SAHA İstanbul Basın Bültenleri

Basın Bültenlerimiz ile ilgili detaylı içeriğe ve bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

BASIN BÜLTENLERİ

Mesleki ve Teknik Eğitim SAHA’da

SAHA İstanbul, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi ile Bütünleşmesi” konulu çalıştay gerçekleştirdi…

Mesleki ve Teknik Eğitim SAHA’da

BASIN BÜLTENİ 1 /  17 OCAK 2019

 

Mesleki ve Teknik Eğitim SAHA’da....

 

SAHA İstanbul, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte “Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi ile Bütünleşmesi” konulu çalıştay gerçekleştirdi. SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Savunma, Uzay ve Havacılık sektörü için mesleki ve teknik eğitimde tüm Türkiye’de model olacak bir çalışma içerisindeyiz. İnsan kaynağımızın günümüz teknolojik altyapılarına uygun kalifiye düzeyde eğitim alması; ülke olarak hedeflerimize ulaşmamız açısından kritik öneme sahip”  dedi.

 

SAHA İstanbul, Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak bir çalıştay gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen “Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi ile Bütünleşmesi” konulu çalıştaya, SAHA İstanbul yöneticileri, üye firmaların temsilcileri, MEB görevlileri ve eğitimciler katıldı.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “SAHA İstanbul’un kuruluş amacı savunma sanayiindeki milli teknoloji hamlesine ortak olmak, destek olmak. Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olarak durumdan vazife çıkardık” dedi.

 

“Başarı hikayelerinde insan kaynağı önemli”

 

SAHA İstanbul’un  11’i üniversite olmak üzere  342 üyesi ile binlerce çalışanı istihdam ettiğine dikkat çeken Bayraktar şöyle devam etti: “2002 yılında savunma sanayiinde %80 yurtdışına bağımlıydık. Bu alanda milli  sistemler üretme iradesi konuldu ve projeler Türk firmalarına verilmeye başlandı. Savunma sanayii teknolojik anlamda en çok derinleştiğimiz sektör. Millilik kriteri ön planda bu sektörde bir cıvatanın dahi satışı izinlere tabi... 15 sene önce İHA’lar konusunda yurtdışına bağımlıydık. Bugün 75 İHA ve SİHA TSK’da, emniyette çeşitli güvenlik birimlerinde kullanılıyor. Bugün dünyada SİHA üretebilen sayılı ülkelerden biriyiz. SAHA İstanbul üyeleri içinde böyle pek çok başarı hikayesi var.”

 

Nuri Demirağ’ın geçmişte yaptığı uçakları ihraç etmek isteyince “Yakarız da sattırmayız” denilerek önünün kesildiği günlerden bugün havacılıkta belli konularda ileri seviyede olan Ukrayna’ya İHA ihraç edilir hale geldiğine dikkat çeken Bayraktar “Savunma sanayiindeki başarı hikayelerinin diğer sektörlerde yayılması için insan kaynağı çok önemli. Dolayısıyla da mesleki ve teknik eğitim de önemli” dedi.

 

Türkiye Teknoloji Takımı olarak geçen yıl gerçekleştirdikleri Teknofest’in 550 bin katılımcıyla dünyanın en büyük 2. Havacılık etkinliği olduğunu belirten Bayraktar “Önemli olan projenin doğru kurgulanması, organize edilmesi. Sonrasında toplumumuzda bu tür faaliyetlere tahminlerinizin ötesinde ilgi ve merak söz konusu. Mesleki ve teknik eğitimde de tüm Türkiye’de model olacak  bir çalışma başlatacağız.” dedi.

 

Bayraktar gençlere de önemli tavsiyelerde bulundu:

“Mesleki ve teknik eğitim alan gençlere en önemli tavsiyemiz, ilgilendikleri alanlarda iş yapan şirketlerde, AR-GE Merkezlerinde, Teknopark’larda ve savunma sanayinde ileri ve yüksek teknolojiyle iş yapan firmalarda staj, yarı zamanlı çalışma yapsınlar. Bu firmalarda üretilen projelere entegre olmaları ve projelere katkı sunmaları gençlerimizin gelecekleri açısından önemli katkı sunacaktır.  Ayrıca Teknofest gibi ulusal veya uluslararası yarışmalara takımlar oluşturarak katılsınlar. Gelişimleri açısından ufuk açıcı olacaktır.”

 

“Güçlü mesleki eğitim, güçlü Türkiye”

 

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Serkan Gür  “Milli eğitim milli üretim” sloganı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın önemli projeleri hayata geçirdiğini söyleyerek konuşmasına başladı. “Sanayicilerin eğitimcilerin ve öğrencilerin bir araya geldiği çalıştayı bakanlık olarak çok önemsediklerini belirten Gür, “Bu bizim için bir hayaldi” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Mesleki ve Teknik Eğitim hedefleri hakkında bilgi veren Gür,  “Milli eğitim, milli üretim” sloganı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın önemli projeleri hayata geçirdiğini ifade etti. Özellikle  savunma ve havacılık konusunda yetenekli, bu alanda gelişmeye destek verecek, bilimi takip eden, milli teknoloji hamlesinin beyni olabilecek gençler yetiştirmek istediklerini belirten Gür, SAHA İstanbul ile yapılan işbirliğinin bu alanda önemli bir başlangıç olacağını söyledi. Gür “Güçlü mesleki eğitim, güçlü Türkiye demek. Mesleki eğitim güçlenirse, Türkiye güçlenir” dedi.

 

Çalıştay  sonuçlarının takipçisi olacağız

 

Sanayicilerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin katıldığı çalıştay sonrasında sunulan  öneriler dikkate alınarak hazırlanacak sonuç raporu Milli Eğitim Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunulacak.  Eğitim uygulamalara ilişkin öneriler İstanbul’daki seçilmiş pilot okullarda  başlatılacak. Daha sonrasında da yaygınlaştırılacak. SAHA İstanbul Genel Sekreteri  İlhami Keleş, “Sunulan öneriler sonunda hazırlanacak rapor ile eğitim alanında kanun ve mevzuat değişikliğine ihtiyaç olursa SAHA İstanbul olarak bunun da takipçisi olacağız” dedi.

 

 

SAHA İstanbul gücünü yurt dışına taşıyacak

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul), ürün ve kabiliyetleriyle yurt dışı pazarlara açılacak.

SAHA İstanbul gücünü yurt dışına taşıyacak

BASIN BÜLTENİ 2 / 28 0CAK 2019

 

SAHA İstanbul gücünü yurt dışına taşıyacak

 

Türk savunma ve havacılık sanayisinde önemli sorumluluklar üstlenen Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul), ürün ve kabiliyetleriyle yurt dışı pazarlara açılacak.

 

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, kümelenmenin 2018'deki faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Haluk Bayraktar, savunma, havacılık ve uzay sanayisi alanlarında Türkiye’nin teknolojik dönüşümü ile milli teknoloji hamlesine destek vermek amacıyla çalışan SAHA İstanbul’un, 2018 yılını 314 faaliyetle tamamladığını söyledi. Bayraktar, şöyle konuştu:

"Yönetim ve ekip arkadaşlarımız, Türkiye’nin teknolojik gelişimi için adeta hiç durmadan bir toplantıdan diğerine koşarak geçtiğimiz yılı geride bıraktı. Bu kapsamda ekibimiz geçtiğimiz yıl 116 firma ziyareti ve toplantısı yaptı, 76 kez de kamu, kurum ve üniversitelere ziyaretler gerçekleştirerek toplantılara katıldı. 11 kez yönetim kurulu, 21 kez komite, 13 kez proje ve 20 kez de SAHA EXPO toplantıları gerçekleştirdik. Yıl içinde 9 kez yabancı delegasyonlar ve sivil toplum kuruluşları ile bir araya geldik. 14 adet SAHA İstanbul etkinliği düzenledik. 24 kez düzenlenen etkinliklere iştirak ettik. Yurt çapında 8 fuara katıldık. Şimdi sıra Türkiye’nin, savunma sanayisinde ihracatçı ülkeler konumuna gelmesi için gücümüzü yurt dışına taşımaya geldi. Önümüzdeki dönemde SAHA İstanbul olarak yurt dışında da fuarlara katılmayı hedefliyoruz."

Geçen yıl yeni katılımlarla üye sayılarının 342'ye çıktığını dile getiren Bayraktar, milli ve yerli teknolojinin gelişimi için geçen yıl birçok ikili görüşme, çalıştay ve sektör temsilcileriyle toplantılar yaptıklarını, bu çalışmalar sırasında kritik milli sistemlere de destekler verdiklerini anlattı.

SAHA EXPO'da yurt dışına kapı aralandı

Bayraktar, geçen yıl en dikkati çekici faaliyetlerinin 135 kurum ve şirketin katılımıyla gerçekleştirdikleri SAHA EXPO 2018 olduğunu söyledi.

Fuarda yerli üretim kabiliyetlerinin ortaya konulduğunu ifade eden Bayraktar, hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen ziyaretçilere Türkiye’nin savunma sanayisinde ulaştığı gelişmişlik düzeyini gösterme, birebir anlatma fırsatı yakaladıklarını belirtti. Bayraktar, "Fuar kapsamında yurt içinde yeni iş birliklerine, yurt dışında ise yeni pazarlar için sanayicilere açılım sağladık. Birlik olduğumuzda, Türk savunma sanayinin millileştirilmesi hamlesine önemli katkılar sağlayabileceğimizi, dünyanın önemli ülkeleri arasında yer alabileceğimizi birlikte tecrübe ettik." diye konuştu.

 Fuarda, Türkiye'nin milli gururu insansız hava aracı Bayraktar TB2, yanmayan ve su geçirmeyen malzeme Aerojel, BMC tarafından üretilen 600 beygirlik yerli dizel motor gibi onlarca stratejik ürünün ilk kez sergilendiğini anlatan Bayraktar, beklenenin çok üzerinde ilgiyle karşılanan, uluslararası önemli anlaşmaların imzalandığı SAHA EXPO’nun bir sonraki organizasyonunu 2020'de yapmayı planladıklarını kaydetti.

Lazer silah sistemlerinden yerli yazılıma

SAHA İstanbul üyelerinin desteğiyle birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerine değinen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türk Hava Kuvvetlerine temel eğitim uçağı olarak hizmet edecek Hürkuş'un iklimlendirme ve kabin basınç sistemi için küme üyelerinden konsorsiyum oluşturuldu. SAHA İstanbul’un koordinasyonunda aralarına TUSAŞ’ın da dahil olduğu konsorsiyum bu amaçla yeni bir şirket kuruyor. Havacılık alanında hayata geçirmeye hazırlandığımız başka projelerimiz de var. Milli Havacılık Endüstrisi Platformu (MİHENK) ve Havacılık Test ve Sertifikasyon Merkezi (HATEM) çalışmalarına devam ediyoruz. MİHENK’in kurulmasıyla, TÜRKAK’ın yerli denetim firmalarımız tarafından AS 9100 sertifikası verebilmesini mümkün kılacak akreditasyonu verebilme yetkisini alması için gerekli altyapıyı da gerçekleştirmiş olacağız."

Bayraktar, ayrıca savunma, havacılık ve uzay sanayisi alanında kalifiye personel açığını kapatmak için çalışmalar gerçekleştirdiklerini, lazer silah sistemleriyle ilgili çalışacak firmaların yer aldığı konsorsiyum kurduklarını, kümelenme üyesi yetkin firmaların 3D printer toz üretimi için bir araya geldiğini, açık kaynak kodlarla milli ihtiyaçları karşılaması amaçlanan yerli yazılım geliştirme çalışmalarına başlandığını söyledi.

Bayraktar, SAHA İstanbul olarak milli teknoloji hamlesine katkı sağlarken sektörde Türkiye’nin millileşme hamlesine katkı verecek firmaların sayısını çoğaltmak, üretim kalitelerini arttırmak için de önemli adımlar attıklarını dile getirdi.

Hedef, referans ülke Türkiye

Yerli ve milli savunma ile havacılık sanayisinin itici gücü olmak için yola çıktıklarını vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

"Türkiye’yi kendi savunma ve havacılık sanayisi araçları ile bölgesel ve küresel ölçekte referans ülke haline getirmek için hep birlikte çalışıyoruz. Stratejik açıdan önemli ve katma değeri yüksek sistem ile alt sistemlerin geliştirilmesine katalizör olmaya çabalıyoruz. Türk sanayisinin, savunma, havacılık ve uzay alanlarında yapacağı atılımın merkezi haline gelen SAHA İstanbul’un ülkemize vereceği katkıyı en üst seviye çıkarmak için faaliyet gösteriyoruz."

Milli teknoloji hamlesi için 342 firmalı dev iş birliği

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde faaliyet gösteren 27  SAHA İstanbul’un üye sayısı 342’ye yükseldi.

Milli teknoloji hamlesi için 342 firmalı dev iş birliği

BASIN BÜLTENİ 1 / 22 OCAK 2019

Milli teknoloji hamlesi için 342 firmalı dev iş birliği

Savunma, havacılık ve uzay sanayisinde faaliyet gösteren 27 firmanın katılımıyla Türkiye'nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul'un üye sayısı 342'ye yükseldi.

 

Türkiye'nin savunmahavacılık ve uzay sanayisindeki milli teknoloji hamlesine destek vermek amacıyla faaliyet gösteren ve ülkenin en büyük kümelenmesi haline gelen Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) yeni katılımlarla güçlendi. Kuzey Marmara hattında yer alan sanayici, tersane, üniversite ve teknoparkların oluşturduğu potansiyelin savunma, havacılık ve uzay sanayisinde değerlendirilmesi amacıyla kurulan SAHA İstanbul'un etkinliği artıyor.

ASELSAN, THY Teknik, Kale Kalıp, Baykar, BMC, STM, Kordsa, Petlas, Ermaksan, Durmazlar, TÜMOSAN gibi faaliyet alanlarına liderlik eden şirketleri aynı hedefte buluşturan SAHA İstanbul, geçen sürede Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi haline geldi.

SAHA İstanbul, 2019'a 27 yeni firmanın katılımıyla büyüyerek başladı. Türkiye'nin lider havacılık sanayi şirketi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ülkedeki test ve değerlendirme altyapısının etkinliğinin artırılması ve güçlendirilmesi amacıyla kurulan TRTest, kümelenmenin yeni üyeleri oldu. Yeni üyelerle birlikte SAHA İstanbul’un üye sayısı, 11'i üniversite olmak üzere 342'ye yükseldi.

Türkiye'nin savunma, havacılık ve uzay sanayisindeki millileştirme hamlesine katkıda bulunmak için iş birliğine katılan diğer firmalar Mahrek Teknoloji, Ortem Elektronik, Günili Yazılım, Berkin Savunma, Desi Alarm, İstanbul Silah, Bozok Savunma, Floran Kimya, Kontal Elektronik, Mir İzolasyon, BİAS Mühendislik, Vis Videsan, Gürdesan Gemi Makina, CDT Bilgi Teknolojileri, Gökçeler Makina, Özer Elektronik, Matil Malzeme, Erdem Cam, Karakamlar Havacılık, Erin Motor, Hisar Kalıp, Kastaş Sızdırmazlık, Uzmar Gemi İnşaat, Dener Makina ve Mobit Bilişim oldu.

Hürkuş, lazer silah sistemleri, aerojel...

SAHA İstanbul'un destek ve koordinasyonuyla bugüne kadar bir dizi önemli proje hayata geçirildi. Temel eğitim uçağı Hürkuş'un iklimlendirme ve kabin basınç sistemi için küme üyelerinden konsorsiyum kuruldu. Bu konsorsiyum TUSAŞ'ın da içinde olduğu bir şirkete dönüşüyor.

Lazer silah sistemleriyle ilgili olarak ASELSAN, ROKETSAN, Ermaksan, TÜBİTAK BİLGEM ve Gebze Teknik Üniversitesinden oluşan bir konsorsiyum oluşturularak, TÜBİTAK Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması Programı'na başvuruldu.

Milli katmanlı titanyum printer üretmeyi başaran Ermaksan ve ALUTİM ile 3D printer toz üretimi konsorsiyumu kuruldu.

Savunma ve havacılık sektörü için büyük önem taşıyan ileri teknoloji ürünü yanmaz özellikteki Aerojel üretimi gerçekleştirildi. Türkiye, bu ürünü üretebilen 4 ülkeden biri haline geldi. Açık kaynak kodlarla milli ihtiyaçlara dönük yerli yazılım geliştirme hamlesi başlatıldı. Mesleki ve teknik eğitimin sanayi ile bütünleşmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli çalışma hayata geçirildi.

Hedef yeni milli sistemler

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, 27 firma tarafından kurulan SAHA İstanbul'un, geçen süre içinde gerek kümelenme olarak gerekse üyeleri aracılığıyla Türkiye'nin savunma, havacılık ve uzay sanayisindeki milli teknoloji hamlesinde önemli sorumluluklar üstlenerek, katkılar verdiğini söyledi. Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılarken ihracat da yapmak için yoğun çaba gösterdiklerini belirten Bayraktar, bunun karşılığını kümelenmeye gösterilen ilgiyle aldıklarını dile getirdi.

Bayraktar, SAHA İstanbul'un kısa sürede Türkiye'nin en büyük sanayi kümelenmesi haline geldiğine işaret ederek, yeni yılla birlikte, aralarında faaliyet alanlarına öncülük eden firmaların da bulunduğu 27 yeni üyeye kapılarını açtıklarını bildirdi.

Yeni katılımların kümelenme bünyesinde farklı iş birliği fırsatları sunacağını vurgulayan Bayraktar, "Kümelenme bünyesinde bugüne kadar gurur duyduğumuz çeşitli işlere imza atıldı. Yeni katılımlarla bunların sayısını artırmayı, savunma, havacılık ve uzay sanayisinde yerlilik oranını yükseltmeyi ve yeni milli sistemleri ülkemize kazandırmayı amaçlıyoruz." dedi.

 

Yerli ve milli savunma sanayine Amerika’dan büyük ilgi

Amerika’da  savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı ticari heyet, SAHA İstanbul üyesi 18 firma ile 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi

Yerli ve milli savunma sanayine Amerika’dan büyük ilgi

BASIN BÜLTENİ

08 ŞUBAT 2018

 

 

Yerli ve milli savunma sanayine Amerika’dan büyük ilgi

 

 

Amerika’da  savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı ticari heyet, SAHA İstanbul üyesi 18 firma ile 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Türkiye’nin lojistik avantajları, savunma sanayiinde son dönemdeki başarıları ve özgüveni ile dikkat çektiğini belirten SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, “Pazarın tam ortasındaki Türkiye’deki yerel firmalarla işbirliği yapmak Amerikalılar için oldukça avantajlı” dedi.

 

Geçtiğimiz yılı önemli ihracat rakamlarıyla tamamlayan Türk savunma ve havacılık sanayi Amerikalı üreticilerin ilgi odağında...

Amerikan Büyük Elçiliği bünyesinde  Amerikan Ticaret Müsteşarlığı, Türk Amerikan Konseyi ve SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi işbirliği ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde savunma sanayiinde hizmet veren Amerikalı ve Türk firmalarının temsilcileriyle buluştu. 18 SAHA İstanbul üyesi firma ile aralarından Lockheed Martin, Boeing gibi savunma sanayinin dev firmaları için üretim yapan 12 Amerikalı firmanın temsilcileriyle bir araya geldiği organizasyonda 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Hızla büyüyen Türk savunma ve havacılık sektörünü daha yakından tanımak ve Türkiye’de beraber çalışabilecekleri paydaşlar ile tanışmak üzere Türkiye’ye gelen Amerikalı iş adamları, aralarından SAHA İstanbul üyeleriyle yaptıkları ikili görüşmelerde birlikte işbirliği yapabilecekleri alanları ve müşterek üretebilecekleri ürünleri konuştular.

 

“Amerikalıların Türkiye’ye ilgisi artıyor”

 

İstanbul’da gerçekleştirilen Türk – Amerikan ikili iş görüşmelerini organize edilen SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, görüşmeler için özellikle Türk firmalarıyla müşterek işler yapabilecek, teknoloji transferleri veya Türkiye’ye reel yatırımlar yapacak firmaları tercih ettiklerini belirtti.

 

Amerikalıların son dönemde Türkiye ve Türk firmalarıyla daha fazla ilgilendiklerine dikkat çeken Keleş şöyle devam etti:

“Türkiye coğrafi olarak çok önemli bir konumda. Tam pazarın ortasında ve ciddi lojistik avantajları bulunuyor. Üretimde düşük maliyet avantajına sahip. Yerel firmalarla işbirliği yaparak bu avantajları değerlendirmek ve o pazarlara erişmek bu günün dünyasında tercih edilen bir yöntem. Özellikle savunma ve havacılıkta bir ürünü sattığımız zaman işiniz bitmiyor. Life Cycle dediğimiz ömür devri boyunca yedek parça ve bakım desteği gibi kapsamlı ve uzun soluklu gibi ilişki gerekiyor. Bunun lojistik olarak yürütülebilmesi, daha az maliyetle bu işin altında kalkılabilmesi için lokasyon çok önemli bir parametre. Bu  noktada Türkiye’nin lokasyon avantajını kullanarak civardaki pazarlara erişmek de Amerikalılar için oldukça için önemli bir imkan.”

 

“Savunma sanayinde özgüven kazandık”

 

Türkiye’nin son dönemde Suriye’ye ve Kuzey Irak’a gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlarla da tüm dünyada dikkatleri üzerine çektiğini belirten Keleş “Türkiye’de bir şeyler yapılabilir hale geldi ve bu basın sayesinde daha da görünür oldu. Bu durum ciddi bir özgüven yarattı. Bugün insanlar göğsünü gere gere; ‘Türkiye’de yapılamayacak bir şey yok. Yeter ki....’ gibi cümleler kurmaya başladı. Bu gözlenebilen, dışarıdan da görülebilen bir özgüven” dedi.

Sınır ötesi operasyonlarda Türkiye’nin kendi ürettiği kritik sistemleri kullandığına dikkat çeken Keleş şöyle konuştu:

“Türkiye kendi üretilmiş olduğu silah ve sistemlerin performansını dünyaya gösterme kabiliyetine sahip bir ülke. O nedenle de bazı kritik sistemlerdeki başarısını dünyanın gözü önünde sergilemek suretiyle rüştünü ispat etmiş durumda. İnsansız hava araçları, fırtına obüsleri, bir takım güdümlü füze sistemleri bunların en güzel örnekleri. Bunlar artık proje olmaktan çıkmış, üretilmiş ve gerçek ortamında kullanılarak test edilmiş, başarısını kanıtlamış hikayesi olan sistemlere dönüştüler. Bu da Türkiye’ye ilgiyi arttırdı. Ülkemize birileri geldiği zaman ‘Türkiye ile bir şeyler yapabiliriz. Çünkü onlar bunu yapabilen ve başarısını kanıtlamış bir ülke’ diyorlar.”

Savunma sanayi ve havacılık alanında faaliyet gösteren Türk ve Amerikan firmaların bir araya geldiği ikili görüşmelerine SAHA İstanbul üyesi, Yepsan Savunma ve Havacılık, Akın  Metal, Altınay Havacılık ve İleri Teknolojiler, Tekom Elektrik, Hema Elektrik, Varzene Metal, Femsan Elektrik Motorları, Merkad Makina Kalıp, Kale Grubu, Gür Metal, Profen Grup, Gürdesan Gemi Makina Denizcilik, Kordsa, Yaltes Elektronik, Samsun Yurt Savunma, Yalteksan Yalıtım Teknolojileri, İstanbul Denizcilik ve FZK Mühendislik’ten iş adamları katıldı.  Amerikalı heyette ise; AdChem Manufacturing Technologies, Inc., Airwolf Aerospace, Blue Wolf, Industrial Metals International Ltd. Infinity Air, Inc, Latitude Aero, Metro Aerospace, Moog Space and Defense, Nova Power Solutions, SLMTI, Taylor Devices ve Van Horn Aviation firmalarından temsilciler yer aldı.