SAHA İstanbul Etkinlikler

Etkinliklerimiz il ilgili içerik ve bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Etkinlikler

WIN EURASIA Fuarı’nda SAHA İstanbul’u tanıttık

“360 Derece İmalat sanayi” teması ile 14- 17 Mart 2019 tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP’da düzenlenen WIN EURASIA Fuarı’na katıldık. Sanayinin devlerinin buluştuğu fuarda yer alan SAHA İstanbul standında yerli üretimin önemine dikkat çektik.

Uluslararası firmaların robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımların yanı sıra network platformlarının da sergilendiği fuarda SAHA İstanbul yoğun ilgi gördü. Standımızda yurtiçinden  ve yurtdışından gelen ziyaretçilere SAHA İstanbul’u tanıttık, savunma, havacılık ve uzay endüstrisinde millileşme hamlesi çerçevesinde yaptığımız çalışmaları anlattık.

Dünyanın en büyük kompozit fuarı JEC WORLD 2019’a katıldık

SAHA İstanbul olarak 12 – 14 Mart 2019 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen, dünyanın en büyük kompozit fuarı JEC WORLD 2019’a katıldık.

Kompozit sektörünün en büyük uluslararası buluşması olarak anılan JEC WORLD 2019’da Airbus, Magna, Daimler ve Huntsman gibi dünya devi firmalarla aynı platformda yer aldık, SAHA İstanbul’u uluslararası bir platformda başarıyla tanıttık. Oldukça ilgi gören standımızda dünyanın  farklı ülkelerinden ve Türkiye’den gelen firmalarla görüşmeler gerçekleştirdik. SAHA İstanbul üyesi kompozit firmalarının dünya pazarlarında payını arttırmaya yönelik çalışmalar yaptık, networkler kurduk.

SAHA İstanbul Üyelerine Özel "Yönetici Geliştirme Programı - Mini MBA" başladı

SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Kümelenmesi Derneği tarafından TÜBİTAK TÜSSİDE (Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü) ile birlikte hazırlanan “Mini MBA Programı” başladı.

SAHA İstanbul üyelerine yönelik olarak, sektördeki yöneticilerin ve yönetici adaylarının yetkinliklerini arttırmak üzere hazırlanan “Yönetici Geliştirme Programı (Mini MBA), 2 Mart – 9 Kasım 2019 Teknopark İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Yurtdışındaki örnekleri araştırılarak, özellikle savunma ve havacılık sektöründe faaliyet gösteren firmalardaki yöneticilere yönelik hazırlanan program, katılımcıların kariyerlerinde önemli bir adım olacak

Türk-Amerikan Firmalarının İkili İş Görüşmeleri

Amerikan Büyük Elçiliği bünyesinde  Amerikan Ticaret Müsteşarlığı, Türk Amerikan Konseyi ve SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi işbirliği ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde, savunma sanayiinde hizmet veren Amerikalı ve Türk firmalarının temsilcileriyle buluştu.

18 SAHA İstanbul üyesi firma ile aralarından Lockheed Martin, Boeing gibi savunma sanayinin dev firmaları için üretim yapan 12 Amerikalı firmanın temsilcileriyle bir araya geldiği organizasyonda 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Savunma sanayi ve havacılık alanında faaliyet gösteren Türk ve Amerikan firmaların bir araya geldiği ikili görüşmelerine SAHA İstanbul üyesi, Yepsan Savunma ve Havacılık, Akın  Metal, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler, Tekom Elektrik, Hema Elektrik, Varzene Metal, Femsan Elektrik Motorları, Merkad Makina Kalıp, Kale Grubu, Gür Metal, Profen Grup, Gürdesan Gemi Makina Denizcilik, Kordsa, Yaltes Elektronik, Samsun Yurt Savunma, Yalteksan Yalıtım Teknolojileri, İstanbul Denizcilik ve FZK Mühendislik’ten iş adamları katıldı.  Amerikalı heyette ise; AdChem Manufacturing Technologies, Inc., Airwolf Aerospace, Blue Wolf, Industrial Metals International Ltd. Infinity Air, Inc, Latitude Aero, Metro Aerospace, Moog Space and Defense, Nova Power Solutions, SLMTI, Taylor Devices ve Van Horn Aviation firmalarından temsilciler yer aldı.

Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi İle Bütünleşmesi Çalıştayı

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak “Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi ile Bütünleşmesi” konulu bir çalıştay gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen çalıştaya, SAHA İstanbul yöneticileri, üye firmaların temsilcileri, MEB görevlileri ve eğitimciler katıldı.

Çalıştayda bir konuşma yapan SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Savunma, Uzay ve Havacılık sektörü için mesleki ve teknik eğitimde tüm Türkiye’de model olacak bir çalışma içerisindeyiz. İnsan kaynağımızın günümüz teknolojik altyapılarına uygun kalifiye düzeyde eğitim alması; ülke olarak hedeflerimize ulaşmamız açısından kritik öneme sahip”  dedi.

Sanayicilerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin katıldığı çalıştay sonrasında sunulan  öneriler dikkate alınarak hazırlanacak sonuç raporu Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulacak.  Eğitim uygulamalara ilişkin öneriler İstanbul’daki seçilmiş pilot okullarda  başlatılacak. Daha sonrasında da yaygınlaştırılacak. SAHA İstanbul Genel Sekreteri  İlhami Keleş, “Sunulan öneriler sonunda hazırlanacak rapor ile eğitim alanında kanun ve mevzuat değişikliğine ihtiyaç olursa SAHA İstanbul olarak bunun da takipçisi olacağız” dedi.

Hızla büyüyen Türk savunma ve havacılık sektörünü daha yakından tanımak ve Türkiye’de beraber çalışabilecekleri paydaşlar ile tanışmak üzere Türkiye’ye gelen Amerikalı iş adamları, aralarından SAHA İstanbul üyeleriyle yaptıkları ikili görüşmelerde birlikte işbirliği yapabilecekleri alanları ve müşterek üretebilecekleri ürünleri konuştular.