TASECS AŞ. KURULDU

Milli hava platformları için yurt dışından satın alınan iklimlendirme sistemlerinin yerlileştirilmesi için büyük bir adım atıldı. Havacılık endüstrisinin en büyük yerlileştirme adımlarından biri olan “Uçar Platformlarda Kullanılan İklimlendirme Sistemleri” projesi kapsamında, SAHA İstanbul öncülüğünde oluşturulan konsorsiyumda yer alan  firmalar; Gökser Makine, Anova Arge Teknolojileri, Friterm, Gürmetal ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ortaklığı ile TASECS (Turkish Aerospace Environmental Control

Systems) AŞ., kuruldu. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı olarak TAI İHA Sistemleri Grup Başkanı Ömer YILDIZ ve Genel Müdür olarak da Sabahattin ÖNAY atandı.

Hava platformlarında hayati önem taşıyan iklimlendirme ve kabin basınç sistemlerinin yerlileştirilmesi için başlatılan proje, TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) tarafından da destekleniyor. TASECS’in kurulmasıyla birlikte, Türkiye’de ilk defa TÜBİTAK’tan SAYEM desteği alan bir proje, içinde müşterinin yer aldığı çok ortaklı bir firmaya dönüştü.

Faaliyetlerine hızla başlayan ve ilk olarak Hürkuş eğitim uçağı için çalışmalarda bulunan TASECS, TUSAŞ tarafından üretilen Gökbey genel maksat helikopteri, Atak taarruz helikopteri, Hürjet eğitim ve hafif taarruz uçağı, Milli Muharip Uçak ve TUSAŞ’ta üretilen diğer hava platformları için yerli iklimlendirme sistemlerine üretim teklifi vermeye başlayacak.