SAHA İstanbul Basın Bültenleri

Yerli ve milli savunma sanayine Amerika’dan büyük ilgi

BASIN BÜLTENİ

08 ŞUBAT 2018

Yerli ve milli savunma sanayine Amerika’dan büyük ilgi

 Amerika’da  savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı ticari heyet, SAHA İstanbul üyesi 18 firma ile 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye’nin lojistik avantajları, savunma sanayiinde son dönemdeki başarıları ve özgüveni ile dikkat çektiğini belirten SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “Pazarın tam ortasındaki Türkiye’deki yerel firmalarla işbirliği yapmak Amerikalılar için oldukça avantajlı” dedi.

 

Geçtiğimiz yılı önemli ihracat rakamlarıyla tamamlayan Türk savunma ve havacılık sanayi Amerikalı üreticilerin ilgi odağında…

Amerikan Büyük Elçiliği bünyesinde  Amerikan Ticaret Müsteşarlığı, Türk Amerikan Konseyi ve SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi işbirliği ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde savunma sanayiinde hizmet veren Amerikalı ve Türk firmalarının temsilcileriyle buluştu. 18 SAHA İstanbul üyesi firma ile aralarından Lockheed Martin, Boeing gibi savunma sanayinin dev firmaları için üretim yapan 12 Amerikalı firmanın temsilcileriyle bir araya geldiği organizasyonda 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Hızla büyüyen Türk savunma ve havacılık sektörünü daha yakından tanımak ve Türkiye’de beraber çalışabilecekleri paydaşlar ile tanışmak üzere Türkiye’ye gelen Amerikalı iş adamları, aralarından SAHA İstanbul üyeleriyle yaptıkları ikili görüşmelerde birlikte işbirliği yapabilecekleri alanları ve müşterek üretebilecekleri ürünleri konuştular.

“Amerikalıların Türkiye’ye ilgisi artıyor”

İstanbul’da gerçekleştirilen Türk – Amerikan ikili iş görüşmelerini organize edilen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, görüşmeler için özellikle Türk firmalarıyla müşterek işler yapabilecek, teknoloji transferleri veya Türkiye’ye reel yatırımlar yapacak firmaları tercih ettiklerini belirtti.

Amerikalıların son dönemde Türkiye ve Türk firmalarıyla daha fazla ilgilendiklerine dikkat çeken Keleş şöyle devam etti:

“Türkiye coğrafi olarak çok önemli bir konumda. Tam pazarın ortasında ve ciddi lojistik avantajları bulunuyor. Üretimde düşük maliyet avantajına sahip. Yerel firmalarla işbirliği yaparak bu avantajları değerlendirmek ve o pazarlara erişmek bu günün dünyasında tercih edilen bir yöntem. Özellikle savunma ve havacılıkta bir ürünü sattığımız zaman işiniz bitmiyor. Life Cycle dediğimiz ömür devri boyunca yedek parça ve bakım desteği gibi kapsamlı ve uzun soluklu gibi ilişki gerekiyor. Bunun lojistik olarak yürütülebilmesi, daha az maliyetle bu işin altında kalkılabilmesi için lokasyon çok önemli bir parametre. Bu  noktada Türkiye’nin lokasyon avantajını kullanarak civardaki pazarlara erişmek de Amerikalılar için oldukça için önemli bir imkan.”

“Savunma sanayinde özgüven kazandık”

Türkiye’nin son dönemde Suriye’ye ve Kuzey Irak’a gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlarla da tüm dünyada dikkatleri üzerine çektiğini belirten Keleş “Türkiye’de bir şeyler yapılabilir hale geldi ve bu basın sayesinde daha da görünür oldu. Bu durum ciddi bir özgüven yarattı. Bugün insanlar göğsünü gere gere; ‘Türkiye’de yapılamayacak bir şey yok. Yeter ki….’ gibi cümleler kurmaya başladı. Bu gözlenebilen, dışarıdan da görülebilen bir özgüven” dedi.

Sınır ötesi operasyonlarda Türkiye’nin kendi ürettiği kritik sistemleri kullandığına dikkat çeken Keleş şöyle konuştu:

“Türkiye kendi üretilmiş olduğu silah ve sistemlerin performansını dünyaya gösterme kabiliyetine sahip bir ülke. O nedenle de bazı kritik sistemlerdeki başarısını dünyanın gözü önünde sergilemek suretiyle rüştünü ispat etmiş durumda. İnsansız hava araçları, fırtına obüsleri, bir takım güdümlü füze sistemleri bunların en güzel örnekleri. Bunlar artık proje olmaktan çıkmış, üretilmiş ve gerçek ortamında kullanılarak test edilmiş, başarısını kanıtlamış hikayesi olan sistemlere dönüştüler. Bu da Türkiye’ye ilgiyi arttırdı. Ülkemize birileri geldiği zaman ‘Türkiye ile bir şeyler yapabiliriz. Çünkü onlar bunu yapabilen ve başarısını kanıtlamış bir ülke’ diyorlar.”

Savunma sanayi ve havacılık alanında faaliyet gösteren Türk ve Amerikan firmaların bir araya geldiği ikili görüşmelerine SAHA İstanbul üyesi, Yepsan Savunma ve Havacılık, Akın  Metal, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler, Tekom Elektrik, Hema Elektrik, Varzene Metal, Femsan Elektrik Motorları, Merkad Makina Kalıp, Kale Grubu, Gür Metal, Profen Grup, Gürdesan Gemi Makina Denizcilik, Kordsa, Yaltes Elektronik, Samsun Yurt Savunma, Yalteksan Yalıtım Teknolojileri, İstanbul Denizcilik ve FZK Mühendislik’ten iş adamları katıldı.  Amerikalı heyette ise; AdChem Manufacturing Technologies, Inc., Airwolf Aerospace, Blue Wolf, Industrial Metals International Ltd. Infinity Air, Inc, Latitude Aero, Metro Aerospace, Moog Space and Defense, Nova Power Solutions, SLMTI, Taylor Devices ve Van Horn Aviation firmalarından temsilciler yer aldı.