Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı

Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul, üye firmalarına yönelik Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde hayata geçirilen Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıya sanayicilerin ilgisi yoğun oldu.

SAHA İstanbul’un görevlerinin başında özel sektör ve kamu kurumları arasındaki doğal süreçleri işletmek olduğunu ifade eden Haluk Bayraktar, “Üyelerimiz ile tedarik kurumları arasında ara yüz görevi görüyoruz. Yaşadıkları problemlerin çözümlerinde adeta bir katalizör gibi çalışıyoruz. Hiçbir zaman onların tepesinde bir karar alıcı durumunda değiliz. Tüm süreçlerin doğal haliyle etkin ve verimli ilerlemesine odaklanıyoruz” dedi.

Systems) AŞ., kuruldu. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı olarak TAI İHA Sistemleri Grup Başkanı Ömer YILDIZ ve Genel Müdür olarak da Sabahattin ÖNAY atandı.

Hava platformlarında hayati önem taşıyan iklimlendirme ve kabin basınç sistemlerinin yerlileştirilmesi için başlatılan proje, TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) tarafından da destekleniyor. TASECS’in kurulmasıyla birlikte, Türkiye’de ilk defa TÜBİTAK’tan SAYEM desteği alan bir proje, içinde müşterinin yer aldığı çok ortaklı bir firmaya dönüştü.

Faaliyetlerine hızla başlayan ve ilk olarak Hürkuş eğitim uçağı için çalışmalarda bulunan TASECS, TUSAŞ tarafından üretilen Gökbey genel maksat helikopteri, Atak taarruz helikopteri, Hürjet eğitim ve hafif taarruz uçağı, Milli Muharip Uçak ve TUSAŞ’ta üretilen diğer hava platformları için yerli iklimlendirme sistemlerine üretim teklifi vermeye başlayacak.

 “Önemli olan başarıyı sürdürülebilir kılmak”

Savunma sanayinde çok büyük atılımlar ve yatırımlar yapıldığına dikkat çeken Bayraktar şöyle devam etti: “Önemli olan bu başarıların sürdürülebilir kılınması. Savunma ekosistemine baktığımızda ana platformlar bazında çok önemli gelişmeler var. Milli gemilerden milli İHA’lara, SIHA’lara, milli eğitim uçaklarına kadar şu anda hepsini sayamadığımız ana platformlarda pek çok başarı örnekleri var. Ancak alt sistemlere indiğimizde, bileşen ve malzeme bazında hala ciddi ihtiyaçlarımız mevcut. Ürün ağacının tüm katmanlarını kapsayan hatta üretim makinaları, test cihazları vb. imalat altyapısına ilişkin çözümleri bağımlılık oluşturmadan geliştirip üreteceğimiz yol haritalarını belirleyip uygulamamız lazım.’’

Bayraktar, savunma ekosisteminde sektörel derinliğin oluşturulmasında özel firmaların sisteme dahil edilmesinde SAHA İstanbul gibi STK’ların kilit rol oynadığını söyledi. Konuşmasının sonunda SAHA İstanbul tarafından organize edilen SAHA EXPO Savunma Havacılık Uzay Sanayi Fuarı’nın 25-28 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini hatırlatan Bayraktar, savunma ve havacılık sektöründe yerli ve yabancı çok önemli platform üreticileri ile alt sistem, komponent ve parça üreticilerinin bir araya geleceği sanayi ihtisas fuarı konseptindeki sistemin içinde olan ve olmak isteyen girişimcileri ve KOBİ’leri SAHA EXPO’ya katılmaya davet etti.

 

Başkalarının planlarını taklit etmiyoruz, kendi yol haritamızı hazırladık

Teknoloji Odaklı  Sanayi Hamlesi Programı’nın detaylarını anlatan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, milli teknoloji hamlesi ile Türkiye’de çok büyük bir teknoloji ekosisteminin hayat geçirildiğine dikkat çekti.

Kacır, “1.500’ün üzerinde Ar-Ge ve tasarım merkezi, 150 binin üzerinde Ar-Ge çalışanı, 84 Teknopark’ı, 5 bin 400’den fazla teknoloji şirketi, 30 binden fazla tamamlanan 9 binin üzerinde devam eden Ar-Ge projesi ve yıllık 5 milyar dolarlık yüksek teknoloji ihracatı ile Türkiye, çok güçlü teknoloji ekosistemine sahip” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, “SAHA İstanbul üyelerinin de içinde bulunduğu firmalarımızın, firmalardaki mühendislerimizin teknisyenlerimizin, bütün çalışanlarımızın ve binlerce insanımızın ortak katkısıyla milli teknoloji hamlesinde bugüne kadar çok büyük başarılar elde ettik. Bu başarılar sayesinde ülkemiz adına önemli sonuçlar elde ettik. Barış Pınarı Harekatı’nı bütün dünyayı şaşırtacak bir başarı hikayesiyle gerçekleştirmiş olduk. Hem sahada kazandık hem de sahadaki başarı sayesinde masada kazandık” diye konuştu.

“Tam bağımsız Türkiye için teknoloji tekellerine karşı tedbirlerimizi sıklaştıracağız” diyen Kacır sözlerini söyle sürdürdü: “Küresel teknoloji tekellerinin bize ve bizim gibi ülkelere yönelik ne düzeyde tehditler oluşturabildiğinin farkındayız. İnşaallah bunlara yönelik tedbirlerimizi sıklaştıracak mümkün olanlarına yerli alternatifler getireceğiz. Yerli ürün alternatiflerini kısa dönemde ortaya çıkaramayacak olduklarımıza da alternatif yöntemler, yollar uyguluyor olacağız.”