Haluk Bayraktar, yeniden SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı seçildi

Dört yıl önce 27 firma ile kurulan, bugün ise 391 üye ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, 3. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleştirilen SAHA İstanbul’un 3. Olağan Genel Kurulu, aynı zamanda savunma, havacılık ve uzay sanayiinin zirvesine dönüştü.

Savunma sanayi zirvesini buluşturan genel kurul sonucunda, SAHA İstanbul’un yeni başkanı yine Haluk Bayraktar oldu.

Haluk Bayraktar’ın yeniden başkan seçildiği genel kurulda seçilen yeni yönetim kurulu, savunma ve havacılık sektöründeki ana yüklenicilerden, KOBİ’lere, yazılım firmalarından araştırma merkezlerine kadar geniş bir yelpazeden oluştu. SAHA İstanbul’un savunma sanayine üretim yapabilecek potansiyele sahip farklı büyüklüklerdeki firmaları aynı amaç etrafında toplama vizyonu yönetim kuruluna da yansıdı. SAHA İstanbul, 2 kadın üyenin de seçildiği Yönetim Kurulu’nda ana yükleniciler ile KOBİ’leri buluşturdu.

SAHA İstanbul’unun yeni yönetim kurulu üyeleri; ASELSAN’dan Prof. Dr. Haluk Görgün, Altınay Robotik’ten Hakan Altınay, STM’den Murat İkinci, Akım Metal’den Ali Fazıl Böyet, SUNUM’dan Prof. Dr. Fazilet Vardar, TRTEST’tan Bilal Aktaş, OBSS’dan  Zafer Şen ve Gökser Havacılık’tan Hilal Ünal Türkan oldu.

Milli Teknoloji Hamlesi tekelleşmeye bir itirazdır

Açılış konuşmasında Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlatılan milli teknoloji hamlesinin ülkemizde en somut haliyle savunma sanayi ile başladığına dikkat çeken Haluk Bayraktar, “Milli teknoloji hamlesi, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin belli ülkelerde tekelleşmesine bir itirazdır. Bilimin, teknolojinin ve refahın sadece birkaç ülke veya birkaç şirketin elinde asimetrik şekilde toplanması, insanlığın geleceği için bir tehdittir” dedi.

Bayraktar şöyle devam etti: “Biz artık akıllı bombalarımızı dedektörlerine kadar üreten, SİHA’larımızın uçuş kontrol yazılımlarından donanımlarına kadar geliştiren bir ülkeyiz. En öncelikli konumuz; projelerin sürdürülebilir, idame edilebilir olması için yerlileşmesini, adil rekabet şartları içerisinde en düşük maliyet etkin çözümler ile karşılanmasını sağlamak için çalışmak.”

Konuşmasına SAHA İstanbul’un savunma sanayine önemli katkılar sağlayan projeleriyle devam eden Bayraktar, “Adeta bir seferberlik anlayışı ile faaliyetlerimize yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Bu yoldan asla dönmeyeceğiz” şeklinde konuştu.