İDEF 2019’da 6 Dev Projenin İmzaları Atıldı

SAHA İstanbul, üyeleriyle birlikte hayata geçirdiği, 6 dev projeyi İDEF 2019 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda açıkladı. Türkiye’nin geleceğine yön verecek projelerin imza töreni, SAHA İstanbul standında düzenlendi. Projeler, aynı alanda üretim yeteneğine sahip firmaların, SAHA İstanbul öncülüğünde bir araya geldiği konsorsiyumlar tarafından gerçekleştirilecek. TÜBİTAK SAYEM (Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması) Programı 1. Faz çağrısına da kabul edilen projelerin imza törenine savunma ve havacılık dünyasının önemli isimleri iştirak etti.

Geniş katılımla gerçekleştirilen imza törenine; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, SSB Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, SAHA İstanbul  Yönetim Kurulu Başkanı  Haluk Bayraktar ve TÜBİTAK SAYEM konsorsiyumu üyeleri katıldı.

İmza törenine, konsorsiyumlarda yer alan firma yetkilileri, üniversite rektörleri ve TÜBİTAK temsilcileri de katılım sağladı.

İDEF 2019’da İmzalanan Projeler:

  • Lazer Silah Sistemlerinin Geliştirilmesi Projesi,
  • HÜRKUŞ Uçağı İçin İklimlendirme Alt Sistem Tedarik Projesi,
  • Havacılık Uygulamaları İçin Katmanlı Metal Yazıcı Tozları Projesi(ATOM),
  • İnsansız Deniz Araçlarının Otonom Çalışabilmesi İçin Ölçüm, Test ve Seyrüsefer Amaçlı Kontrol Birimi Geliştirme Yol Haritası (İDA-OTOSEVK),
  • Uydu Haberleşme Sistemleri,
  • Nano partikül takviyeli kompozit malzeme üretimi

Uluslararası iş birlikleri yapıldı

SAHA İstanbul standında gerçekleştirilen imza töreninde ayrıca 2 uluslararası iş birliği protokolü imzalandı. İlk protokol, SAHA İstanbul üyesi ElectraIC ve Proven arasında yapıldı. İkinci protokol ise TTAF Savunma San ve Tic A.Ş, Çek Cumhuriyeti’nde fiber optik teknolojiler alanında uzman Optokon firması arasında imzalandı.