GRENWAY GÜNEŞ SİSTEMLERİ ENERJİ ÜRET. SAN. TİC. A.Ş.

Hakkında

Ürün Gruparı

İletişim

Yılsan Yatırım Holding iştiraki olan Greenway Güneş Sistemleri Enerji Üretim Sanayi ve Tic. A.Ş ile kule tipi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi alanında 2009 yılında bir ARGE programı başlatmıştır. Bu proje tamamen yerli sermaye ve mühendisler tarafından geliştirilmiştir. TUBİTAK ve TTGV kuruluşları tarafından desteklenen AR-GE projesi 2013 haziran ayı sonu itibariyle sonuca ulaşmıştır. Kule tipi yoğunlaştırılmış güneş enerjisi adı verilen bu teknoloji kendi alanında yeni ve rekabetçi bir konuma sahiptir. Güneş ışınlarının ‘Heliostat’ adı verilen aynalarla kule üzerinde bulunan ısı kazanına yansıtılarak kızgın buhar üretmesine dayalı bir teknolojidir. Bu buhar, bir buhar türbini ile elektrik üretiminin yanı sıra, deniz suyu arıtması, ısıtma ve soğutma yapılabilmektedir. Doğalgaz ve kömür santralleri ile beraber hibrid olarak tasarlanabilmesi, mevcut termik santraller dünyasında ayrı bir çığır açacaktır.

 

Kule tipi Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi Sistemleri güneş enerjisini elektriğe dönüştürmekte kullanılan en verimli yöntemlerden biridir.

 – Çevre dostu olan, az bakım gerektiren ve uzun süreli güç üretimi sağlayabilen bu sistemlerin tek girdisi güneş enerjisi ve sudur.

 – Sistemde güneş enerjisini kule üzerindeki alıcıya yansıtan yüzlerce yansıtıcı ayna (heliostat) bulunmaktadır.

 – Yüksek yansıtma özelliğine sahip bu özel aynalar vasıtası ile güneş ışınları kule üzerindeki bir noktada yoğunlaştırılarak yüksek sıcaklıklara çıkılmaktadır.

 – Kule tipi sistemler, yoğunlaştırılmış güneş enerji teknolojileri içerisinde; güneş enerjisinden su distilasyonu yapmak, buhar ve elektrik üretmek için en verimli teknolojilerden biridir.


 Sistemde kullanılan tüm yazılımsal ve donanımsal bileşenlerin tasarımı Greenway’e aittir.

 – Güneşi yüksek oranda odaklama yeteneğine sahip 510 adet heliostat

 – 50 metre yüksekliğinde kule

 – 4 MWTh termal güç üretilmektedir.

• Güneş Enerjisi

  • 0(212) 270 00 01
  • 0(212) 276 00 04
  • www.greenwaycsp.com
  • gwy@greenwaycsp.com
  • İTÜ Ayazağa Kampüsü ARI Teknokent, ARI 6 Binası No: 4B D:107 Maslak Sarıyer İSTANBUL