SAHA İstanbul Ankara Ofis Açılışı

Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde yerli kaynaklarla yüksek teknoloji üretebilen, kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra ihracatçı bir ülke haline gelmesinin hedeflendiği, milli teknoloji hamlesine destek veren SAHA İstanbul, hizmet ağını genişletiyor.

İstanbul’u merkeze alarak Kuzey Marmara hattında yer alan sanayici, tersane, üniversite ve teknoparkların oluşturduğu potansiyelin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde değerlendirilmesi amacıyla kurulan SAHA İstanbul, 3. irtibat ofisini savunma sanayinin kalbi Ankara’da hizmete açtı. SAHA İstanbul’un Teknopark İstanbul’daki merkez ofisinin yanı sıra YTÜ İkitelli Teknopark ve Hadımköy DESB’de irtibat ofisleri bulunuyor.

2015 yılında faaliyetlerine başlayan ve bugün 21 ilde toplam 413 üyesiyle Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul’un Anadolu’ya yakınlaşmasını sağlayacak 3. irtibat ofisinin açılışı yoğun bir katılımla Teknopark Ankara’da gerçekleştirildi.

Açılışta, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede, Savunma Bakan Yrd. Muhsin Dere, SSB Bakan Yardımcısı Faruk Yiğit, İVEDİK OSB Başkanı Hasan Gültekin, ASO Başkanı Nurettin Özdemir ve Savunma Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği YK Başkanı Latif Aral Aliş konuşma yaptı.

 “Savunma sanayinin kalbi Ankara’da olmazsak olmazdı”

Açılışta konuşma yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kurulduğu 2015 yılında beri çok hızlı bir ivme ile büyümeye devam eden SAHA İstanbul’un Türkiye’nin en büyük kümelenmesi olduğunu ifade etti. Bayraktar, “Amacımız, 2000’li yıllardan SSB bünyesinde başlayan milli teknoloji hamlesini desteklemek ve özel sektörün dinamizmini, savunma sanayisi ile buluşturmak. İstanbul merkezli kurulmuş olsak da 21 ilden üyelerimiz var. Savunma sanayinin kalbi Ankara’da olmazsak olmazdı. Bugün irtibat ofisini açarak bu eksikliği tamamlamış olduk” dedi.

Savunma sanayinin son 15 yıldaki başarısıyla diğer sektörlere de örnek olduğunu belirten Bayraktar şöyle devam etti: “SAHA İstanbul, bu başarının devam etmesi için geliştirilen, özgün milli platformların, teknolojik derinliğin arttırılması için özellikle ihracatta atılan adımlara destek vermek ve bu alandaki bağımsızlığımızı perçinlemek adına pek çok görevler üstlenmektedir.”

SAHA İstanbul’un yeni yönetim kurulunda hem büyük ölçekli, hem küçük ölçekli şirketlerin temsilcilerinin ve akademisyenlerin olduğunu hatırlatan Bayraktar, “Bizim bakış açımız bir şeyi tepeden modelleme ve organize etmek değil, doğal olarak ortaya çıkan ihtiyaçların doğru bir şekilde desteklemek ve sorunları çözmek için aracı olmaktır” diye konuştu.