar yaparak mühendis adayı gençlere milli teknoloji geliştirme bilinci aşılamaya çalıştık.

Ieee Region 8 Turkey